https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_66b9c7e7664388b2a9cf1263f_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldu diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir səfir Fergus Auldun ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti dövründə Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında münasibətlərin, o cümlədən enerji əməkdaşlığının inkişafına verdiyi töhfəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə birgə həyata keçirilən neft-qaz və “yaşıl enerji” layihələrinin icrasına, həmçinin Böyük Britaniya şirkətləri ilə “yaşıl enerji dəhlizi” layihələri üzrə əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb. Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında uzunmüddətli enerji tərəfdaşlığından məmnunluq ifadə edilib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasının Bakıda keçirilməsindən irəli gələn məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi edilib.
Söhbət zamanı Britaniya tərəfi “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə geniş tərkibdə iştiraka dəvət olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_66b9c7e7664388b2a9cf1263f_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan Fergus Auld on the completion of his diplomatic mission.
The Minister thanked Ambassador Fergus Auld for his contribution to the development of relations between Azerbaijan and Great Britain, including energy cooperation during his diplomatic activity in our country.
Discussions at the meeting focused on the implementation of jointly undertaken oil and gas and green energy projects, as well as cooperation with UK companies on green energy corridor initiatives. Satisfaction was expressed with the long-term energy partnership between Azerbaijan and the United Kingdom.
The meeting also included an exchange of views on matters arising from the upcoming session of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, to be held in Baku.
During the conversation, the British side was invited to participate with a broad delegation in the events to be held within the framework of Baku Energy Week.