Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və “Azər-Türk Bank” ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “Azər-Türk Bank” ASC- nin İdarə Heyətinin sədri Günel Nəbiyeva imzalayıblar.
Müqavilənin əsas məqsədi bankla əməkdaşlıq vasitəsilə Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi və bu istiqamətdə güzəştli kreditlərin verilməsidir.
Samir Axundov Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyətinə diqqət çəkərək, Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə bu istiqamətdə layihələrin maliyyələşdirilməsinə müvəkkil kredit təşkilatları vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Bu məqsədilə artıq ölkənin 11 aparıcı bankı ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını deyən Samir Axundov bu çərçivədə "Azər-Türk Bank"la əməkdaşlığın da uğurlu olacağına inamını ifadə edib.
Günel Nəbiyeva, öz növbəsində, “Azər-Türk Bank” ASC haqqında məlumat verərək, bank tərəfindən qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı layihələrin maliyyələşdirilməsinə maraq göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Enerji effektivliyi ilə bağlı layihələrə Fondun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsini dəstəklədiklərini və bu sahədə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib.

Между Агентством по регулированию энергетических вопросов (AERA) и ОАО “Azer-Turk Bank” подписано соглашение о сотрудничестве по предоставлению льготных кредитов через уполномоченную кредитную организацию за счет средств Фонда энергоэффективности.
Соглашение подписали председатель Правления AERA Самир Ахундов и председатель Правления ОАО “Azer-Turk Bank” Гюнель Набиева.
Основной целью соглашения является стимулирование реализации мер по энергоэффективности посредством сотрудничества с банком и выдача льготных кредитов в данном направлении за счет средств Фонда.
Рассказав о деятельности Фонда энергоэффективности, Самир Ахундов отметил, что в целях поощрения мер по энергоэффективности предусмотрена выдача льготных кредитов через уполномоченные кредитные организации для финансирования проектов в этой сфере. Сообщив, что для этой цели уже подписаны соглашения о сотрудничестве с 11 ведущими банками страны, Самир Ахундов выразил уверенность в успехе партнерства с “Azer-Turk Bank” в данном направлении.
Гюнель Набиева, в свою очередь, предоставила информацию об ОАО “Azer-Turk Bank”, отметив заинтересованность банка в финансировании проектов, связанных с развитием ненефтяного сектора. Она выразила поддержку банком выдачи льготных кредитов на проекты по энергоэффективности за счет средств Фонда и отметила удовлетворение сотрудничеством в этой области.