https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_1ca2ec6f4d021136be3445369_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Dayanıqlı İnfrastruktur Qrupunun idarəedici direktoru Harri Boyd-Karpenter ilə görüşüb.
Görüşdə, əsasən enerji sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və regional enerji bağlantıları üzrə layihələr müzakirə olunub.
Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində artan potensialı və bu istiqamətdə qarşıya qoyulan strateji hədəflər diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ölkədə 2035-ci ilədək 8 QVt daxili istehlak və ixrac məqsədilə bərpa olunan enerji gücünün yaradılması planlaşdırılır. Məlumat mərkəzlərinin elektrik enerjisinə tələbatı artırması çərçivəsində növbəti illərdə əlavə bərpa olunan enerji güclərinin milli enerji sisteminə inteqrasiyası məqsədilə şəbəkənin təhlili aparılır.
Görüşdə regional enerji interkonnektor layihələri və bu xüsusda Bankla əməkdaşlıq imkanları da nəzərdən keçirilib. “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan”, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya” yaşıl enerji dəhlizləri, eləcə də Naxçıvan və Ermənistandan keçməklə Türkiyə istiqamətində ötürücü xətlər üzrə layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu layihələrin həm enerji ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, həm də regional enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi baxımından strateji rol oynadığı qeyd edilib.
Söhbət zamanı təbii qaz və Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafı ilə bağlı məsələlərə də toxunulub. Enerji sektorunda əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq ifadə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_1ca2ec6f4d021136be3445369_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Harry Boyd-Carpenter, Managing Director of the Sustainable Infrastructure Group at the European Bank for Reconstruction and Development, who is visiting Azerbaijan within the framework of the WUF 13.
The meeting focused primarily on expanding cooperation in the energy sector, the development of renewable energy sources and projects related to regional energy connectivity.
The growing potential of Azerbaijan in the field of renewable energy and the country’s strategic targets in this direction were highlighted. It was noted that Azerbaijan plans to create 8 GW of renewable energy capacity by 2035 for both domestic consumption and export purposes. In light of the increasing electricity demand from data centers, grid analysis is currently being conducted to facilitate the integration of additional renewable energy capacities into the national energy system in the coming years.
The parties also reviewed regional energy interconnector projects and cooperation opportunities with the Bank in this regard. The strategic importance of the Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria, Caspian-Black Sea-Europe and Azerbaijan-Central Asia green energy corridors, as well as transmission line projects toward Türkiye via Nakhchivan and Armenia, was emphasized. It was noted that these projects play a strategic role both in expanding energy export opportunities and in strengthening regional energy security.
During the discussion, issues related to natural gas and the development of the Southern Gas Corridor were also addressed. Both sides expressed mutual interest in further expanding cooperation in the energy sector.