https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_13fde87c06f495273e00b106a_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyində (DDLA) Qazaxıstanın Dəmir Yolu və Su Nəqliyyatı Komitəsinin sədr müavini Qasım Tlepovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Əvvəlcə DDLA-nın fəaliyyətinə dair təqdimat olub. Agentliyin İdarə Heyəti sədrinin müavini Eldar Məcidov ölkələrimiz arasında nəqliyyat sahəsində əlaqələrin inkişafından danışıb. Qeyd edib ki, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu hər iki dövlətin əməkdaşlığının genişlənməsinə, Şərqlə Qərb arasında əlaqələndirici rol oynamasına imkan yaradır.
Qazaxıstanın Dəmir Yolu və Su Nəqliyyatı Komitəsinin sədr müavini Qasım Tlepov Orta Dəhliz çərçivəsində əməkdaşlıq və dəniz nəqliyyatı sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri xüsusilə vurğulayıb. Bildirib ki, Qazaxıstan Mərkəzi Asiyada, Azərbaycan isə Cənubi Qafqazda mühüm coğrafi mövqeyə malik dövlətlərdir. Orta Dəhlizin inkişafında ölkələrimizin rolu və fəaliyyəti böyükdür.
Qonaqlar axtarış-xilasetmə üzrə məlumat toplanması prosesinin təşkili, gəmilərin hərəkətinin uzaq məsafədən tanınma və izlənmə sistemi, gəmilərin hərəkətinin idarə olunması və dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı Azərbaycanın təcrübəsindən yararlanmaq istədiklərini ifadə ediblər.
Görüşdə dənizçi sənədlərinin rəqəmsal idarə olunması üçün istifadəyə verilən “My Cabinet” platforması, vahid informasiya sistemi, dəniz nəqliyyatı sahəsində kadr potensialının gücləndirilməsi, beynəlxalq konvensiyalardan irəli gələn öhdəliklərin icrası, dəniz limanlarının fəaliyyətinin dövlət tənzimlənməsi, dənizdə, gəmilərdə baş vermiş qəzalar, liman dövlət yoxlamaları, təsnifat cəmiyyətlərinin fəaliyyəti, gəmilərin dənizi çirkləndirməsinin qarşısının alınmasına dair məsələlər müzakirə olunub.
Sonda Qazaxıstanın nümayəndə heyəti DDLA-nın Gəmi Hərəkətinin İdarəedilməsi Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_13fde87c06f495273e00b106a_o.jpg
A meeting was held at the State Maritime and Port Agency (SMPA) with a delegation led by Mr. Gasim Tlepov, Deputy Chairman of the Committee for Railways and Water Transport of the Republic of Kazakhstan.
The meeting commenced with a comprehensive presentation on the activities and strategic priorities of the Agency. Deputy Chairman of the Board of SMPA, Mr. Eldar Majidov, highlighted the steady development of transport relations between Azerbaijan and Kazakhstan. He emphasized that the Trans-Caspian International Transport Route plays a key role in strengthening bilateral cooperation and serves as an important link connecting East and West within the framework of the Middle Corridor.
Mr. Tlepov underscored the importance of enhancing cooperation in maritime transport and other areas of mutual interest. He noted that Kazakhstan occupies a strategically important position in Central Asia, while Azerbaijan plays a pivotal role in the South Caucasus, and stressed the significant contribution of both countries to the development of the Middle Corridor.
During the meeting, the Kazakh delegation expressed interest in benefiting from Azerbaijan’s experience in search and rescue data coordination, long-range identification and tracking (LRIT) of vessels, vessel traffic management systems, and ensuring maritime navigation safety.
The discussions also covered the “My Cabinet” digital platform for the management of seafarers’ documents, the unified maritime information system, strengthening human capital in the maritime sector, implementation of obligations arising from international conventions, state regulation of seaport activities, investigation of maritime incidents, port State control inspections, the work of classification societies, and measures aimed at preventing marine pollution from ships.
At the conclusion of the meeting, the delegation was introduced to the operations of the DDLA’s Vessel Traffic Management Center.