https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3b466e1f65e3522521d8c03a2_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin nümayəndələri Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) “Kiçik və orta ölçülü şəhərlərdə və kənd ərazilərində dayanıqlı mobillik” üzrə tədqiqat layihəsinin İşçi qrupunun ilk iclasında iştirak ediblər.
Onlayn formatda keçirilən görüşdə İşçi qrupun fəaliyyət istiqamətləri, tədqiqatın əhatə dairəsi, prioritetləri və gözlənilən nəticələr müzakirə olunub. Bildirilib ki, təxminən bir il müddətində fəaliyyət göstərəcək İşçi qrupun əsas məqsədi kiçik və orta şəhərlərdə, eləcə də kənd yerlərində nəqliyyat xidmətlərini yaxşılaşdırmaq, əhalinin mobillik imkanlarını genişləndirmək və regionlardakı uğurlu təcrübələri öyrənməkdir.
Layihə çərçivəsində iştirakçı ölkələrin təcrübələrinin müqayisəli təhlili aparılacaq, uğurlu beynəlxalq təcrübələr müəyyən ediləcək və praktiki tövsiyələr hazırlanacaq. Yekun nəticələr BNF-nin gələcək tədqiqat və siyasət sənədlərində nəzərə alınacaq.
Azərbaycan nümayəndə heyəti müzakirələr zamanı bildirib ki, ölkəmizdə nəqliyyat sahəsində aparılan islahatlar, regionlarda ictimai nəqliyyat inkişafı və dayanıqlı mobillik üzrə qazanılan təcrübə İşçi qrupun fəaliyyətinə töhfə verə bilər.
Azərbaycan tərəfi İşçi qrupun növbəti görüşlərində və tədqiqat fəaliyyətlərində fəal iştirak edərək əldə olunan təcrübənin ölkədə tətbiqini planlaşdırır.
Qeyd edək ki, sözügedən tədqiqat layihəsi BNF-yə üzv ölkələr tərəfindən Bakıda təsdiqlənən 2026 – 2027-ci illər üzrə İş Proqramının tərkib hissəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3b466e1f65e3522521d8c03a2_o.jpg
Представители Министерства цифрового развития и транспорта и Азербайджанского агентства наземного транспорта приняли участие в первом заседании Рабочей группы по исследовательскому проекту Международного транспортного форума (МТФ) по «Устойчивой мобильности в малых и средних городах и сельской местности».
На встрече, проходившей в онлайн-формате, обсуждались направления деятельности Рабочей группы, охват исследования, приоритеты и ожидаемые результаты. Сообщалось, что главной целью Рабочей группы, которая будет функционировать около года, является улучшение транспортных услуг в малых и средних городах, а также в сельской местности, расширение возможностей мобильности населения и изучение успешного опыта в регионах.
В рамках проекта будет проведен сравнительный анализ опыта стран-участниц, выявлены успешные международные практики и разработаны практические рекомендации. Окончательные результаты будут учтены в будущих исследованиях и политических документах МТФ.
В ходе обсуждений азербайджанская делегация заявила, что реформы, проводимые в сфере транспорта в стране, развитие общественного транспорта в регионах и опыт, накопленный в области устойчивой мобильности, могут внести вклад в деятельность Рабочей группы.
Азербайджанская сторона планирует применить полученный опыт в стране, активно участвуя в следующих заседаниях и исследовательской деятельности Рабочей группы.
Отметим, что данный исследовательский проект является частью Рабочей программы на 2026-2027 годы, утвержденной в Баку странами-членами МТФ.