https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_876624dd5b415e68857384a5e_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi (AİM) təsis edilib. Mərkəzin açılış mərasimdə ADNSU rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələr, o cümlədən universitetin startap qurucuları iştirak ediblər.
Salamlama nitqi ilə çıxış edən İRİA-nın İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov qurumun dəstəyi ilə yaradılmış innovasiya mərkəzlərinin ölkədə startap mədəniyyətinin inkişafındakı rolunu vurğulayıb. F. Osmanov Mərkəzin məhz universitetin tərkibində mövcud olmasının bir sıra üstünlüklərinə diqqət çəkib: “Gələcəkdə ADNSU AİM yeni innovasiya mərkəzi kimi dövlət-universitet-biznes üçlüyünü birləşdirərək qeyri neft-sektorunun inkişafına xidmət edən sənaye sahələri üçün güclü innovativ zəmin formalaşdıracaq. Burada mentorluq, inkubasiya, akselerasiya, beynəlxalq şəbəkələşmə və ideyadan məhsula qədər gedən yolun bütün mərhələlərini dəstəkləyən mühit yaradılıb”.
ADNSU-nun rektoru Rüfət Əzizov çıxışında universitetin innovasiya sahəsində fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ADNSU AİM-in resursları sayəsində ADNSU-da tələbə olan innovatorların öz ideyalarını sınamaq, prototiplər hazırlamaq və real bazar tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək üçün hər cür uyğun şərait təqdim edilir.
Qeyd edək ki, ADNSU AİM prototipləşdirmə, aparat təminatı dizaynı və tədqiqatlar üçün texniki avadanlıqlarla təchiz edilib. Mərkəzdə universitet tələbələri, proqram iştirakçıları və mərkəzdən istifadə edəcək şəxslər üçün kompüter laboratoriyası da mövcuddur. Bununla yanaşı, Mərkəz kovörkinq, toplantı və təqdimatlar, öyrənmə və təlim məqsədləri üçün məkanlarla təmin edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_876624dd5b415e68857384a5e_o.jpg
При поддержке Агентства инноваций и цифрового развития (İRİA) в составе Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП) создан Азербайджанский инновационный центр (АИЦ). В церемонии открытия центра приняли участие руководство АГУНП, профессорско-преподавательский состав, студенты, а также основатели университетских стартапов.
В своем приветственном выступлении председатель правления İRİA Фарид Османов подчеркнул значение инновационных центров, создаваемых при поддержке агентства, для развития стартап-культуры в стране. Фарид Османов отметил ряд преимуществ функционирования Центра в составе высшего учебного заведения: «В будущем АИЦ АГУНП сформирует мощный инновационный фундамент для отраслей, обслуживающих развитие ненефтяного сектора, объединив триаду «государство-университет-бизнес» в качестве нового инновационного центра. Здесь создана среда, поддерживающая менторство, инкубацию, акселерацию, международный нетворкинг и все этапы пути от идеи до продукта».
Ректор АГУНП Руфат Азизов в своем выступлении подробно рассказал о работе университета в сфере инноваций. Он отметил, что благодаря возможностям АИЦ АГУНП студентам-новаторам созданы все необходимые условия для проверки своих идей, разработки прототипов и их дальнейшего совершенствования в соответствии с реальными потребностями рынка.
Следует отметить, что АИЦ АГУНП оснащен техническими средствами для прототипирования, проектирования оборудования и проведения научных исследований. В центре действует компьютерная лаборатория для студентов, участников программ и всех, кто будет пользоваться его услугами. Кроме того, предусмотрены пространства для совместной работы, проведения встреч, презентаций, а также обучающих мероприятий и тренингов.