https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8e53d716048d2110b23024dea_o.jpg
Mərakeş şəhərində keçirilən Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) 5-ci “Qlobal İcra Dəstəyi Simpoziumu” çərçivəsində rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə “ICAO” Şurasının prezidenti Toşiyuki Onuma və “ICAO”nun baş katibi Xuan Karlos Salazar arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan tərəfi ölkəmizdə aviasiyanın inkişafı, eləcə də dayanıqlı aviasiya yanacağı ilə bağlı ACT-SAF proqramı və “Ələt Yaşıl Hava Limanı” layihəsi təşəbbüsləri daxil olmaqla “ICAO” ilə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti barədə məlumat verib. Həmçinin “ICAO” və Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi arasında təlim xidmətlərinə dair razılaşma imzalanıb.
Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə Mərakeş Krallığının nəqliyyat və logistika naziri Abdessamad Kayuh arasında da görüş keçirilib.
Görüşdə nəqliyyat sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər və əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin iki ölkə arasında müntəzəm uçuşların açılması və hava əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsinin formalaşdırılması məqsədilə hava əlaqəsi haqqında hökumətlərarası sazişin qısa müddətdə imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8e53d716048d2110b23024dea_o.jpg
Within the framework of the 5th Global Implementation Support Symposium of the International Civil Aviation Organization (ICAO), held in Marrakech, a meeting was held between the Azerbaijani delegation led by Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov and ICAO Council President Toshiyuki Onuma and ICAO Secretary General Juan Carlos Salazar.
During the meeting, the Azerbaijani side provided information on the development of aviation in the country, as well as the current state of cooperation with ICAO, including initiatives such as the ACT-SAF program on sustainable aviation fuel and the “Alat Green Airport” project. An agreement on training services was also signed between ICAO and the State Civil Aviation Agency.
A meeting was also held between the Azerbaijani delegation and Abdessamad Kayouh, Minister of Transport and Logistics of the Kingdom of Morocco.
The meeting included an exchange of views on issues of mutual interest in the transport sector and prospects for expanding bilateral cooperation.
The importance of launching regular flights between the two countries and further developing air connectivity was also emphasized. An agreement was reached to sign an intergovernmental air services agreement in the near future, establishing a legal framework for cooperation in civil aviation.