https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8e53d716048d2110b23024dea_o.jpg
Mərakeş şəhərində keçirilən Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) 5-ci “Qlobal İcra Dəstəyi Simpoziumu” çərçivəsində rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə “ICAO” Şurasının prezidenti Toşiyuki Onuma və “ICAO”nun baş katibi Xuan Karlos Salazar arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan tərəfi ölkəmizdə aviasiyanın inkişafı, eləcə də dayanıqlı aviasiya yanacağı ilə bağlı ACT-SAF proqramı və “Ələt Yaşıl Hava Limanı” layihəsi təşəbbüsləri daxil olmaqla “ICAO” ilə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti barədə məlumat verib. Həmçinin “ICAO” və Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi arasında təlim xidmətlərinə dair razılaşma imzalanıb.
Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə Mərakeş Krallığının nəqliyyat və logistika naziri Abdessamad Kayuh arasında da görüş keçirilib.
Görüşdə nəqliyyat sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər və əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin iki ölkə arasında müntəzəm uçuşların açılması və hava əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsinin formalaşdırılması məqsədilə hava əlaqəsi haqqında hökumətlərarası sazişin qısa müddətdə imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8e53d716048d2110b23024dea_o.jpg
В рамках проходящего в Марракеше 5-го Глобального симпозиума по поддержке внедрения Международной организации гражданской авиации (ICAO) состоялась встреча азербайджанской делегации во главе с заместителем министра цифрового развития и транспорта Самиром Мамедовым с президентом Совета ICAO Тошиюки Онумой и генеральным секретарем ICAO Хуаном Карлосом Саласаром.
На встрече азербайджанская сторона представила информацию о развитии авиации в стране, а также о текущем состоянии сотрудничества с ICAO, включая программу ACT-SAF по устойчивому авиационному топливу и инициативы проекта «Зеленый аэропорт Алят». Также подписано соглашение об услугах по обучению между ICAO и Государственным агентством гражданской авиации.
Помимо этого, состоялась встреча азербайджанской делегации с министром транспорта и логистики Марокко Абдессамадом Каюхом.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам в сфере транспорта, представляющим взаимный интерес, обсуждены перспективы расширения сотрудничества.
Также была подчеркнута важность открытия регулярных полетов и развития воздушного сообщения между двумя странами. Была достигнута договоренность о подписании в ближайшем будущем межправительственного соглашения о воздушном сообщении с целью формирования правовой основы для сотрудничества в области гражданской авиации.