https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_91fa6d990f8da6c0543fe7985_o.jpg
09 dekabr 2025-ci il tarixində Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə “Elektron xidmətlərin təşkili və göstərilməsi, habelə dövlət informasiya ehtiyatlarının və sistemlərinin təşkili və fəaliyyəti üzrə qiymətləndirilmənin həyata keçirilməsi Qaydası” təsdiq edilib. Yeni Qayda dövlət informasiya sistemləri və ehtiyatlarının, eləcə də dövlət qurumları tərəfindən təqdim olunan elektron xidmətlərin keyfiyyətinin, təhlükəsizliyinin və səmərəliliyinin vahid meyarlar əsasında qiymətləndirilməsini nəzərdə tutur.
Qiymətləndirmə prosesi ildə bir dəfə olmaqla müraciət, emal, nəticənin təqdim edilməsi kimi mərhələləri əhatə edəcək və müyəssərlik, məlumatların idarə olunması, inteqrasiya və təhlükəsizlik kimi əsas meyarlar əsasında aparılacaq. Qiymətləndirmənin nəticəsi 5 ulduzlu sistem əsasında hesablanacaq, qiymətləndirilməsi aparılan quruma cari vəziyyət və təkmilləşdirmə istiqamətləri barədə arayış təqdim ediləcək. Qiymətləndirilmə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən həyata keçiriləcək.
Qaydaya əsasən, elektron xidmətlərin funksionallığı və istifadə rahatlığı üzrə testlər keçiriləcək, istifadəçi rəyləri toplanacaq, yerində baxışlar aparılacaq, məlumatların dəqiqliyi və əlçatanlılığı yoxlanılacaq. Dövlət qurumları qiymətləndirmə üçün tələb olunan məlumatları təqdim etməli və aşkar edilən çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görməlidirlər.
Qiymətləndirmənin ümumiləşdirilmiş illik hesabatı növbəti ilin 1 mart tarixinədək Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunacaq və nəticələr rəsmi internet resursunda açıqlanacaq.
Yeni Qaydanın tətbiqi rəqəmsal xidmətlərin keyfiyyətinin artırılmasına, dövlət informasiya sistemlərinin etibarlılığının və dayanıqlığının təmin edilməsinə, həmçinin rəqəmsal hökumət standartlarının daha da təkmilləşdirilməsinə imkan yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_91fa6d990f8da6c0543fe7985_o.jpg
9 декабря 2025 года Кабинет министров утвердил «Правила организации и предоставления электронных услуг, а также оценки организации и деятельности государственных информационных ресурсов и систем». Новое Правило предусматривает оценку качества, безопасности и эффективности государственных информационных систем и ресурсов, а также электронных услуг, предоставляемых государственными учреждениями, на основе единых критериев.
Процесс оценки будет проводиться один раз в год и будет включать такие этапы, как подача заявки, обработка и представление результатов, и будет осуществляться на основе ключевых критериев, таких как доступность, управление данными, интеграция и безопасность. Результат оценки будет рассчитываться по 5-балльной системе, а оцениваемому учреждению будет выдаваться сертификат о текущем состоянии и областях для улучшения. Оценку будет проводить Министерство цифрового развития и транспорта.
Согласно Правилу, будут проведены проверки функциональности и удобства использования электронных услуг, собраны отзывы пользователей, проведены выездные проверки, а также проверена точность и доступность данных. Государственные структуры обязаны предоставить информацию, необходимую для оценки, и принять соответствующие меры по устранению выявленных недостатков.
Сводный годовой отчет об оценке будет представлен Президенту Азербайджанской Республики до 1 марта следующего года, а результаты будут опубликованы на официальном интернет-ресурсе.
Внедрение нового Правила позволит повысить качество цифровых услуг, обеспечить надежность и стабильность государственных информационных систем, а также усовершенствовать стандарты цифрового государственного управления.