https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_37be167f51d5a2ad27feecc23_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən İstanbulda Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasının 100 illiyi münasibəti ilə “Yıldız Sarayı Foto Kolleksiyasında XIX Əsr Türk Dünyasının Mədəni İrsi” adlı sərgi təşkil olunub.
Sərgidə Osmanlı Sultanı II. Əbdülhəmid dönəmində çəkilən və Türk Dünyasının mədəni irsini ehtiva edən Yıldız kolleksiyasından 75 fotoşəkil nümayiş edilib. Qeyd olunmalıdır ki, Yıldız kolleksiyası dünyanın ən zəngin foto arxivlərindən biridir və ümumilikdə 918 albomdan, 36.585 fotoşəkildən ibarətdir.
Səmərqənddən Ədirnəyədək uzanan coğrafiyalardakı çoxəsrlik memarlıq nümunələrini əks etdirən fotoşəkillərin arasında, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil olunmuş Səmərqənd, Buxara, Hokand, Xivəyə aid maddi-mədəni abidələr, Bakıdakı Şirvanşahlar Sarayı, Anadoluda inşa olunmuş ilk məscid Qars Əbu Mənuçöhr Camisi, Türküstanın Xoca Əhməd Yasəvi türbəsi, İstanbul, Konya, Aşqabad və digər şəhərlərə məxsus abidələr yer alır.
Tədbirin rəsmi hissəsində Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sərginin açılışına ünvanladığı məktub oxunub. Məktubda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun türk xalqlarının mədəni-mənəvi dəyərlərinin qorunması, dünyada tanıdılması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində geniş miqyaslı fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Sərginin türk dövlətləri arasında qardaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Sərgidə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva son bir əsr ərzində Türkiyənin təqdirəlayiq inkişaf yolu qət etməsindən, həyatın bütün sahələrində sürətlə irəliləməsindən söz açıb. Günay Əfəndiyeva bildirib ki, qazandığı çoxsaylı nailiyyətlər, meydana gəlmiş çətinliklər, maneələr qarşısında daima nümayiş etdirdiyi dik duruş Türkiyənin beynəlxalq aləmdə nüfuzlu və qüdrətli bir ölkə kimi tanınmasına səbəb olmuşdur. Fondun prezidenti Türkiyənin suveren Türk Respublikaları ilə mövcud qardaşlıq münasibətlərə toxunaraq, ölkənin Türk Dünyasında da böyük rəğbət sahibi olmasına diqqəti çəkib: “Türkiyənin uğurları müstəqil Türk dövlətlərindən tutmuş, tarixən müxtəlif səbəblərdən Türk coğrafiyasından ayrı düşmüş ən kiçik, azsaylı türk xalqlarını da sevindirir, qürurlandırır və birlik, həmrəylik içərisində parlaq gələcəyə ruhlandırır”.
Günay Əfəndiyeva sərginin əhəmiyyətini vurğulayaraq, qeyd edib: “Bu foto kolleksiya mədəniyyətin və incəsənətin xilasedici gücünə bütün qəlbiylə inanan, bu il vəfatının 105-ci ilində yad edilən Sultan II Əbdülhəmidin incə ruhunun nişanəsidir. 623 illik görkəmli Osmanlı səltənətinin çağdaş dövrdə sürətlə yüksələn Türkiyə Cumhuriyyəti ilə qovuşmasıdır. Yeni bir yüzilliyə qədəm qoyarkən keçmişin xeyir-duasının alınmasıdır. Bu foto kolleksiya Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun üzv və müşahidəçi ölkələrinin əsrarəngiz şəhərlərinə zərif bir baxışdır. Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan, Macarıstanın ta qədimi dövrlərdən inkişaf etmiş şəhərsalma mədəniyyətinin bariz sübutu, nəcib göstəricisidir. Türk dünyasına məxsus memarlıq nümunələrinin fərqli xüsusiyyətlərinin kəşf olunması və eyni zamanda mədəni irsin yaşadılmasıdır.”
