https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e5656b4d3c4ca6f5f40c11a82_o.jpg
24-25 fevral tarixlərində Günəş səthində baş vermiş alışmalar hesabına yaranan Tac Kütlə Atılmasının (Coronal Mass Ejection – CME) fevralın 27-də Yerə çatacağı və onun təsirinin fevralın 28-dək davam edəcəyi proqnozlaşdırılır. Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasının məlumatına görə, fevralın 24-də baş vermiş CME-nin təsirindən fevralın 27-də Yerdə geomaqnit sahə G2 (orta) qasırğa səviyyəsinə yüksələcək. Fevralın 28-də bu təsirin saxlanacağı, martın 1-də isə geomaqnit sahənin qeyri stabil-aktiv səviyyədə olacağı, bəzi saatlarda G3 (güclü) səviyyəsinə yüksələcəyi proqnozlaşdırılır.
Fevralın 27-si üçün Günəşdə alışmaların başvermə ehtimalı C sinif (Yerə təsir edə bilməyən) alışmalar üçün 99%, M sinif (zəif və az təsirli olaraq radiodalğaların yayılmasını əngəlləyən) alışmalar üçün 65% və X sinif (güclü) alışmalar üçün isə 15% -dir.
Geomaqnit qasırğası risk qrupuna daxil olan xroniki xəstələr, yaşlı insanlar və uşaqların səhhətində narahatlıq-diskomfort hissi yarada bilər. Meteohəssas insanlara həkimlərin məsləhəti ilə profilaktik tədbirlər görmələri tövsiyə olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e5656b4d3c4ca6f5f40c11a82_o.jpg
Прогнозируется, что корональный выброс массы (КВМ), вызванный вспышками на поверхности Солнца 24-25 февраля, достигнет Земли 27 февраля и его последствия продлятся до 28 февраля.
По данным кафедры астрофизики Бакинского государственного университета (БГУ), из-за воздействия КВМ, произошедшего 24 февраля, геомагнитное поле на Земле 27 февраля поднимется до уровня урагана G2 (умеренный).
Прогнозируется, что этот эффект сохранится 28 февраля, а 1 марта геомагнитное поле будет находиться на нестабильно-активном уровне и через несколько часов поднимется до уровня G3 (сильное).
Геомагнитная буря может вызвать чувство беспокойства и дискомфорта в здоровье хронических больных, пожилых людей и детей, находящихся в группе риска. Людям, чувствительным к погодным условиям, рекомендуется по рекомендации врачей принимать профилактические меры.