https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0a52f4d81c4a92d4fd7677f13_o.jpg
13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində Energetika Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “D-8 Yüksək Səviyyəli Enerji və Şəhərsalma Dialoqu” keçirilib.
“D-8 regionunda dayanıqlı şəhərlərin enerji ilə təmin edilməsi: enerji keçidlərinin şəhərsalma gündəlikləri ilə uyğunlaşdırılması” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, şəhərlər hazırda qlobal enerji istehlakının təxminən 70 faizini və emissiyaların əsas hissəsini formalaşdırır. Nazir vurğulayıb ki, bu reallıq D-8 ölkələri üçün şəhərlərin bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi və aşağı karbon həlləri əsasında inkişafını zəruri edir. Qeyd olunub ki, artan urbanizasiya, enerji təhlükəsizliyi və iqlim dəyişiklikləri çağırışları fonunda yaşıl və ağıllı şəhərlər artıq yalnız inkişaf modeli deyil, həm də enerji keçidinin əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevrilir.
Bildirilib ki, Azərbaycan “yaşıl enerji” gündəliyini strateji inkişaf prioriteti kimi irəli apararaq genişmiqyaslı bərpa olunan enerji və regional enerji dəhlizləri layihələri həyata keçirir, “yaşıl enerji zonası” təşəbbüslərini reallaşdırır, enerji səmərəliliyini artırır və elektrik şəbəkələrinin modernləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atır. Gələn il ümumi gücü 2 QVt olan 12 günəş və külək elektrik stansiyasının istismara verilməsi başa çatacaq. Bunun nəticəsində ildə təxminən 2,4 milyon ton istixana qazı emissiyasının qarşısı alınacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “yaşıl enerji zonası” elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda ağıllı kənd və şəhər konsepsiyası əsasında həyata keçirilən quruculuq işlərinin müasir inkişaf siyasətinin parlaq nümunəsi olduğu diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, bu ərazilərdə binalarda günəş panelləri, enerji səmərəli həllər və elektrik doldurma infrastrukturu tətbiq olunur. Eyni zamanda, 2030-cu ilədək tikilməsi planlaşdırılan 1650 MVt gücündə bərpa olunan enerji stansiyaları hesabına ildə təxminən 2 milyon ton istixana qazı emissiyasının azaldılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edilib ki, ölkənin digər regionlarında da tətbiq olunan bu müasir şəhərsalma modeli D-8 ölkələri üçün də uğurlu təcrübə ola bilər. İnteqrasiya olunmuş yanaşma ilə həm təmiz və səmərəli enerji təchizatını yaxşılaşdırmaq, həm də şəhərləri daha dayanıqlı məkanlara çevirmək mümkündür.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Sohail Mahmudun açılış nitqlərindən sonra tədbir D-8 ölkələrinin nazir və nazir müavinlərinin çıxışları ilə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0a52f4d81c4a92d4fd7677f13_o.jpg
Within the framework of the 13th World Urban Forum (WUF13), D-8 High-Level Energy and Urban Planning Dialogue was jointly organized by the Ministry of Energy, the Ministry of Foreign Affairs, The State Committee for Urban Planning and Architecture and D8 Organization for Economic Cooperation.
Speaking at the event Powering Sustainable Cities in the D-8 Region: Aligning Energy Transitions with Urban Development Agendas, Energy Minister Parviz Shahbazov noted that cities accounted for approximately 70% of global energy consumption and a substantial share of greenhouse gas emissions. The Minister highlighted that this made it essential for D-8 countries to advance urban development based on renewable energy, energy efficiency, and climate-resilient solutions. It was stated that against the backdrop of rapid urbanization, energy security challenges, and climate change, green and smart cities were no longer only development models, but also key drivers of the global energy transition.
It was noted that Azerbaijan was advancing its green energy agenda as a strategic priority, and was implementing large-scale renewable energy and cross-border energy corridor projects, developing green energy zones initiative, enhancing energy efficiency, and modernizing our power grid. Next year, 12 solar and wind power plants with a combined capacity of 2 GW will be commissioned, preventing around 2.4 million tons of greenhouse gas emissions annually.
It was mentioned that the reconstruction carried out on the basis of smart village and city concepts in Garabagh and East Zangezur, which was declared the green energy zone under the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The Minister said that solar panels, energy-efficient solutions and EV charging infrastructure were being widely introduced in the region, while 1,650 MW of planned renewable energy capacity until 2030 was expected to reduce emissions by around 2 million tons annually.
It was noted that this modern urban planning model was being extended to other regions of Azerbaijan, which could offer a successful example for D-8 countries as well. Through integrated planning, we can both improve clean and efficient energy supply, and transforming our cities into more sustainable spaces.
Following the opening remarks of the Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev, Secretary General of D8 Organization for Economic Cooperation Sohail Mahmud, the event was continued by the Ministers and Deputy Ministers of the D-8 countries.