https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_c8b04adbabb540b23e37a7f77_o.jpg
Avropa İttifaqının flaqman tədbiri olan "Avropa Şəhərciyi" 6 iyun 2026-cı il şənbə günü Gəncədə keçiriləcək. Tədbir ictimaiyyətə Avropa İttifaqı (Aİ), onun dəyərləri və fəaliyyəti, o cümlədən Azərbaycanla 30 illik əməkdaşlıq və tərəfdaşlığı haqqında daha çox məlumat əldə etmək baxımından maraqlı imkanlar təqdim edəcək. Bu Gəncədə keçirilən ikinci Avropa Şəhərciyi tədbiridir. İlk dəfə "Avropa Şəhərciyi" 2016-cı ildə Gəncənin "Avropa Gənclər Paytaxtı" elan edilməsi münasibətilə təşkil edilmişdir.
“Aİ-Azərbaycan: 30 illik tərəfdaşlıq” mövzusunda keçirilən “Avropa Şəhərciyi - 2026” tədbiri Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən Aİ-yə üzv dövlətlərin səfirlikləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində və Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin dəyərli dəstəyi ilə təşkil olunur.
Rəsmi açılış saat 12.00-da Aİ və Üzv Dövlətlərin Azərbaycandakı səfirlərinin iştirakı ilə keçiriləcək.
Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri xanım Mariyana KUYUNDCİÇ bildirib: “Avropa Şəhərciyi Azərbaycan ictimaiyyətinə
Aİ-ni kəşf etmək üçün əvəzsiz bir fürsət bəxş edən, Avropaya açılan bir pəncərədir. Bu il Aİ ilə Azərbaycan arasında
30 illik tərəfdaşlığı qeyd etməkdən qürur duyuruq. 1996-cı ildən bəri çox şey əldə etmişik: kənd təsərrüfatından tutmuş biznesin inkişafına, səhiyyə, təhsil, ətraf mühit və bir çox digər sahələrdə Azərbaycan xalqına faydalı olan yüzlərlə layihə həyata keçirilib. Avropa İttifaqı Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı və investoru olmaqdan qürur duyur. Biz tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirmək öhdəliyimizə sadiq qalırıq”.
Gəncədə Heydər Əliyev meydanında keçiriləcək "Avropa Şəhərciyi" 6 iyun şənbə günü saat 12:00-dan 17:00-dək qonaqlar üçün açıq olacaq, bütün yaş qrupları üçün zəngin və əhatəli tədbir və fəaliyyət proqramı təqdim ediləcək. Rəsmi açılışdan əvvəl Heydər Əliyev parkında Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı və Aİ səfirlərinin iştirakı ilə ağacəkmə tədbiri keçiriləcək.
"Avropa Şəhərciyi" tədbiri üçün planlaşdırılan müxtəlif maraqlı fəaliyyətlərə üz boyama, kukla tamaşası, stolüstü oyunlar və s. kimi uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş proqramlar da daxildir. Əsas səhnə də əyləncə mərkəzinə çevriləcək, viktorina müsabiqələri və mükafatlı mini yarışmalar keçirilərək, Avropa və Azərbaycanın zəngin rəqs və musiqi proqramı təqdim ediləcəkdir.
Tədbir zamanı qonaqlar Aİ-yə üzv dövlətlərin çadırlarını ziyarət etməklə Aİ haqqında daha çox məlumat əldə etmək imkanı əldə edəcək. Avropa İttifaqı Nümayəndəliyi ilə yanaşı, aşağıdakı ölkələr tədbirdə təmsil olunacaq: Belçika, Bolqarıstan, Xorvatiya, Çexiya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, Latviya, Litva, Niderland, Polşa, Rumıniya, Slovakiya, İspaniya və İsveç.
Saat 19.00-dan 21.00-dək möhtəşəm axşam konserti ilə "Avropa Şəhərciyi - 2026" tədbiri yekunlaşacaq. Konsertdə Çingiz Mustafayev və Dərviş qrupu çıxış edəcək. Bu həftə sonu Gəncədə Avropanı kəşf etmək üçün bizə qoşulun!
"Avropa Şəhəriciyi - 2026" tədbirinin proqramı haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün Facebook https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/ və ya Instagram səhifəmizə baxın: https://www.instagram.com/eudelegation_az/

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_c8b04adbabb540b23e37a7f77_o.jpg
The flagship EuroVillage event is coming to Ganja on Saturday, 6 June 2026 giving the public an exciting opportunity to learn more about the European Union (EU); its values, and activities, including the 30-year long co-operation and partnership with Azerbaijan. This is the second EuroVillage event in Ganja. The first EuroVillage was held in 2016 when Ganja was selected as the European Youth Capital.
EuroVillage 2026, with its theme of “EU-Azerbaijan: 30 years of Partnership” is organised by the Delegation of the EU to Azerbaijan in co-operation with Embassies of the EU Member States and with valuable support of the Executive Power of Ganja city.
The official opening will take place at 12.00 with participation of the Ambassadors of the EU and EU Member States to Azerbaijan.
Ambassador of the EU to Azerbaijan H.E. Marijana KUJUNDŽIĆ stated: “EuroVillage is a window to Europe that gives a priceless opportunity for the Azerbaijani public to discover the EU. This year, we are proud to share and celebrate 30 years of partnership between the EU and Azerbaijan. Since 1996, we have achieved a lot: hundreds of projects have been implemented in various sectors benefiting the people of Azerbaijan, from agriculture to business development, health, education, environment and many more. The EU is proud to be Azerbaijan's largest trading partner and investor, and we are committed to further strengthening our partnership”.
EuroVillage in Heydar Aliyev Square Ganja will be open to visitors from 12.00 to 17.00 on Saturday, 6 June and includes a rich and comprehensive programme of events and activities for all age groups. The official opening will be preceded by a tree planting event with the Head of the Executive Power, and EU Ambassadors at Heydar Aliyev Park.
The variety of exciting activities planned for EuroVillage includes kids’ activities like face painting, puppet show, table games, etc. The mainstage will also be a hub of activity and will feature a rich programme of dance and music from Europe and Azerbaijan, including fun quiz contests and mini competitions where prizes can be won.
During the event, visitors will be offered the chance to learn more about the EU by visiting the stands of EU Member States. Besides the Delegation of the European Union, the countries that will be represented include Belgium, Bulgaria, Croatia, Czechia, France, Germany, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Netherlands, Poland, Romania, Slovakia, Spain, and Sweden.
An amazing evening concert from 19.00 to 21.00 will close the EuroVillage 2026. The concert will feature performances by Chingiz Mustafayev and Darvish band. Join us to discover Europe in Ganja this weekend!
For more information about the programme of EuroVillage 2026 please visit our Facebook page at https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/ or Instagram: https://www.instagram.com/eudelegation_az/