https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3fd03fffdb9d0e0840e561b01_o.jpg
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) zamanı radiospektrin idarə olunmasını təmin etmək məqsədilə İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində xüsusi portal istifadəyə verilib.
Mayın 17 – 22-də Bakıda keçiriləcək beynəlxalq tədbir zamanı istifadə olunacaq radioelektron avadanlıqların və tezliklərin koordinasiyası bu portal vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Portal vasitəsilə tədbirdə istifadə ediləcək müxtəlif tezliklərdə çalışan bütün radioavadanlıqlar qeydiyyatdan keçiriləcək, müvafiq tezlik resursları ayrılacaq və avadanlıqlar etiketlənəcək. WUF13 tədbirində iştirak edəcək qonaqlar və media nümayəndələri istifadə edəcəkləri radioavadanlıqların qeydiyyatı üçün https://wuf13-e-permission.icta.az/ portalına daxil olaraq müraciət etməlidirlər.
Qeyd edək ki, oxşar yanaşma daha əvvəl Bakıda keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) zamanı da tətbiq olunub. Həmin tədbir çərçivəsində 280 təşkilatın istifadə etdiyi 4023 radioelektron avadanlıq portal vasitəsilə qeydiyyatdan keçirilərək etiketlənib və radiospektrin səmərəli idarə olunması təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_3fd03fffdb9d0e0840e561b01_o.jpg
В рамках сотрудничества Агентства информационно-коммуникационных технологий (İKTA) с Азербайджанской операционной компанией WUF13 запущен специальный портал для управления радиоспектром во время 13-й сессии Всемирного форума городов ООН (WUF13).
Во время международного мероприятия, которое пройдет в Баку с 17 по 22 мая 2026 года, координация работы радиоэлектронного оборудования и распределение радиочастот будет осуществляться именно через этот портал.
Все радиоустройства, используемые участниками на различных частотах в ходе форума, подлежат обязательной регистрации на портале. Для них будут выделены соответствующие частотные ресурсы, а само оборудование получит специальную маркировку. Гостям и представителям СМИ, которые примут участие в мероприятии WUF13, необходимо для регистрации используемого радиооборудования подать заявку, перейдя на портал https://wuf13-e-permission.icta.az/.
Отметим, что аналогичный подход ранее применялся во время 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), прошедшей в Баку. В рамках данного мероприятия 4023 радиоэлектронных устройства, используемых 280 организациями, были зарегистрированы через портал и промаркированы, что позволило обеспечить эффективное управление радиоспектром.