Türkiyə Respublikasının mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Özgül Özkan Yavuz tədbirdə çıxış edərək, yarandığı gündən etibarən Fondun prioritet istiqamətləri üzrə mühüm layihələr həyata keçirdiyini bildirib. Nazir müavini fotoqrafiya sənətinin Sultan II. Əbdülhəmidin hakimiyyəti dönəmində qızıl dövrünü yaşadığına diqqəti çəkərək, qeyd edib: "Yıldız Sarayı dünyanın müxtəlif ölkələrinin mədəni irsini əks etdirən böyük bir foto kolleksiyaya malikdir. Biz də Mədəniyyət və Turizm nazirliyi olaraq, bu arxivin təbliği və tədqiqi yönündə aparılan işləri dəstəkləyirik”. Özgül Özkan Yavuz türk dövlətlərinin ortaq mədəni irsi haqqında məlumatlılığın son dərəcə vacib olduğunu nəzərə çatdırıraraq, vurğulayıb: “Türk xalqlarının mədəniyyətini və incəsənətini sərgiləyən tədbirlərinin təşkilini yüksək qiymətləndiririk."
Sərginin açılışında çıxış edən Milli Saraylar Başqanlığının sədr müavini Adnan Qayhan bildirib ki, Yıldız foto kolleksiyası qədim Osmanlı İmperiyası və dünya haqqında bilgi mənbəyi olmaqla yanaşı, həm də Türk xalqları üçün dəyərli bir xəzinə və bəşəriyyətə məxsus mədəni irsdir. Adnan Qayhan, sərginin Türk İslam sivilizasiyasının, əsrlər boyu yaşadılmış ortaq tarix, dil, din, mədəni dəyərlər və adət-ənənələrin daha ətraflı öyrənilməsində önəmli rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə həmçinin, Türkiyə Respublikası Prezidentinin baş müşaviri Fecir Alptekin, TÜRKPA-nın Baş Katibi Mehmet Süreyya Er, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş Katibinin müavini Ömər Kocaman, TÜRKSOY-un Baş Katibinin müavini Bilal Çakıcı, Türkiyənin Memar Sinan Universitetinin rektoru Handan İnci Elçi, Qazaxıstanın Türkiyədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yerkebulan Sapiyev, Azərbaycanın İstanbuldakı Baş konsulu Nərminə Mustafayeva, Qırğızıstanın İstanbul Konsulu Lira Sıdıkova, Özbəkistanın Milli İrs Agentliyinin rəhbəri Bahodır Abdıkərimov və onun başçılığı altındakı nümayəndə heyəti, Macar Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Gabor Fodor, diasporanın, ictimaiyyətin və medianın təmsilçiləri iştirak ediblər.
Qonaqlara Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən nəşr olunan “Osmanlı arxivlərində türk mədəni irsi” kitabı təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_37be167f51d5a2ad27feecc23_o.jpg
При организации Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия в Стамбуле прошла выставка «Культурное наследие Тюркского мира в коллекции Дворца Йылдыз», приуроченная к 100-летию основания Турецкой Республики.
Выставка представлена фотографиями из коллекции Йылдыз, сохранившимися со времен османского султана Абдул-Хамида II и отражающими культурное наследие Тюркского мира. Следует отметить, что коллекция Дворца Йылдыз является одной из самых богатых фотоархивов в мире, включающей в себя 918 альбомов и 36 585 фотографий.
Среди фотографий, запечатлевших многовековые образцы архитектуры в географических регионах, простирающихся от Самарканда до Эдирне, нашли свое отражение внесенные в список всемирного наследия ЮНЕСКО материально-культурные памятники Самарканда, Бухары, Хоканда, Хивы, , Дворец Ширваншахов в Баку, первая построенная в Анатолии мечеть Абу Манучехра в Карсе, мавзолей Ходжи Ахмеда Ясави в Туркестане, а также памятники Стамбула, Коньи, Ашхабади и многих других городов.
