https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_24723a2619e030ca085d9d612_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nümayəndə heyəti Çad Respublikasında rəsmi səfərdə olub. Heyətin tərkibində dövlət şirkətləri və texnopark rezidentlərinin rəhbər nümayəndələri də yer alıb. Səfər Çad Respublikasının telekommunikasiya, rəqəmsal iqtisadiyyat və idarəetmənin rəqəmsallaşdırılması naziri cənab Mişel Bukarın dəvəti ilə baş tutub.
Səfər çərçivəsində Çad Respublikasının Baş naziri Allamaye Halina ilə İRİA-nın heyəti arasında rəsmi görüş keçirilib. Görüşdə innovasiya, təhsil və rəqəmsal inkişaf üzrə əməkdaşlıq istiqamətində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın rəqəmsal məhsullarının ixrac potensialı, birgə layihə imkanlarının araşdırılması və təcrübə mübadiləsi müzakirə edilib.
Çad Respublikasının telekommunikasiya, rəqəmsal iqtisadiyyat və idarəetmənin rəqəmsallaşdırılması naziri cənab Mişel Bukarla görüş keçirilib. Görüşdə Çad Respublikasında həyata keçirilən və planlaşdırılan rəqəmsal layihələr, rəqəmsallaşma və innovasiya istiqamətində prioritet fəaliyyət istiqamətləri və strateji hədəflər, Azərbaycan Respublikası ilə Çad Respublikası arasında imzalanmış memorandumlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, innovasiya ekosisteminin inkişafı, rəqəmsal infrastrukturun qurulması və dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması sahəsində təcrübə mübadiləsi müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində İRİA heyəti, həmçinin Çad Respublikasının bir sıra nazirlik və dövlət qurumlarının rəhbər heyəti ilə görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı rəqəmsal hökumət infrastrukturunun inkişafı, kibertəhlükəsizlik və innovasiya istiqamətlərində potensial əməkdaşlıq imkanları üzrə müzakirələr aparılıb. İRİA heyətinin tərkibində yer alan Azərbaycanın texnopark rezidentləri də bu görüşlərdə iştirak edərək rəqəmsal məhsulların potensial ixrac imkanlarını müzakirə ediblər.
Qeyd edək ki, səfərin əsas məqsədi Azərbaycanın rəqəmsal məhsul və həllərinin Çad Respublikasında tanıdılması və ixracına dəstək göstərilməsi, irimiqyaslı layihələrin reallaşdırılma imkanlarının müzakirəsi, həmçinin iki ölkə arasında rəqəmsal sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasıdır.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_24723a2619e030ca085d9d612_o.jpg
Делегация Агентства инноваций и цифрового развития (İRİA) совершила официальный визит в Республику Чад. В состав делегации вошли также руководящие представители государственных компаний и резидентов технопарков. Визит состоялся по приглашению министра связи, цифровой экономики и цифровизации управления Чада Мишеля Букара.
В рамках поездки состоялась официальная встреча делегации агентства с премьер-министром Чада Алламайе Халиной. Стороны обсудили укрепление сотрудничества в сферах инноваций, образования и цифрового развития, экспортный потенциал цифровых продуктов Азербайджана, возможности реализации совместных проектов, а также обмен опытом.
Отдельная встреча прошла с министром связи, цифровой экономики и цифровизации управления Чада Мишелем Букаром. В ходе переговоров обсуждались реализуемые и планируемые в стране цифровые проекты, приоритетные направления цифровизации и инновационного развития, стратегические цели, а также возможности сотрудничества в рамках подписанных между Азербайджаном и Чадом меморандумов. Стороны также обменялись мнениями по вопросам развития инновационной экосистемы, создания цифровой инфраструктуры и цифровизации государственных услуг.
Кроме того, делегация İRİA провела встречи с руководством ряда министерств и государственных структур Чада. В ходе встреч обсуждались потенциальные возможности сотрудничества в развитии инфраструктуры электронного правительства, кибербезопасности и инновационных технологий. В обсуждениях приняли участие и представители резидентов азербайджанских технопарков, которые представили потенциал экспорта цифровых продуктов и решений.
Отметим, что основной целью визита стало продвижение азербайджанских цифровых решений и технологий на рынке Чада, поддержка их экспорта, а также обсуждение возможностей реализации масштабных проектов и установление сотрудничества между двумя странами в цифровой сфере.