https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b008a8986969e14f3842c021d_o.jpg
17-19 iyun 2026-cı il tarixlərində Enerji Dialoqu Platforması çərçivəsində gənc media nümayəndələri üçün keçirilən silsilə məlumatlandırma sessiyalarının iştirakçılarının Türkiyəyə səfəri təşkil olunub.
Səfərin ilk günündə gənc media nümayəndələri SOCAR-ın İstanbul şəhərində yerləşən ofisini ziyarət edib, şirkətin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Burada təşkil olunan məlumatlandırma sessiyasında “SOCAR Türkiyə”nin baş icraçı direktorunun kommunikasiya və dövlətlə əlaqələr üzrə müavini Mikayıl Yusifov şirkətin qardaş ölkədəki çoxşaxəli fəaliyyəti, icra olunan layihələr, əldə olunan nailiyyətlər, strateji hədəflər ilə bağlı ətraflı məlumat verib, media nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Səfər proqramının növbəti günündə İzmir şəhərinə səfər edən gənc media nümayəndələri üçün “SOCAR Türkiyə” şirkətinin Əliağadakı inzibati binasında məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
“SOCAR Türkiyə”nin Emal və neft-kimya biznes vahidi rəhbərinin maliyyə məsələləri üzrə müavini Ahmet Gülhan təqdimat ilə çıxış edərək, “Petkim” neft-kimya kompleksinin və “STAR” Neft Emalı Zavodunun fəaliyyəti, artan istehsal gücü və perspektivdə nəzərdə tutulan layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
“SOCAR Terminal”ın baş direktoru Uygun Değirmenci təqdimatında terminalın fəaliyyətindən, ötən illər ərzində şirkətin logistik imkanlarının genişləndirilməsi üzrə atılan addımlardan, əldə olunan uğurlardan, yükdaşıma əməliyyatlarında səmərəliliyin və xidmət keyfiyyətinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
“SOCAR Türkiyə”nin dayanıqlılıq və SƏTƏM üzrə korporativ direktoru Mehmet Özenbaş çıxışında ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə yanaşmalarının müasir biznes mühitində artan rolundan bəhs edərək şirkətin əməliyyat səmərəliliyi və dayanıqlı inkişaf sahəsində həyata keçirdiyi layihələr, müəssisələrdə tətbiq olunan rəqəmsal həllər barədə məlumat verib.
Sonra media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Daha sonra gənc jurnalistlər üçün “Petkim” neft-kimya kompleksinin, “STAR” Neft Emalı Zavodunun və "SOCAR Terminal"ın ərazisinə sahə turları təşkil olunub. Sahə turları çərçivəsində iştirakçılar müəssisələrin əməliyyat fəaliyyəti, müasir texnoloji imkanları ilə tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b008a8986969e14f3842c021d_o.jpg
From 17 to 19 June 2026, a visit to Türkiye was organized for participants of the series of information sessions held for young media representatives within the framework of the Energy Dialogue Platform.
On the first day of the visit, the young media representatives visited SOCAR’s office in Istanbul and became acquainted with the company’s activities.
During an information session held there, Mikayil Yusifov, Deputy Chief Executive Officer for Communications and Government Relations of SOCAR Türkiye, provided detailed information on the company’s diversified operations in the sister country, implemented projects, achievements and strategic objectives. Questions raised by the media representatives were also addressed.
On the following day, the participants travelled to Izmir, where another information session was held at SOCAR Türkiye’s administrative building in Aliağa.
Ahmet Gülhan, Deputy Head of Finance of SOCAR Türkiye’s Refining and Petrochemicals Business Unit, delivered a presentation on the operations of the Petkim petrochemical complex and the STAR Refinery, their growing production capacities and planned future projects.
In his presentation, Uygun Değirmenci, General Manager of SOCAR Terminal, spoke about the terminal’s operations, the steps taken over the years to expand the company’s logistics capabilities, key achievements, and measures implemented to enhance efficiency and service quality in cargo transportation operations.
Mehmet Özenbaş, Corporate Director for Sustainability and HSE at SOCAR Türkiye, highlighted the growing role of environmental, social and corporate governance approaches in the modern business environment and provided information on projects implemented by the company in the areas of operational efficiency and sustainable development, as well as digital solutions applied across its facilities.
The session continued with a question-and-answer segment.
Following the session, field visits were organized for the young journalists to the Petkim petrochemical complex, the STAR Refinery and SOCAR Terminal. During the visits, the participants became acquainted with the operational activities and advanced technological capabilities of these facilities.