https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3fd03fffdb9d0e0840e561b01_o.jpg
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) zamanı radiospektrin idarə olunmasını təmin etmək məqsədilə İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində xüsusi portal istifadəyə verilib.
Mayın 17 – 22-də Bakıda keçiriləcək beynəlxalq tədbir zamanı istifadə olunacaq radioelektron avadanlıqların və tezliklərin koordinasiyası bu portal vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Portal vasitəsilə tədbirdə istifadə ediləcək müxtəlif tezliklərdə çalışan bütün radioavadanlıqlar qeydiyyatdan keçiriləcək, müvafiq tezlik resursları ayrılacaq və avadanlıqlar etiketlənəcək. WUF13 tədbirində iştirak edəcək qonaqlar və media nümayəndələri istifadə edəcəkləri radioavadanlıqların qeydiyyatı üçün https://wuf13-e-permission.icta.az/ portalına daxil olaraq müraciət etməlidirlər.
Qeyd edək ki, oxşar yanaşma daha əvvəl Bakıda keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) zamanı da tətbiq olunub. Həmin tədbir çərçivəsində 280 təşkilatın istifadə etdiyi 4023 radioelektron avadanlıq portal vasitəsilə qeydiyyatdan keçirilərək etiketlənib və radiospektrin səmərəli idarə olunması təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3fd03fffdb9d0e0840e561b01_o.jpg
A dedicated portal has been launched within the framework of cooperation between the Information and Communication Technologies Agency (ICTA) and the WUF13 Azerbaijan Operating Company to ensure effective radio spectrum management during the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13).
The coordination of radio-electronic equipment and frequencies to be used during the international event to be held in Baku on 17–22 May will be carried out through this portal.
Through the portal, all radio equipment operating on various frequencies to be used during the event will be registered, the relevant frequency resources will be allocated, and the equipment will be labeled. Guests and media representatives who will attend WUF13 are required to apply for the registration of their radio equipment via the portal at https://wuf13-e-permission.icta.az/.
It should be noted that a similar approach was applied during the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku. During that event, 4,023 pieces of radio-electronic equipment used by 280 organizations were registered and labeled through the portal, ensuring efficient management of the radio spectrum.