https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_1714835217898a42a5eb1ec0a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 19-da Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldla görüşüb. Qonağı salamlayan spiker, diplomatı bu yeni vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin sədri səfirin bir neçə gün öncə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə etimadnaməsini təqdim edərkən, Azərbaycan dilində çıxış etməsini yüksək qiymətləndirərək, bunun diplomatın Azərbaycan dili və mədəniyyətinə hörmətinin göstəricisi olduğunu bildirib.
Spiker qeyd edib ki, Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətləri inkişaf edir. Cari ildə iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümü tamam olub. Son 30 ildə iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qarşılıqlı etimada və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlıq dinamik inkişaf edib. Qeyd olunub ki, iqtisadi əlaqələr ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas tərkib hissələrindən biridir. Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biri olan Birləşmiş Krallıq iqtisadiyyatımıza ən çox investisiya yatıran ölkədir. Milli Məclisin sədri bu kontekstdə enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Birləşmiş Krallığın "BP" şirkəti enerji sahəsində Azərbaycanın etibarlı tərəfdaşlarından biridir. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rolunu qeyd edib.
Parlamentlərarası əlaqələrin ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin mühüm hissələrindən biri olduğunu diqqətə çatdıran Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, qanunverici orqanlarımız arasında sıx əlaqələr qurulub. O, cari il 12-13 iyul tarixində Birləşmiş Krallığa səfərini xatırladaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər barədə məlumat verib. Spiker deyib ki, bu, parlamentlərimiz arasında rəhbərlik səviyyəsində ilk səfər olmuşdur. Həmçinin Milli Məclisin sədri bu yaxınlarda İndoneziyada keçirilən G20 Parlament Sədrlərinin Sammiti çərçivəsində Ser Lindsi Hoyl ilə növbəti dəfə görüşdüyünü qeyd edib.
Sahibə Qafarova bildirib ki, parlamentarilərimiz beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində səmimi dialoq qurub. O, parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında dostluq qruplarının mühüm rolunu da qeyd edərək, diqqətə çatdırıb ki, dostluq qrupları müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar. Milli Məclisin sədri, Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri, Böyük Britaniya Parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü Bob Bləkmənin Ermənistanın təxribatlarını pisləyən və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə olunduğu bəyanatını yüksək qiymətləndirib.
Spiker, həmçinin Azərbaycan parlamentinin qanunvericilik fəaliyyəti, parlamentin tərkibi, siyasi partiyaların parlamentdə təmsilçiliyi və digər məsələlər barədə danışıb.
Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra regionda yaranmış vəziyyət barədə də səfirə məlumat verən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, hazırda münaqişədən sonrakı dövrdə Azərbaycanın əsas prioriteti işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və tikintisi, məcburi köçkünlərin geri qayıtmasının təmin edilməsidir. Ermənistanın həmin ərazilərdə çoxlu sayda mina basdırması bu ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə ciddi maneçilik törədir. O, ərazilərimizin minalardan və digər partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsində, həmçinin bərpa və yenidənqurma işlərində Birləşmiş Krallıq tərəfindən göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, işğal qurbanı olmasına və işğal altındakı torpaqlarını azad edən ölkə olmasına baxmayaraq, son 2 ildə regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirən Azərbaycandır. Azərbaycan Ermənistana münasibətləri normallaşdırmağı və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası regionda sülh və sabitliyə gətirib çıxaracaq.
Ermənistanın sərhəddə təxribatlar törətməsi haqqında da məlumat verən spiker qeyd edib ki, əgər Ermənistan münasibətlərin normallaşması prosesini pozacaq hərəkətlərdən çəkinsə, siyasi iradə nümayiş etdirsə və bu istiqamətdə praktik addımlar atsa, iki ölkə arasında sülh sazişi imzalana bilər. Çünki bu, regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunmasının yeganə yoludur.
Səmimi qəbula və ətraflı məlumata görə minnətdarlığını bildirən Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auld Azərbaycanda fəaliyyətə başladıqdan sonra keçirdiyi görüşlər barədə Milli Məclisin sədrinə məlumat verib, xüsusilə Prezident İlham Əliyevlə görüşün onda böyük təəssürat yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Ölkəsinin Azərbaycanla bir çox sahələrdə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu deyən səfir, münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu bildirib. O xüsusilə, enerji sahəsində mövcud olan dinamik əlaqələri qeyd edib. Fergus Auld Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynadığını bildirib. Səfir ölkəmizin alternativ və bərpa olunan enerji layihələrinin reallaşdırılmasında səylərinin vacib olduğunu vurğulayıb və əlavə edib ki, bu, əlaqələrimizin mühüm bir hissəsidir.
O, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Birləşmiş Krallığa rəsmi səfərini parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirərək, həmçinin spiker Sahibə Qafarovanın kraliça II Elizabetin vida mərasimində iştirakından məmnunluqlarını dilə gətirib.
Fergus Auld regionda sülh və təhlükəsizliyin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının vacibliyini vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_1714835217898a42a5eb1ec0a_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the newly-appointed Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan Fergus Auld on 19 October.
The leader of the Azerbaijani legislature greeted the British diplomatist, congratulated him on the new posting and wished him success during his tenure in our country. She also mentioned favourably Mr Auld’s fluency in the Azerbaijani language as demonstrated when he was handing his credentials to President Ilham Aliyev a few days ago. That was a sign of the British ambassador’s respect for the language and culture of our language, in the opinion of Mrs Gafarova.
The bonds of friendship and partnership are progressing between our two states whose diplomatic relations are turning thirty this year, incidentally. Those three decades past have seen the political, economic, humanitarian and otherwise co-operation evolve dynamically with reliance upon mutual respect and support. The economic ties constitute one of the staple components of the relationship, too. Whilst one of the top trading partners of Azerbaijan, Great Britain is also the country with the largest investments ever put in the Azerbaijani economy. In this context, Mrs Gafarova mentioned the significance of our energy-sector interaction, describing BP as one of the dependable energy partners of Azerbaijan and pointing out our country’s substantial contribution to the European energy security.
The close interaction maintained between our legislatures represents one of the weightier elements of the bilateral and multilateral connexions of our states, according to Sahiba Gafarova who mentioned her visit to the UK on 12-13 July this year and told Fergus Auld about the conversations held during that visit. That was, by the way, the first ever visit of a parliamentary leader in the area of our inter-parliamentary relations, Mrs Gafarova stressed before moving on to another meeting with Sir Lindsay Hoyle she had had on the sidelines of the recent summit of the G20 parliamentary speakers in Indonesia.
Our legislatures also keep up a frank dialogue under the aegis of the international parliamentary organisations. The parliaments’ friendship groups act as a bridge amongst them through their intensive contacts, dialogue and opinion exchanges and so are crucial for the progress of the inter-parliamentary connexions, Mrs Gafarova continued. She went further to praise the statement made by the head of the All-Party Parliamentary Group for Azerbaijan Bob Blackman that deplored the Armenian provocations but supported the territorial wholeness of Azerbaijan.
Mrs Gafarova talked about the legislative work and line-up of the Milli Majlis, of the political party representation in it and about other things then.
Mrs Auld was made aware of the new situation established across our region after Azerbaijan had made her national territory whole again. Mrs Gafarova turned the British diplomatist’s attention to the fact that restoration of the freed lands and taking the ex-IDP back there made one of the topmost post-conflict priorities of our country. The large-scale restoration of those territories is held back dramatically by the numerous mines planted by Armenia, though, Mrs Gafarova remarked before saying her thanks for the British help with de-mining as well as restoring and rebuilding of those areas. Though a victim of occupation and despite the fact that it was she that de-occupied her lands, Azerbaijan has spent the two years past taking considerable pains to ensure lasting peace and stability in the region. Moreover, Azerbaijan has approached Armenia on the subject of normalisation of relations and has also offered to sign a peace treaty that would be based on five international law principles. Mutual recognition of sovereignty and territorial integrity as well as delimitation and demarcation of borders will open a path to peace and sustainability in our part of the world, it was pointed out.
The borderline provocations on Armenia’s part were mentioned, too. Madam Speaker said that signing a peace treaty by the two states would become a possibility providing that Armenia would avoid making moves deranging the normalisation process but would execute the political will and take practical steps in that direction. This, in turn, is the only way to achieve enduring peace and stability in our region.
The Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan Fergus Auld thanked for the sincere reception and exhaustive information supplied to him before, in turn, telling Sahiba Gafarova about the meetings he had held since the beginning of his tenure in our country. He gravitated on the great impression he had been left with following his encounter with President Ilham Aliyev.
Mr Auld spoke about the extensive British-Azerbaijani co-operation and the sound opportunities to take them further and wider. He emphasised the dynamic joint operations in the energy sector and Azerbaijan’s considerable role in maintaining the energy security of Europe. Our country’s remarkable efforts to implement alternative and renewable energy generation projects were mentioned as well. That area, in general, is a noteworthy part of the two-way relationship, according to the British ambassador.
The visit of the Chair of the Milli Majlis to the UK was a serious step in terms of furthering the inter-parliamentary connexions, in the opinion of Mr Auld who then voiced his appreciation of Sahiba Gafarova’s having taken part in the farewell ceremony for the late Queen Elisabeth II.
Fergus Auld proceeded to put across his thoughts about the significance of peace and security in our region and the necessity of a peace treaty inked between Azerbaijan and Armenia.