https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_faf02d5cd17431b015a53b061_o.jpg
Martın 1-də Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) təşəbbüsü ilə işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində salınacaq Füzuli Mərkəzi Parkında inklüzivliyin təmin olunmasına dair müzakirə görüşü keçirilib.
Görüşdə Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, parkın layihəçisi “By Medgalchi” şirkətinin direktoru, layihə rəhbəri Hüseyn Medqalçı, Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin icraçı direktoru Aygün Əliyeva, Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli, Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin direktoru Aygün Mikayılova, Dünya Bankında proqram koordinatoru Leyla Tağıyeva, Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün “Fərqli Fərdlər” Konqresinin təşkilatçısı, emosional intellekt üzrə tyutor Süzanna Burezgi, “EkoSfera” Sosial Ekoloji Mərkəz İctimai Birliyinin sədri Firuzə Sultan-zadə, memarlar Toğrul Bayramov və İlqar Manafsoy, eləcə də qeyri-hökumət təşkilatlarının müvafiq nümayəndələri, Qarabağ Dirçəliş Fondunun donor tərəfdaşları iştirak ediblər.
Görüş iştirakçıları Füzuli Mərkəzi Parkının layihəsində inklüzivliyə dair standartların nəzərə alınması (müxtəlif yaş, fiziki imkanlar və maraq qrupları üzrə), sabit fiziki və ya hissiyyat pozuntuları olan şəxslər üçün maksimum yararlı şəraitin təmin olunması (hərəkətlilik, idman, istirahət və s.), park ərazisində uşaqlar üçün multifunksional inklüziv oyun məkanlarının, eləcə də ev heyvanları üçün sərbəst hərəkət sahəsinin yaradılması və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparıblar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev bildirib ki, Füzuli Mərkəzi Parkının konsept-layihəsi Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın tapşırıq və tövsiyələri nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Parkın salınması ərazidə ekoloji tarazlığın bərpasına ciddi töhfə verməklə yanaşı, həm Füzuli sakinlərinin, həm də şəhərin qonaqlarının istirahəti üçün ən gözəl məkanlardan birinə çevriləcək.
Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Füzuli rayonunun, xüsusən də onun ekoloji tarazlığının bərpasına xüsusi diqqət ayırdıqlarını deyən Rəhman Hacıyevin sözlərinə görə, dövlətimizin başçısı və birinci xanımın iki dəfə Füzuli şəhərində yerləşəcək parkın ərazisində ağacəkmə aksiyasında iştirak etmələri bunun əyani sübutudur.
İdarə Heyətinin sədri parkın layihələndirilməsi zamanı fiziki imkanları məhdud olan insanlar, uşaqlar və yaşlı insanlar üçün rahat şəraitin yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, qeyd olunan məsələ ilə bağlı təkliflər hazırlanarkən beynəlxalq qabaqcıl təcrübədən istifadə olunub.
“By Medgalchi” MMC-nin direktoru, layihə rəhbəri Hüseyn Medqalçı Füzuli Mərkəzi Parkının layihəsi haqqında görüş iştirakçılarına geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, müxtəlif ağac növlərinin və dekorativ kolların əkiləcəyi park sahəsində istirahət zonaları, açıq yaşıllıq sahələri, piknik və idman məqsədilə istifadə ediləcək zonalar, amfiteatr, kafe-restoranlar və s. kimi obyektlərin yaradılması nəzərdə tutulub.
Hüseyn Medqalçı parkda fiziki imkanları məhdud olan insanların istirahəti, eləcə də park ərazisində quraşdırılacaq avadanlıqlardan rahat istifadə edə bilmələri üçün lazımi tədbirlərin görüləcəyini də diqqətə çatdırıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərindən danışaraq, Füzuli şəhərinin mərkəzində yaradılacaq Füzuli Mərkəzi Parkının şəhər sakinlərinin ən sevimli istirahət məkanlarından birinə çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Parkın salınması üçün seçilən ərazinin olduqca əlverişli olduğunu və qarşıya qoyulan hədəflərə uyğun gəldiyini deyən Komitə sədri onun Zəfər Yolunun üzərində yerləşməsini xüsusi vurğulayıb.
Füzuli Mərkəzi Parkının əvvəlcədən onlara təqdim edilən pre-konsept layihəsi və digər müvafiq sənədlərlə tanış olan görüş iştirakçıları (qeyd olunan sənədlərlə bu linkə daxil olaraq tanış olmaq olar) mövzu ilə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər. Parkın ərazisindəki giriş və çıxışlarda məlumat lövhələrinin quraşdırılması, pandusların düzgün nəzərə alınması, sanitar qovşaqlarının əlçatan olması, uşaqlar üçün qum meydançalarının yaradılması, Füzuli rayonunun və Qarabağın tarixini əks etdirən məlumat lövhələri və qapalı əyləncə məkanlarının tikintisi və digər təkliflər irəli sürülüb.
