https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d89e22cf9b6b8268dd935e6dd_o.jpg
Yaponiyanın İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye Nazirliyi, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (JICA), Yaponiya Xarici Ticarət Təşkilatı (JETRO), JBIC kimi 20-yə yaxın aparıcı logistika və nəqliyyat təşkilatları və şirkətlər olan nümayəndə heyəti ilə Ələtdə Bakı Limanında görüş keçirilib.
Görüşdə Bakı Limanı ilə yanaşı Azərbaycan Dəmir Yolları, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi (ASCO) və Azərbaycanın Tranzit Yük Daşımaları üzrə Koordinasiya Şurasının rəsmiləri iştirak ediblər. Qonaqlara, regional əlaqədə aparıcı rol oynayan Bakı Limanı vasitəsilə Avropa və Asiya arasında operativ formada yükdaşımaların həyata keçirilməsi barədə məlumat verilib. Eyni zamanda nümayəndə heyətinə Azərbaycanın üzərindən tranzit daşımaların idarə edilməsi sistemində səmərəli və sürətli yük daşımalarının tək mexanizm kimi gücləndirmək üçün rəqəmsal həllər və alətlər haqqında məlumat verilib.
Görüş iştirakçıları, həmçinin qlobal səviyyədə böyük marağa səbəb olan Orta Dəhliz vasitəsilə Şərq və Qərb arasında tranzit yükdaşımaları maksimum dərəcədə artırmaq üçün Yaponiya şirkətlərini cəlb etmək imkanları haqqında da müzakirələr aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d89e22cf9b6b8268dd935e6dd_o.jpg
В Бакинском порту состоялась встреча с делегацией около 20 ведущих логистических транспортных организаций и компаний, таких как Министерство экономики, торговли и промышленности Японии, Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Японской организации внешней торговли (JETRO) и JBIC.
На встрече также приняли участие представители Азербайджанских Железных Дорог (ADY), Азербайджанского Каспийского Морского Пароходство (ASCO) и Координационного совета по транзитным грузоперевозкам Азербайджана. Гости ознакомились с процессом осуществления грузовых перевозок между Европой и Азией через Бакинский порт, который играет ведущую роль в региональных связях. В то же время делегации была предоставлена информация о цифровых решениях и инструментах для укрепления эффективных и быстрых грузовых перевозок в качестве единого механизма в системе управления транзитными перевозками через Азербайджан.
Участники встречи обсудили возможность привлечения японских компаний для максимизации транзитных грузовых перевозок между Востоком и Западом через “Средний коридор”, который вызывает большой интерес на глобальном уровне.