https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5d1df2eda78c28d72db229b4d_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) Şurasının iclası keçirilir. Tədbirdə Azərbaycan rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Şuranın iclasında Bakıda keçirilmiş Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransının (WTDC-25) hesabatı, bu il təşkil olunacaq BTİ-nin Səlahiyyətli Konfransına, həmçinin 2027-ci ildə nəzərdə tutulan Ümumdünya Radiorabitə Konfransına və Radiorabitə Assambleyasına hazırlıq müzakirə edilib. 2028 – 2031-ci illər üzrə Strateji və Maliyyə Planı və digər məsələlər də diqqət mərkəzində olub.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycanın BTİ Şurasına 2027 – 2030-cu illər üzrə, eyni zamanda Azərkosmosun nümayəndəsinin Radio Tənzimləmə Komitəsinə üzvlük üçün namizədliyi təqdim olunub.
Şuranın iclası çərçivəsində nazir müavini Saməddin Əsədov BTİ-nin baş katibi Dorin Boqdan Martin ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib, mövcud əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Nazir müavini Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur nazirinin müavini Ömər Fatih Sayan, Qazaxıstanın süni intellekt və rəqəmsal inkişaf nazirinin müavini Dosjan Musaliyev və Çinin sənaye və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Xiong Jijun ilə də ikitərəfli görüşlər keçirib.
Bu görüşlər Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf sahəsində mövqeyinin beynəlxalq səviyyədə təqdim olunması, süni intellekt və innovasiya sahələrində təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi, eləcə də yeni ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq imkanlarının formalaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olub.
Qeyd edək ki, BTİ Şurasının iclasından əvvəl nazirlərin qeyri-rəsmi görüşü keçirilib. Üzv dövlətlərin yeni texnologiyalardan istifadə imkanları, özəl sektorun iştirakının artırılması, maliyyələşmə modelinin təkmilləşdirilməsi, BMT ilə əməkdaşlığın yenilənməsi və digər məsələlər müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5d1df2eda78c28d72db229b4d_o.jpg
A meeting of the Council of the International Telecommunication Union (ITU) is being held in Geneva, Switzerland. Azerbaijan is being represented at the ongoing event by a delegation led by Samaddin Asadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport.
At the Council meeting, discussions focused on the report of the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25) held in Baku, preparations for the ITU Plenipotentiary Conference to be held this year, as well as the World Radiocommunication Conference and the Radiocommunication Assembly scheduled for 2027. The Strategic and Financial Plan for 2028–2031, along with other matters, was also in focus.
For your information, Azerbaijan has put forward its candidacy for ITU Council membership for the 2027–2030 term, along with the candidacy of an Azercosmos representative for membership in the Radio Regulations Board.
On the sidelines of the Council meeting, Deputy Minister Samaddin Asadov met with ITU Secretary-General Doreen Bogdan-Martin. During the meeting, information was provided on the measures undertaken in Azerbaijan in the field of digital development, and opportunities for expanding existing cooperation were discussed.
The Deputy Minister also held bilateral meetings with Ömer Fatih Sayan, Deputy Minister of Transport and Infrastructure of Türkiye; Doszhan Musaliyev, Deputy Minister of Artificial Intelligence and Digital Development of Kazakhstan; and Xiong Jijun, Deputy Minister of Industry and Information Technology of China.
These meetings were significant in terms of presenting Azerbaijan’s position in the field of digital development at the international level, expanding the exchange of experience in artificial intelligence and innovation, as well as establishing new bilateral and multilateral cooperation opportunities.
It should be noted that prior to the ITU Council meeting, an informal ministerial meeting was held. Discussions covered the use of emerging technologies by member states, increasing private sector participation, improving financing models, renewing cooperation with the United Nations, and other related issues.