https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4dfc4a9ad95456626c0d21b0b_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Londonda Böyük Britaniyanın Azərbaycan üzrə ticarət elçisi, Lordlar Palatasının üzvü lord Con Alderdays ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında Strateji Tərəfdaşlıq Sazişi çərçivəsində süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və texnologiya istiqamətlərində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Eyni zamanda fiziki və rəqəmsal bağlantıların genişləndirilməsi, süni intellekt əsaslı data mərkəzlərinə sərmayə imkanları, rəqabətədavamlı enerji resursları, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı, Böyük Britaniya universitetləri ilə birgə kadr hazırlığı proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4dfc4a9ad95456626c0d21b0b_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев провел в Лондоне встречу с торговым посланником Великобритании по Азербайджану, членом Палаты лордов лордом Джоном Олдердайсом.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Соединенным Королевством в области искусственного интеллекта, кибербезопасности и технологий в рамках Соглашения о стратегическом партнерстве.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам расширения физической и цифровой связности, инвестиционных возможностей в дата-центры на базе искусственного интеллекта, использования конкурентоспособных энергетических ресурсов, развития транспортной инфраструктуры, а также реализации совместных программ подготовки кадров с университетами Великобритании.