https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_7cab15c62b511bfdd89e5cc52_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Çin Xalq Respublikasının Pekin Kimya Texnologiyası Universiteti (PKTU) arasında “Kimya” ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsində bu il aprelin 21-də imzalanmış ikili diplom proqramının icrasına başlanılıb.
BDU-nun Kimya fakültəsinin “Kimya” ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsində təhsil alan tələbələri Nazlı Məmmədova, Orxan Qasımzadə, Züleyxa Abbasova və Aysel Həmidova ikili diplom proqramı çərçivəsində təhsillərini davam etdirmək üçün PKTU-ya yola salınıblar.
İkili diplom proqramının həyata keçirilməsi ali təhsilin məzmununun təkmilləşdirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, tələbələrin beynəlxalq təcrübəsinin artırılması və müasir əmək bazarının tələblərinə cavab verən yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Proqramı uğurla başa vuran tələbələrə hər iki universitetin diplomu veriləcək.
Proqram həmçinin BDU-nun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsinə, xarici tərəfdaş universitetlərlə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə və tələbələr üçün yeni akademik imkanların yaradılmasına xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_7cab15c62b511bfdd89e5cc52_o.jpg
Началась реализация программы двойного диплома на уровне бакалавра по специальности «Химия», заключенной между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Пекинским университетом химической технологии Китайской Народной Республики (ПУХТ).
Студентки химического факультета БГУ Назлы Мамедова, Орхан Гасымзаде, Зулейха Аббасова и Айсель Гамидова отправлены в ПУХТ для продолжения обучения в рамках программы двойного диплома.
Реализация программы двойного диплома важна с точки зрения повышения качества высшего образования, адаптации качества образования к международным стандартам, расширения международного опыта студентов и подготовки специалистов, отвечающих требованиям рынка труда. Студенты, успешно завершившие программу, получат дипломы обоих университетов.
Программа также способствует расширению международных связей БГУ, развитию сотрудничества с зарубежными университетами-партнерами и созданию новых академических возможностей для студентов.