https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_28144c1d97ad5a5729ba3e489_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart - Azərbaycan Respublikasında “Elm Günü”nə həsr olunmuş “Mülkiyyətçinin iradəsi ilə və iradəsinə zidd mülkiyyət hüququna xitam verilməsinin bəzi cəhətləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mülki hüquq kafedrasının müdiri Şükür Yusifov “Elm günü” münasibətilə keçirilən elmi seminarların hüquq elminin inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, seminarın mövzusunun müasir mülki hüquq baxımından aktual olduğunu vurğulayaraq, mülkiyyət hüququnun xitamı ilə bağlı məsələlərin həm nəzəri, həm də praktiki əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Şükür Yusifov bu cür elmi müzakirələrin gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin təşviqinə və hüquqi problemlərin dərindən araşdırılmasına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
BDU-nun Mülki hüquq kafedrasının doktorantı Nərmin Eminli məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi mülki hüquqda mülkiyyət hüququ institutunun mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, bu hüququn cəmiyyətin iqtisadi əsaslarının formalaşmasında və mülki dövriyyənin sabitliyinin təmin olunmasında xüsusi rol oynadığını bildirib.
Çıxış zamanı məruzəçi mülkiyyət hüququnun toxunulmazlığı prinsipinə diqqət çəkib, bu prinsipin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında birbaşa təsbit olunduğu qeyd edib. Bildirib ki, ölkənin iqtisadi rifahı və hüquqi dövlət quruculuğu birbaşa mülkiyyət hüquqlarının etibarlı müdafiəsindən asılıdır. Bu baxımdan mülkiyyət hüququna xitam verilməsinin əsasları və qaydalarının qanunvericilikdə dəqiq tənzimlənməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Məruzədə mülkiyyət hüququna xitam verilməsinin mülkiyyətçinin iradəsi ilə baş verən halları, o cümlədən özgəninkiləşdirmə, imtina və könüllü sərəncam vermə, eləcə də mülkiyyətçinin iradəsinə zidd olaraq baş verən hallar, xüsusilə rekvizisiya, mülkiyyət obyektinin məhvi, subyektin ölümü və hüquq qabiliyyətinin xitamı Mülki Məcəllənin müvafiq normaları əsasında geniş şəkildə təhlil olunub.
Seminarın sonunda mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_28144c1d97ad5a5729ba3e489_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Некоторые аспекты прекращения права собственности по воле и против воли собственника», посвященный 27 марта - Дню науки.
Открыв мероприятие вступительной речью, заведующий кафедрой гражданского права Шукур Юсифов подчеркнул актуальность темы семинара в контексте современного гражданского права и отметил, что вопросы, связанные с прекращением права собственности, имеют как теоретическое, так и практическое значение. Шукур Юсифов сказал, что подобные научные дискуссии способствуют развитию научной деятельности молодых исследователей и углубленному изучению правовых проблем.
С докладом выступил докторант кафедры гражданского права БГУ Нармин Эминли. Докладчик подчеркнула важность института права собственности в гражданском праве и отметила, что это право играет особую роль в формировании экономических основ общества и обеспечении стабильности гражданского оборота.
В ходе выступления докладчик обратила внимание на принцип неприкосновенности прав собственности, отметив, что этот принцип прямо закреплен в Конституции. Она заявила, что экономическое благополучие страны и строительство правового государства напрямую зависят от надежной защиты прав собственности. В этой связи крайне важно четко регламентировать в законодательстве основания и правила прекращения прав собственности.
В докладе подробно проанализированы случаи прекращения имущественных прав, происходящие по воле собственника, включая отчуждение, отказ и добровольное распоряжение, а также случаи, происходящие против воли собственника, в частности, реквизиция, уничтожение объекта имущества, смерть субъекта и прекращение правоспособности на основе соответствующих норм Гражданского кодекса.
В конце семинара состоялись дискуссии по теме и даны ответы на вопросы, представляющие интерес для участников.