https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4dfc4a9ad95456626c0d21b0b_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Londonda Böyük Britaniyanın Azərbaycan üzrə ticarət elçisi, Lordlar Palatasının üzvü lord Con Alderdays ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında Strateji Tərəfdaşlıq Sazişi çərçivəsində süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və texnologiya istiqamətlərində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Eyni zamanda fiziki və rəqəmsal bağlantıların genişləndirilməsi, süni intellekt əsaslı data mərkəzlərinə sərmayə imkanları, rəqabətədavamlı enerji resursları, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı, Böyük Britaniya universitetləri ilə birgə kadr hazırlığı proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4dfc4a9ad95456626c0d21b0b_o.jpg
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev met in London with Lord John Alderdice, the United Kingdom’s Trade Envoy to Azerbaijan and a Member of the House of Lords.
During the meeting, the parties discussed prospects for cooperation in artificial intelligence, cybersecurity, and technology within the framework of the Strategic Partnership Agreement between Azerbaijan and the United Kingdom.
They also exchanged views on expanding physical and digital connectivity, investment opportunities in AI-based data centers, competitive energy resources, the development of transport infrastructure, and the implementation of joint human capital development programs with UK universities.