https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c03bbcd7cb986509673b034ae_o.jpg
Bakıda keçirilən “WTDC-25” çərçivəsində Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt xidmətləri üzrə tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) rəhbərliyi ABŞ-nin Federal Kommunikasiya Komissiyasının (FCC) nümayəndələri ilə görüşüb.
Qonaqlara Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, məqsədləri və son dövrdə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. İKTA-nın İdarə heyətinin sədri Nail Mərdanov bildirib ki, qısa müddət əvvəl yaradılmasına baxmayaraq, qurum telekommunikasiya sektorunda tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, xidmət keyfiyyətinin artırılması və rəqəmsal bazarın sağlamlaşdırılması istiqamətində mühüm işlər görüb. İKTA rəsmisi ABŞ-nin META, “Google” kimi transmilli şirkətləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını, bu istiqamətdə FCC-nin dəstəyindən yararlanmaq istədiklərini deyib. Həmçinin vurğulanıb ki, telekommunikasiya sektorunun effektiv tənzimlənməsi üçün beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi prioritetdir. FCC-nin uzunmüddətli tənzimləmə təcrübəsi və tətbiq etdiyi modellər Azərbaycan üçün xüsusi maraq doğurur və İKTA-nın gələcək tənzimləmə çərçivəsinin formalaşmasında dəyərli bençmark hesab olunur.
FCC rəsmiləri öz növbəsində Azərbaycanın tənzimləyici qurumu ilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıblar. Qeyd edilib ki, Federal Kommunikasiya Komissiyasının tənzimləmə meyarları Avropa modelindən fərqlənir. Bu baxımdan FCC İKTA ilə əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirməkdə maraqlıdır.
Görüşdə təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin və işçi görüşlərinin intensivləşdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c03bbcd7cb986509673b034ae_o.jpg
В рамках проходящего в Баку WTDC-25 руководство Агентства информационно-коммуникационных технологий (АИКТ) — регулирующей структуры в сфере телекоммуникаций и почтовых услуг Азербайджана – встретилось с представителями Федеральной комиссии по связи США (FCC).
Гостям была предоставлена информация о деятельности агентства, его целях и последних реализуемых проектах. Председатель правления АИКТ Наиль Марданов отметил, что, несмотря на недавнее создание, структура проделала значительную работу по совершенствованию регулирования в телекоммуникационном секторе, повышению качества услуг и оздоровлению цифрового рынка. Представитель АИКТ заявил, что они заинтересованы в расширении связей с американскими транснациональными компаниями, такими как META и Google, и хотели бы воспользоваться поддержкой FCC в этом направлении. Также было подчеркнуто, что изучение международного опыта является приоритетом для эффективного регулирования сферы телекоммуникаций. Многолетний опыт FCC в сфере регулирования и внедренные ею модели представляют особый интерес для Азербайджана и считаются ценным бенчмарком при формировании будущей регулирующей рамки АИКТ.
Представители FCC, в свою очередь, подчеркнули заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества с азербайджанской регулирующей структурой. Было отмечено, что критерии регулирования Федеральной комиссии по связи отличаются от европейской модели. С этой точки зрения FCC заинтересована в расширении возможностей сотрудничества с АИКТ.
На встрече была достигнута договоренность о расширении обмена опытом, интенсификации взаимных визитов и рабочих встреч.