https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a09a05b6a73d17266487fca53_o.jpg
Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Türk dünyası həftəsi” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Dövlət Universiteti (BDU), TÜRKSOY, Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universiteti və Türk Dil Qurumunun təşkilatçılığı ilə 2026-cı il 29-30 iyun tarixlərində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Türk dilləri, ədəbiyyatları və tarixlərinin tədrisi müasir çağırışlar kontekstində” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfransda Azərbaycanın nüfuzlu alimləri ilə yanaşı, ölkəmizə dəvət olunmuş nüfuzlu türkoloq-alimlərin, eləcə də türk dövlətlərinin rəsmi nümayəndələrinin, ictimai-siyasi, elm, təhsil və mədəniyyət xadimlərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
Konfransın açılış mərasimi və panel sessiyalar iyunun 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində, bölmə iclasları iyunun 30-da BDU-da təşkil olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a09a05b6a73d17266487fca53_o.jpg
В Баку пройдет международная научная конференция, посвященная 100-летию Первого тюркологического съезда. Конференция, которая состоится 29–30 июня, пройдет на тему «Преподавание тюркских языков, литератур и истории в контексте современных вызовов».
Организаторами научной конференции, которая будет проведена в рамках «Недели тюркского мира», посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда, выступают Министерство культуры, Бакинский государственный университет (БГУ), ТЮРКСОЙ, Тюркская академия, Фонд тюркской культуры и наследия, Казахский национальный университет имени Аль-Фараби и Ассоциация турецкого языка.
В конференции, наряду с авторитетными учеными Азербайджана, планируется участие приглашенных ученых-тюркологов, а также официальных представителей тюркских государств, общественно-политических деятелей, представителей науки, образования и культуры.
Церемония открытия конференции и панельные сессии пройдут 29 июня в Центре Гейдара Алиева, а секционные заседания будут организованы 30 июня в БГУ.