https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5c72390f759d5c2706496730f_o.jpg
23 fevral 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Vətən müharibəsində şəhid olmuş əməkdaşı Muxtar Qasımlının anadan olmasının 30-cu ildönümü ilə bağlı məzarı ziyarət edilib. Ziyarətdə iştirak edən Səhmdar Cəmiyyətin kollektivi Muxtar Qasımlının əziz xatirəsinə sonsuz ehtiramını bildirib, məzarı önünə əklil qoyub, gül dəstələri düzüb.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov bildirib ki, müzəffər Ali Baş Komandan, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin liderliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur torpaqlarının düşmən tapdağından azad edilməsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin qəhrəmanlarından biri də Muxtar Qasımlıdır. Məhz müharibənin başladığı ilk gündən silaha sarılaraq, Vətənin müdafiəsinə qalxan Muxtar kimi Vətən övladlarının sayəsində uzun illərdən bəri düşmən işğalında qalmış torpaqlarımızın azad edilməsi ilk növbədə Azərbaycan xalqının özünə inamını qaytardı. Bu müharibə Azərbaycan xalqının, onun liderinin, şanlı Ordumuzun gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Müharibəyə qədər idmanın fitnes növündə əldə etdiyi yüksək nailiyyətlərlə idman ictimaiyyəti arasında tanınan, çalışdığı kollektiv arasında böyük hörmət sahibi olan Muxtarı indi bütün ölkə ictimaiyyəti yaxından tanıyır, onun fədakarlığı, göstərdiyi şücaətlər barədə hər kəs məlumatlıdır. Qeyd olunub ki, ömrünün 27-ci baharında canını Vətən uğrunda qurban verərək, şəhidlik zirvəsinə ucalan Muxtar Qasımlı “AzerGold” kollektivinin timsalında onu sevən insanların, ümumilikdə Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşayacaq, ölməz xatirəsi daim ehtiramla yad ediləcəkdir.
Ziyarətdə, həmçinin Muxtar Qasımlının valideynləri, Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əziz Əzizov, Yeni Azərbaycan Partiyasının Suraxanı rayon təşkilatının sədri Vüqar Seyidov və digərləri çıxış edərək, şəhid Muxtar Qasımlının keçdiyi döyüş yoluna nəzər salıb, onun Vətən qarşısında göstərdiyi misilsiz şücaətlərdən danışıblar.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-də Təhlükəsizlik xidmətində çalışmış Muxtar Qasımlı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan zabiti kimi 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlanan Vətən müharibəsi zamanı ordu sıralarına yazılaraq, Füzuli uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. O, 2 oktyabr 2020-ci ildə ağır döyüşlərin getdiyi Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində qəhrəmancasına vuruşaraq şəhadətə yüksəlib.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5c72390f759d5c2706496730f_o.jpg
23 февраля 2023 года в связи с 30-летием со дня рождения сотрудника Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Мухтара Гасымлы, погибшего в Отечественной войне, коллектив ЗАО почтил светлую память героя, посетив его могилу и возложив к ней венок и цветы.
Выступивший на мероприятии заместитель председателя правления ЗАО «AzerGold» Огтай Мамедов отметил, что одним из героев Отечественной войны, завершившейся под руководством победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева освобождением Карабаха от оккупации, является Мухтар Гасымлы. Освобождение наших земель, долгие годы находившихся под вражеским гнетом, благодаря таким сыновьям нашей Родины, как Мухтар, с первого дня взявшимся за оружие и вставшим на защиту Родины, в первую очередь вернуло азербайджанскому народу веру в себя. Эта война продемонстрировала всему миру силу азербайджанского народа, его лидера, нашей славной армии.
О самоотверженности, подвигах Мухтара, который до войны был известен спортивному сообществу своими высокими достижениями в фитнесе, а также пользовался большим уважением среди коллектива, в котором он работал, теперь осведомлена вся страна. Было отмечено, что Мухтар Гасымлы, в 27 лет отдавший свою жизнь за Родину и ставший шехидом, вечно будет жить в сердцах любящих его людей, коллектива «AzerGold», всего азербайджанского народа.
В ходе посещения могилы также выступили родители Мухтара Гасымлы, глава Исполнительной власти Сураханского района Азиз Азизов, председатель Сураханской районной организации партии «Ени Азербайджан» Вугар Сеидов и другие лица. Они поведали о боевом пути Мухтара Гасымлы и рассказали о его подвигах.
Напомним, работавший в Службе безопасности ЗАО «AzerGold» Мухтар Гасымлы, будучи офицером запаса Вооруженных Сил Азербайджана, во время начавшейся 27 сентября 2020 года Отечественной войны записался в армию и принял участие в боях за Физули. Героически сражаясь близ села Алханлы Физулинского района, где шли ожесточенные бои, 2 октября 2020 года он стал шехидом.
Соответствующими распоряжениями Президента Ильхама Алиева за личное мужество и отвагу при выполнении боевых задач во время освобождения территорий Азербайджана от оккупации старший лейтенант Мухтар Гасымлы был посмертно награжден медалями «За Родину» и «За освобождение Физули».