https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_bda5f5b988098b5e6628d2dcd_o.jpg
Energetika Nazirliyində müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dahi şəxsiyyət Ümumimilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbir Ümummilli Liderin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb.
Anım tədbirində çıxış edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Heydər Əliyevin xalqımıza və dövlətimizə bəxş etdiyi əbədi irsin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, Ulu Öndərin müdrik dövlətçilik xətti, uzaqgörənliyi və sarsılmaz iradəsi Azərbaycanı ən çətin dövrlərdən çıxararaq müstəqil və qüdrətli dövlət kimi formalaşdırıb. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi neft strategiyası və xüsusilə "Əsrin müqaviləsi" Azərbaycanın iqtisadi dirçəlişində dönüş nöqtəsi olub. Bu müqavilə xarici investisiyaların cəlb edilməsinə, neft-qaz sektorunun yenidən qurulmasına və iqtisadi müstəqilliyin möhkəmlənməsinə şərait yaradaraq Azərbaycanın davamlı inkişafının təməlini qoyub. Nazir müavini bu siyasi xəttin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra tədbir iştirakçıları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx izləyiblər.
Tədbir zamanı çıxışlarda Heydər Əliyevin Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə maraqlarının qorunması, torpaqlarımızın işğal faktının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində atdığı mühüm addımlar xüsusi qeyd edilib. İşğal faktı ilə heç vaxt barışmayan Ulu Öndərin ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərqərar edilməsi yönündə arzularının Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə gerçəkləşdiyi vurğulanıb.
Eyni zamanda, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulmuş siyasi xəttin yeni tarixi reallıqlara uyğun şəkildə inkişaf etdirdiyi bildirilib. Məhz bu ardıcıl siyasət nəticəsində ölkəmiz regionda yeni siyasi və iqtisadi reallıqların müəllifinə çevrilib. Azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri, enerji sahəsində reallaşdırılan yeni layihələr və beynəlxalq əməkdaşlığın genişlənməsi Heydər Əliyev irsinin uğurla davam etdiyini təsdiq edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_bda5f5b988098b5e6628d2dcd_o.jpg
A commemoration event dedicated to the memory of the National Leader of the Azerbaijani people, the architect and founder of the independent Azerbaijan, the great statesman Heydar Aliyev, was held at the Ministry of Energy.
The event began with a minute of silence in honor of the cherished memory of the National Leader.
Speaking at the event, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev emphasized the importance of preserving and conveying to future generations the eternal legacy that Heydar Aliyev gave to our people and state. He noted that the National Leader’s wise statecraft, farsightedness, and unshakable determination guided Azerbaijan through the most difficult periods, laying the foundation for the establishment of a strong and independent state. Heydar Aliyev’s oil strategy, particularly the Contract of the Century marked a turning point in Azerbaijan’s economic revival. This historic agreement paved the way for attracting foreign investment, restructuring the oil and gas sector, and strengthening economic independence, thus forming the basis for Azerbaijan’s sustainable development. The Deputy Minister also highlighted that this political course is being successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev.
Following the speeches, the participants watched a video dedicated to the life and activity of the National Leader.
During the event, speakers underscored Heydar Aliyev’s significant efforts aimed at protecting Azerbaijan’s national interests on the international stage and informing the global community about the occupation of Azerbaijani territories. It was noted that the dreams of the National Leader who never reconciled with the fact of occupation and consistently advocated for the restoration of our territorial integrity, were fulfilled under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, with the liberation of our lands from occupation.
Speakers also emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, the worthy successor of National Leader Heydar Aliyev, is successfully advancing the political course established by the National Leader in accordance with new historical realities. As a result of this consistent policy, Azerbaijan has become the author of new political and economic realities in the region. Large-scale restoration and construction works were carried out in the liberated territories, new projects implemented in the field of energy and expansion of international cooperation confirm the successful continuation of Heydar Aliyev's legacy.