В начале официальной части мероприятия было зачитано адресованное открытию выставки письмо Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана. В письме была высоко оценена широкомасштабная деятельность Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия по сохранению, популяризации в мировом масштабе и передаче будущим поколениям культурно-духовных ценностей тюркских народов. Было подчеркнуто, что выставка будет способствовать укреплению братских связей между Тюркскими стрнами.
Выступившая на мероприятии президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева рассказала о проделанном динамичном пути развитии Турции и ее стремительным прогрессе во всех сферах жизни за последнее столетие. Гюнай Эфендиева отметила, что многочисленные достижения Турции, стойкая позиция, постоянно демонстрируемая перед лицом возникших трудностей и препятствий, привели к ее признанию как влиятельной и сильной страны на международной арене. Коснувшись нынешних братских отношений Турции с суверенными Тюркскими Республиками, президент Фонда обратила внимание на то, что страна пользуется большим авторитетом в Тюркском мире: «Успехи Турции радуют, вызывают гордость и вдохновляют к светлому будущему в рамках единства и солидарности как независимые тюркские государства, так и малочисленные тюркские народы, в силу исторических событий отделенные от Тюркской географии».
Подчеркнув значимость выставки, Гюнай Эфендиева отметила: «Эта фотоколлекция является свидетельством тонкой души султана Абдул-Хамида II, всем сердцем верившего в спасительную силу культуры и искусства, чья 105-я годовщина со дня смерти отмечатся в этом году. Это встреча 623-летней выдающейся Османской империи с быстро растущей в современную эпоху Турецкой Республикой. Это - вступление в новый век с благословением прошлого. Эта коллекция - особый взгляд на тайны городов стран-членов и наблюдателей Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия. Это яркое свидетельство, показатель градостроительной культуры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, Туркменистана, Венгрии, сложившейся с древних времен. Это открытие отличительных особенностей архитектурных образцов, принадлежащих Тюркскому миру, а также оживление культурного наследия».
Выступившая на мероприятии заместитель министра культуры и туризма Турецкой Республики Озгюль Озкан Явуз отметила, что с момента своего создания Фонд реализует важные проекты по приоритетным направлениям. Подчеркнув, что искусство фотографии пережило золотой век во времена султана Абдул-Хамида II, заместитель министра сказала: «Дворец Йылдыз имеет большую коллекцию фотографий, отражающих культурное наследие различных стран мира. Мы, как Министерство культуры и туризма, также поддерживаем работу по продвижению и изучению этого архива». Сообщив, что осведомленность об общем культурном наследии тюркских государств чрезвычайно важна Озгюль Озкан Явуз отметила: «Мы высоко ценим организацию мероприятий, демонстрирующих культуру и искусство тюркских народов».
Выступивший на открытии выставки заместитель председателя правления национальных дворцов Аднан Гайхан сказал, что коллекция фотографий Йылдыз является не только источником знаний о древней Османской империи и мире в целом, но и ценным сокровищем для тюркских народов и всеобщим культурным наследием. Аднан Гайхан подчеркнул важную роль выставки в более обширном изучении тюркской исламской цивилизации, сохранившихся испокон веков общей истории, языка, религии, культурных ценностей и традиций.
На мероприятии также приняли участие генеральный советник президента Турецкой Республики Феджир Алптекин, генеральный секретарь ТЮРКПА Мехмет Сурейя Эр, заместитель генерального секретаря Организации Тюркских государств Омер Коджаман, заместитель генерального секретаря ТЮРКСОЙ Билал Чакыджи, ректор Турецкого Университета изящных искусств Мимара Синан - Хандан Инджи Эльчи, Чрезвычайный и Полномочный Посол Казахстана в Турции Еркебулан Сапиев, генеральный консул Азербайджана в Стамбуле Нармина Мустафаева, генеральный консул Кыргызстана в Стамбуле Лира Сыдыкова, руководитель Агентства национального наследия Узбекистана Баходыр Абдыкеримов и возглавляемая делегация, директор Венгерского культурного центра Габор Фодор, представители диаспоры, общественности и СМИ.
Гостям была представлена книга «Тюркское культурное наследие в Османских архивах», изданная Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия.