https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_ca2da79233214fa3b3984a62a_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Yerusəlim İbrani Universiteti (HUJI) “Biotexnologiya” ixtisasının “Bitki biotexnologiyası” ixtisaslaşması üzrə beynəlxalq ikili diplom proqramına qəbul elan edir.
Magistratura səviyyəsini əhatə edən proqram tələbələrə beynəlxalq təhsil və müasir elmi-tədqiqat mühitində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı yaradır. Təhsilini uğurla başa vuran məzunlar həm Bakı Dövlət Universitetinin, həm də Yerusəlim İbrani Universitetinin diplomlarını əldə edəcəklər.
Proqramın əsas üstünlüklərindən biri iştirakçıların təhsil və yaşayış xərclərinin dövlət hesabına qarşılanmasıdır. Belə ki, beynəlxalq ikili diplom proqramı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyul 2025-ci il tarixli 673 nömrəli “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq dövlət hesabına maliyyələşdirilir.
Proqrama “Biologiya”, “Biologiya müəllimliyi”, “Biologiya və gigiyena”, “Biotexnologiya”, “Bitki mühafizəsi”, “Ekologiya”, “Əczaçılıq”, “Fizika”, “Fizika müəllimliyi”, “Kimya”, “Kimya müəllimliyi”, “Kimya mühəndisliyi”, “Qida məhsulları mühəndisliyi”, “Qida mühəndisliyi”, “Su bioehtiyatları və akvabitkilər”, “Su bioehtiyatları və akvakultura” və ya “Tibbi biologiya” ixtisasları üzrə bakalavr dərəcəsinə malik olan və 2026-cı ildə yerli ali təhsil müəssisələrinin magistratura səviyyəsinə qəbul olunmuş şəxslər müraciət edə bilərlər.
Namizədlər üçün əsas tələblərdən biri ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisinin (ÜOMG) minimum 80 olmasıdır. Bundan əlavə, müraciət edənlər minimum 6.0 IELTS və ya minimum 89 TOEFL iBT nəticəsinə malik olmalıdırlar. 2026-cı ilin dekabr ayınadək bu sertifikatlardan birini təqdim edəcək namizədlər də proqrama müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, 2026/2027-ci tədris ili üzrə ikili diplom proqramına qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən qəbul imtahanlarının nəticələri əsasında aparılır.
İkili diplom proqramı ilə bağlı suallarınızı ddp@bsu.edu.az elektron poçt ünvanına və ya +994 10 312 74 72 mobil nömrəsinə ünvanlaya bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_ca2da79233214fa3b3984a62a_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) совместно с Еврейским университетом в Иерусалиме (ЕУИ) объявляет о начале приема заявок на международную программу двойного диплома по специализации «Биотехнология растений» в рамках магистерской специальности «Биотехнология».
Программа предоставляет студентам возможность получить образование в международной академической и современной научно-исследовательской среде, расширить профессиональные знания и приобрести практический опыт. Выпускники, успешно завершившие обучение, получат дипломы двух университетов — Бакинского государственного университета и Еврейского университета в Иерусалиме.
Одним из ключевых преимуществ программы является полное государственное финансирование расходов на обучение и проживание участников. Реализация программы осуществляется в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики № 673 от 22 июля 2025 года «О дополнительных мерах по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике».
Подать заявку могут выпускники бакалавриата по следующим специальностям: «Биология», «Преподавание биологии», «Биология и гигиена», «Биотехнология», «Защита растений», «Экология», «Фармация», «Физика», «Преподавание физики», «Химия», «Преподавание химии», «Химическая инженерия», «Пищевая инженерия», «Водные биоресурсы и аквакультура» и «Медицинская биология», зачисленные в 2026 году в магистратуру одного из высших учебных заведений Азербайджана.
Одним из основных требований к кандидатам является средний балл диплома бакалавра (GPA) не ниже 80. Кроме того, необходимо подтвердить уровень владения английским языком, представив сертификат IELTS с результатом не ниже 6.0 или TOEFL iBT с результатом не ниже 89. Кандидаты, которые представят один из указанных сертификатов до декабря 2026 года, также могут принять участие в конкурсном отборе.
Обращаем внимание, что прием на программу двойного диплома в 2026/2027 учебном году осуществляется среди абитуриентов, поступивших в магистратуру по результатам вступительных экзаменов, проводимых Государственным экзаменационным центром.
По всем вопросам, связанным с программой двойного диплома, можно обращаться по электронной почте ddp@bsu.edu.az или по телефону +994 10 312 74 72.