https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_04d04fe773a6ae8e9a91d6efa_o.jpg
FIA Formula 2 çempionatında Monza mərhələsinin sıralanma turunda “Invicta Racing” komandasının pilotu və “Ferrari”nin gənc sürücüsü Rafael Kamara ən yaxşı nəticəni göstərərək poul-pozisiyanı əldə edib.
Braziliyalı pilot “Autodromo Nazionale Monza”da keçirilən sıralanma turunda 1:31.326 nəticə göstərərək birinci yeri tutub. Onun komanda yoldaşı Joshua Duerksen ikinci olub. Paraqvaylı pilot liderdən cəmi 0,057 saniyə geri qalıb.
Kamara poul mövqeyini ilkin sürətli cəhdində təmin edib. Sessiyanın son dəqiqələrində trasdakı sıxlıq bir sıra pilotların son cəhdlərində nəticələrini yaxşılaşdırmasına imkan verməyib.
Bu nəticə çempionluq mübarizəsində də Kamara üçün əhəmiyyət daşıyır. Hazırkı lider Nikola Tsolov sıralanma turunu yalnız altıncı pillədə başa vurub.
Alexander Dunne “Rodin Motorsport”un heyətində üçüncü olub. O, sessiya ərzində trasdan çıxaraq çınqıllıq sahəyə düşsə də, sonradan uğursuz dövrəni geridə qoyaraq ilk üçlükdə qərarlaşıb.
Noel Leon (“Campos Racing”) əvvəlki cəhdlərdən birində müvəqqəti olaraq birinci pilləyə yüksəlsə də, yekunda dördüncü nəticə ilə kifayətlənib.
Son sürətli dövrəsində vaxtını yaxşılaşdıran Martinius Stenshorne beşinci yeri tutaraq komanda yoldaşı Dunne-dan sonra qərarlaşıb. Çempionat lideri Tsolov isə altıncı olub.
İlk 10-luğu Tasanapol Inthraphuvasak, Ritomo Miyata, Oliver Goethe və John Bennett tamamlayıblar.
Çempionatın ikincisi Gabriele Mini isə 11-ci nəticə göstərib. O, Bennettdən cəmi 0,033 saniyə geri qalıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_04d04fe773a6ae8e9a91d6efa_o.jpg
Пилот Invicta Racing и участник программы молодых гонщиков Ferrari Рафаэль Камара завоевал поул-позицию по итогам квалификации этапа FIA Formula 2 в Монце.
Бразилец показал время 1:31.326 на трассе Autodromo Nazionale Monza и опередил своего напарника по команде Джошуа Дюрксена на 0,057 секунды.
Камара обеспечил себе первое место уже своей первой попыткой. В заключительной части квалификации плотный трафик на трассе не позволил нескольким гонщикам улучшить свои результаты.
Поул имеет важное значение для Камары в борьбе за чемпионский титул. Лидер общего зачёта Никола Цолов завершил квалификацию лишь на шестой позиции.
Третьим стал Александр Данн из Rodin Motorsport. Британский гонщик по ходу сессии вылетел в гравий, а затем ему пришлось прервать ещё один быстрый круг, однако в итоге он смог попасть в первую тройку.
Пилот Campos Racing Ноэль Леон, ранее поднимавшийся на первую строчку по ходу квалификации, в итоге занял четвёртое место.
Мартиниус Стенсхорне благодаря успешной последней попытке поднялся на пятую позицию, опередив Цолова.
В первую десятку также вошли Тасанапол Интрапувасак, Ритоми Мията, Оливер Гёте и Джон Беннетт.
Занимающий второе место в чемпионате Габриэле Мини квалифицировался 11-м. От Беннетта его отделили всего 0,033 секунды.