https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_06365965aa192b045d4e0ddd6_o.jpg
Respublika ərazisində radionəzarət imkanlarının genişləndirilməsi, radiotezlik spektrinin daha səmərəli idarə olunması və müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər davam etdirilir. Bu çərçivədə növbəti günəş panelli avtonom radiomonitorinq stansiyası (avtonom RMS) Kəlbəcərdə quraşdırılaraq istifadəyə verilib.
Müasir texnologiyaların tətbiqi, o cümlədən SDR (proqram əsaslı radioqəbuledici) tipli radioqəbuledici avadanlıqlarla təchiz edilən stansiyanın istismarı nəticəsində Kəlbəcər şəhəri və ətraf ərazilərdə radio yayımların, eləcə də radiotezlik spektrinin məsafədən operativ monitorinqinin aparılması təmin olunub. Yeni yaradılan infrastruktur radiomonitorinq proseslərinin daha çevik və effektiv şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verir.
Avtonom RMS-in texniki imkanları sayəsində günün istənilən vaxtında stansiyaya məsafədən qoşulmaq, real vaxt rejimində spektr məşğulluğunu izləmək, ölçmə nəticələrini təhlil etmək və radionəzarət proseslərini məsafədən idarə etmək mümkündür.
Bu stansiyada digər radiomonitorinq stansiyalarının istismarı və müasir texnoloji tələblər nəzərə alınmaqla modernizasiya işləri aparılıb, videomüşahidə sistemi quraşdırılıb. Həmçinin enerji resurslarından səmərəli istifadə məqsədilə avadanlıqların məsafədən aktiv və ya deaktiv olunmasına imkan verən idarəetmə funksiyası tətbiq edilib.
Kəlbəcərdə istifadəyə verilən avtonom RMS işğaldan azad olunmuş ərazilərdə radiotezlik spektrinin monitorinqi və radionəzarət imkanlarının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin növbəti mərhələsini təşkil edir.
Ümumilikdə Dövlət Radiotezliklər İdarəsi tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində Şuşa, Laçın, Zəngilan, Ağdam və Kəlbəcərdə avtonom radiomonitorinq stansiyalarının qurulması təmin olunub. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə iş planına və aidiyyəti üzrə tapşırıqlara uyğun radiomonitorinq, ölçmə, texniki nəzarət və vizual baxış işləri aparılır.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_06365965aa192b045d4e0ddd6_o.jpg
Продолжаются меры по расширению возможностей радиоконтроля, более эффективному управлению радиочастотным спектром и применению современных технологий на территории республики. В этих рамках очередная автономная станция радиомониторинга (СРМ) на солнечных панелях была установлена и введена в эксплуатацию в Кяльбаджаре.
Благодаря применению современных технологий, включая эксплуатацию станции, оснащенной радиоприемным оборудованием типа SDR (программно-определяемый радиоприемник), обеспечено проведение дистанционного оперативного мониторинга радиовещания, а также спектра радиочастот в городе Кяльбаджар и прилегающих территориях. Вновь созданная инфраструктура позволяет осуществлять процессы радиомониторинга более гибко и эффективно.
Технические возможности автономной СРМ создают условия для дистанционного подключения к станции в любое время суток, отслеживания загруженности спектра в режиме реального времени, анализа результатов измерений и удаленного управления процессами радиоконтроля.
На этой станции проведены работы по модернизации с учетом функционирования других станций радиомониторинга и современных технологических требований, а также установлена система видеонаблюдения. Также на станции в целях эффективного использования энергетических ресурсов внедрена функция управления, позволяющая дистанционно активировать или деактивировать оборудование.
Введенная в эксплуатацию в Кяльбаджаре автономная СРМ является очередным этапом мер, принятых в направлении усиления возможностей мониторинга радиочастотного спектра и радиоконтроля на освобожденных от оккупации территориях.
В целом, Государственным управлением радиочастот в рамках «I Государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» обеспечено создание автономных СРМ в Шуше, Лачине, Зангилане, Агдаме и Кяльбаджаре. Кроме этого, на освобожденных от оккупации территориях продолжаются работы по радиомониторингу, измерениям, техническому контролю и визуальному осмотру.