https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d89e22cf9b6b8268dd935e6dd_o.jpg
Yaponiyanın İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye Nazirliyi, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (JICA), Yaponiya Xarici Ticarət Təşkilatı (JETRO), JBIC kimi 20-yə yaxın aparıcı logistika və nəqliyyat təşkilatları və şirkətlər olan nümayəndə heyəti ilə Ələtdə Bakı Limanında görüş keçirilib.
Görüşdə Bakı Limanı ilə yanaşı Azərbaycan Dəmir Yolları, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi (ASCO) və Azərbaycanın Tranzit Yük Daşımaları üzrə Koordinasiya Şurasının rəsmiləri iştirak ediblər. Qonaqlara, regional əlaqədə aparıcı rol oynayan Bakı Limanı vasitəsilə Avropa və Asiya arasında operativ formada yükdaşımaların həyata keçirilməsi barədə məlumat verilib. Eyni zamanda nümayəndə heyətinə Azərbaycanın üzərindən tranzit daşımaların idarə edilməsi sistemində səmərəli və sürətli yük daşımalarının tək mexanizm kimi gücləndirmək üçün rəqəmsal həllər və alətlər haqqında məlumat verilib.
Görüş iştirakçıları, həmçinin qlobal səviyyədə böyük marağa səbəb olan Orta Dəhliz vasitəsilə Şərq və Qərb arasında tranzit yükdaşımaları maksimum dərəcədə artırmaq üçün Yaponiya şirkətlərini cəlb etmək imkanları haqqında da müzakirələr aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d89e22cf9b6b8268dd935e6dd_o.jpg
The Japanese delegation consisted of about 20 leading logistics and transportation organizations and companies such as the Ministry of Economy, Trade and Industry of Japan, the Japan International Cooperation Agency (JICA) the Japan External Trade Organization (JETRO), 国際協力銀行 ( JBIC ) – a policy-based financial institution of Japan, Marubeni-Komatsu Ltd, Nippon Koei Co., Ltd, Japan bank for international cooperation, Mitsui Outlet Park KLIA Sepang, Nissin Corporation etc.
The delegation welcomed by the officials of the Port of Baku, Azerbaijan Railways, Azerbaijan Caspian Shipping Company / Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi and the Coordinating Council for Transit Cargo Transportation of Azerbaijan at the Port of Baku in Alat. The guests were introduced to the implementation of streamlined cargo transportation between Europe and Asia through the Port of Baku, which plays a leading role in regional connectivity. The delegation also was provided by information about digital solutions and tools in the transportation management system of Azerbaijan to reinforce efficient and fast cargo transportations as one singe mechanism.
The participants of the meeting also conversed about opportunities to engage the Japanese companies to maximize transit cargo between East and West through the Middle Corridor, which is robustly gaining trust and attention on the global level.