https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_7cab15c62b511bfdd89e5cc52_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Çin Xalq Respublikasının Pekin Kimya Texnologiyası Universiteti (PKTU) arasında “Kimya” ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsində bu il aprelin 21-də imzalanmış ikili diplom proqramının icrasına başlanılıb.
BDU-nun Kimya fakültəsinin “Kimya” ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsində təhsil alan tələbələri Nazlı Məmmədova, Orxan Qasımzadə, Züleyxa Abbasova və Aysel Həmidova ikili diplom proqramı çərçivəsində təhsillərini davam etdirmək üçün PKTU-ya yola salınıblar.
İkili diplom proqramının həyata keçirilməsi ali təhsilin məzmununun təkmilləşdirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, tələbələrin beynəlxalq təcrübəsinin artırılması və müasir əmək bazarının tələblərinə cavab verən yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Proqramı uğurla başa vuran tələbələrə hər iki universitetin diplomu veriləcək.
Proqram həmçinin BDU-nun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsinə, xarici tərəfdaş universitetlərlə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə və tələbələr üçün yeni akademik imkanların yaradılmasına xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_7cab15c62b511bfdd89e5cc52_o.jpg
A dual degree program in Chemistry has been launched between Baku State University (BSU) and Beijing University of Chemical Technology (BUCT).
As part of the program, four BSU Chemistry students — Nazly Mamedova, Orkhan Gasimzade, Zuleikha Abbasova, and Aysel Hamidova — have traveled to BUCT to continue their studies.
The dual degree program aims to enhance the quality of higher education, align academic training with international standards, broaden students’ international experience, and prepare highly qualified specialists who meet the needs of the labor market. Upon successful completion of the program, students will receive degrees from both universities.
The program will also strengthen BSU’s international partnerships, expand academic and scientific cooperation with international universities, and create new educational opportunities for students.