Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və “Azər-Türk Bank” ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “Azər-Türk Bank” ASC- nin İdarə Heyətinin sədri Günel Nəbiyeva imzalayıblar.
Müqavilənin əsas məqsədi bankla əməkdaşlıq vasitəsilə Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi və bu istiqamətdə güzəştli kreditlərin verilməsidir.
Samir Axundov Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyətinə diqqət çəkərək, Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə bu istiqamətdə layihələrin maliyyələşdirilməsinə müvəkkil kredit təşkilatları vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Bu məqsədilə artıq ölkənin 11 aparıcı bankı ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını deyən Samir Axundov bu çərçivədə "Azər-Türk Bank"la əməkdaşlığın da uğurlu olacağına inamını ifadə edib.
Günel Nəbiyeva, öz növbəsində, “Azər-Türk Bank” ASC haqqında məlumat verərək, bank tərəfindən qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı layihələrin maliyyələşdirilməsinə maraq göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Enerji effektivliyi ilə bağlı layihələrə Fondun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsini dəstəklədiklərini və bu sahədə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib.

The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Azer-Turk Bank OJSC have signed a cooperation agreement on the provision of preferential loans from the Energy Efficiency Fund through an authorized credit institution.
The agreement was signed by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, and Gunel Nabiyeva, Chairwoman of the Board of Azer-Turk Bank OJSC.
The primary objective of the agreement is to promote the implementation of energy efficiency measures through cooperation with the bank and to provide preferential loans from the Fund for these initiatives.
Highlighting the activities of the Energy Efficiency Fund, Samir Akhundov stated that preferential loans are intended to be issued through authorized credit institutions to finance projects aimed at encouraging energy efficiency measures. Noting that cooperation agreements have already been signed with 11 leading banks of the country for this purpose, Samir Akhundov expressed his confidence that the partnership with Azer-Turk Bank within this framework would be successful.
In turn, Gunel Nabiyeva provided information about Azer-Turk Bank OJSC, noting the bank’s interest in financing projects related to the development of the non-oil sector. She reiterated the bank’s support for providing preferential loans from the Fund for energy efficiency projects and expressed her satisfaction with the cooperation in this field.