SİMA rəqəmsal imzanın biometriya texnologiyası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (İKZF) kirayə mexanizmi çərçivəsində keçirdiyi növbəti mənzil satışlarında tətbiq ediləcək.
Yeniliyə əsasən, vətəndaşlar kirayə mənzil seçimi zamanı müraciətlərini parol və ya digər təsdiqləmə üsulları ilə deyil, yalnız “SİMA İmza”nın üztanıma funskionallığı ilə təsdiqləyə biləcəklər.
Bu yanaşma seçimlər zamanı təhlükəsizliyin və şəffaflığın təmin edilməsi üçün həyata keçirilib və kənar şəxslərin başqasının adından prosesə müdaxilə etməsi riskinin qarşısını almaq məqsədi daşıyır. Belə ki, burada biometrik identifikasiya sayəsində hər bir təsdiq əməliyyatı birbaşa müraciət sahibinin iştirakı ilə həyata keçirilir.
“SİMA İmza”nın biometrik identifikasiya üsulunun tətbiqi ilə bağlı təlimatla bu keçid vasitəsilə tanış ola bilərsiniz.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılıb. Həll istifadəçilərə sənəd və müraciətləri fiziki daşıyıcıya ehtiyac olmadan, istənilən vaxt, istənilən yerdən sürətli şəkildə imzalamaq imkanı yaradır. SİMA rəqəmsal imzanı xidmət məntəqəsinə getmədən ödənişsiz şəkildə mobil tətbiq vasitəsilə əldə etmək mümkündür.

The biometric technology of the SİMA digital signature will be applied during the upcoming housing sales conducted by the Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (MCGF) under its rental mechanism.
Under the new approach, citizens will be be able to confirm their applications during the rental housing selection process not with passwords or other verification methods, but only through the facial recognition functionality of “SİMA İmza”.
This approach has been introduced to ensure security and transparency during the selection process and to prevent third parties from interfering on behalf of applicants. Thanks to biometric identification, every confirmation is carried out directly with the participation of the applicant.
Instructions on using the biometric identification method of “SİMA İmza” are available via this link.
About SİMA Signature
SİMA is a next-generation digital signature developed by “AzInTelecom” LLC, a company within AZCON Holding. The solution enables users to sign documents and applications quickly, anytime and anywhere, without the need for a physical token. The SİMA digital signature can be obtained free of charge through the mobile application without visiting a service center.