Tədbir iştirakçıları parkın layihələndirilməsi zamanı beynəlxalq qabaqcıl təcrübənin nəzərə alınmasını, parkda inklüzivliyin təmin olunması məqsədilə bu sahədə təcrübəsi olan insanların fikir və təkliflərinin öyrənilməsini müsbət qiymətləndirməklə yanaşı, gələcəkdə ekspert qismində çıxış etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
İki saatdan artıq davam edən müzakirənin sonunda Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev müzakirələrdə fəal iştirak etdiklərinə görə görüş iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib, onların səsləndirdikləri fikir və təkliflərin Füzuli Mərkəzi Parkının layihələndirilməsində mütləq nəzərə alınacağını vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Füzuli Mərkəzi Parkının layihələndirilməsi layihəsi Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi ilə həyata keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_faf02d5cd17431b015a53b061_o.jpg
По инициативе Фонда Возрождения Карабаха (ФВК) 1 марта было проведено обсуждение вопросов обеспечения инклюзивности в Центральном парке, запланированном к строительству в освобожденном от армянской оккупации городе Физули.
Во встрече приняли участие председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, директор организации-проектировщика парка «By Medgalchi» Гусейн Медгалчи, исполнительный директор Агентства государственной поддержки НПО Айгюн Алиева, президент Союза организаций инвалидов Азербайджана Давуд Рахимли, директор Комплекса современного образования им. Гейдара Алиева Айгюн Микаилова, координатор программы Всемирного банка Лейла Тагиева, организатор Конгресса для людей с особыми потребностями «Fərqli Fərdlər», тьютор по вопросам эмоционального интеллекта Сюзанна Бурезги, председатель Общественного объединения «Социально-экологический центр ЭкоСфера» Фируза Султан-заде, архитекторы Тогрул Байрамов и Ильгар Манафсой, а также представители соответствующих неправительственных организаций и партнеры-доноры Фонда.
Участники встречи провели широкое обсуждение вопросов, связанных с соблюдением норм инклюзивности в проекте Центрального парка города Физули (для людей разных возрастов, физических возможностей и интересов), обеспечивающих наилучшие условия для людей с физическими или эмоциональными нарушениями (мобильность, спорт, рекреация и т.п.), а также вопросов создания многофункциональных инклюзивных игровых площадок для детей и свободных зон для выгула домашних питомцев и т.п.
Открывая встречу, председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев отметил, что концептуальный проект Центрального парка Физули выполнен по поручению и с учетом рекомендаций Президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой. Этот парк должен внести большой вклад в восстановление экологического баланса района и стать одним из красивейших мест отдыха для жителей и гостей города Физули.
Отметив внимание Президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой к Физулинскому району, особенно к восстановлению экологического баланса, Рахман Гаджиев подчеркнул, что наглядным примером тому является тот факт, что глава государства и первая леди дважды участвовали в акции по посадке деревьев на территории вышеупомянутого парка.
Председатель Правления Фонда отметил, что в рамках проекта предусмотрено создание комфортных условий для людей с ограниченными возможностями и представителей старшего поколения, а также детей. По его словам, соответствующие предложения были подготовлены с учетом передовой международной практики.
Директор компании «By Medgalchi», руководитель проекта Гусейн Медгалчи предоставил участникам обширную информацию по проекту Центрального парка Физули. Он отметил, что в парке будут высажены различные виды деревьев и декоративных кустарников, созданы зоны отдыха, открытые зеленые зоны, места для отдыха и пикника, амфитеатр, кафе-рестораны и прочие объекты.
Г.Медгалчи также проинформировал о работах, которые необходимо провести для создания условий для отдыха людей с ограниченными физическими возможностями и использования ими оборудования, установленного в парке.
Рассказывая о восстановительных работах на освобожденных от оккупации территориях, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова выразила уверенность, что создаваемый в Физули Центральный парк станет для жителей города одним из излюбленных мест отдыха.
Председатель комитета заявила, что выбранная для строительства парка территория соответствует поставленным целям, и отметила сам факт его расположения у Дороги Победы.
Участники высказали свои замечания и предложения по концептуальному проекту и прочим соответствующим документам (с документами можно ознакомиться по ссылке), которые были представлены им заранее. Были выдвинуты предложения по установке информационных щитов на входе и выходе из парка, необходимых пандусов и доступных санитарных узлов, по созданию песочниц для детей, установке информационных щитов, отражающих историю Физулинского района и Карабаха, строительству крытых развлекательных площадок и т.п.
Участники встречи высоко оценили применение в проекте парка передовой международной практики и учет мнений специалистов по вопросу обеспечения инклюзивности, а также заявили о готовности участвовать в проекте в качестве экспертов.
В завершение более чем двухчасовой встречи председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев поблагодарил присутствующих за активное участие и подчеркнул, что высказанные идеи и предложения будут непременно учтены при проектировании Центрального парка Физули.
Напомним, что реализация проекта Центрального парка города Физули осуществляется по заказу Фонда Возрождения Карабаха.