https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_876624dd5b415e68857384a5e_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi (AİM) təsis edilib. Mərkəzin açılış mərasimdə ADNSU rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələr, o cümlədən universitetin startap qurucuları iştirak ediblər.
Salamlama nitqi ilə çıxış edən İRİA-nın İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov qurumun dəstəyi ilə yaradılmış innovasiya mərkəzlərinin ölkədə startap mədəniyyətinin inkişafındakı rolunu vurğulayıb. F. Osmanov Mərkəzin məhz universitetin tərkibində mövcud olmasının bir sıra üstünlüklərinə diqqət çəkib: “Gələcəkdə ADNSU AİM yeni innovasiya mərkəzi kimi dövlət-universitet-biznes üçlüyünü birləşdirərək qeyri neft-sektorunun inkişafına xidmət edən sənaye sahələri üçün güclü innovativ zəmin formalaşdıracaq. Burada mentorluq, inkubasiya, akselerasiya, beynəlxalq şəbəkələşmə və ideyadan məhsula qədər gedən yolun bütün mərhələlərini dəstəkləyən mühit yaradılıb”.
ADNSU-nun rektoru Rüfət Əzizov çıxışında universitetin innovasiya sahəsində fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ADNSU AİM-in resursları sayəsində ADNSU-da tələbə olan innovatorların öz ideyalarını sınamaq, prototiplər hazırlamaq və real bazar tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək üçün hər cür uyğun şərait təqdim edilir.
Qeyd edək ki, ADNSU AİM prototipləşdirmə, aparat təminatı dizaynı və tədqiqatlar üçün texniki avadanlıqlarla təchiz edilib. Mərkəzdə universitet tələbələri, proqram iştirakçıları və mərkəzdən istifadə edəcək şəxslər üçün kompüter laboratoriyası da mövcuddur. Bununla yanaşı, Mərkəz kovörkinq, toplantı və təqdimatlar, öyrənmə və təlim məqsədləri üçün məkanlarla təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_876624dd5b415e68857384a5e_o.jpg
With the support of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), the Azerbaijan Innovation Center (AIC) has been established within the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). The opening ceremony of the Center was attended by the ASOIU leadership, academic staff, students, as well as founders of university startups.
Farid Osmanov, Chairman of the Board of IDDA, delivered a welcoming speech, emphasized the role of innovation centers established with the Agency’s support in promoting a startup culture in Azerbaijan. He also highlighted several advantages of the Center being located within the university, stating: “In the future, the AIC at ASOIU will create a strong innovation foundation for industries supporting the development of the non-oil sector by uniting the state–university–business triangle as a new innovation hub. The Center provides an environment that supports mentorship, incubation, acceleration, international networking, and all stages of the journey from idea to product.”
ASOIU Rector Rufat Azizov, in his speech, provided detailed information about the university’s activities in the field of innovation. He emphasized that thanks to the resources of the AIC at ASOIU, student innovators have every opportunity to test their ideas, develop prototypes, and refine them to meet real market needs.
AIC at ASOIU is equipped with technical facilities for prototyping, equipment design, and scientific research. The Center also features a computer lab for university students, program participants, and other users. Additionally, it offers spaces for coworking, meetings, and presentations, as well as facilities for educational events and training sessions.