https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_87cdf36860a8831c9c7e03fca_o.jpg
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qurban Yetirmişli Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Azərbaycanın müasir seysmogeodinamik şəraiti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. BDU-nun Geologiya fakültəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə fakültənin tələbələri və pedaqoji heyəti iştirak edib. Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
RSXM-in baş direktoru Qurban Yetirmişli məruzəsində Azərbaycan ərazisində son on ildə baş verən zəlzələlər, bununla bağlı elmi tədqiqatların nəticələri haqqında danışıb. Baş direktor çıxışında hazırda mərkəzdə aparılan seysmoloji, geofiziki, geodinamik, geokimyəvi kompleks tədqiqatlar haqqında da iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, hazırda respublika ərazisində 84 seysmik stansiya, eləcə də 24 GPS stansiyası fəaliyyət göstərir. Bundan başqa, respublika ərazisində 300 məntəqə və profil üzrə geofiziki ölçmə işləri də aparılır.
Qurban Yetirmişli fevralın 6-da qardaş Türkiyə Respublikasında baş verən dağıdıcı zəlzələlər haqqında da danışıb. Türkiyənin seysmotektonik şəraitinin olduqca mürəkkəb və Azərbaycandan fərqli olduğunu deyən professor Türkiyədə baş verən zəlzələlərin Azərbaycandakı zəlzələ ocaqlarına təsirinin olmamasının səbəblərini də izah edib.
RSXM rəhbəri universitetlərlə elmi tədqiqat müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, BDU-nun Geologiya fakültəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən bu müzakirələrin də elm və təhsilin inteqrasiyası üçün yaxşı nümunə olduğunu və gələcəkdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini qeyd edib. Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində çalışan gənc mütəxəssislərin əksəriyyətinin Geologiya fakültəsinin məzunları olduğunu deyən mərkəz rəhbəri RSXM-də kadr hazırlığı sahəsində keçirilən əlavə tədris kursları haqqında da danışıb.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsinin “Faydalı qazıntılar” kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə çıxış edib. Vasif Babazadə çıxışında tələbələrə RSXM-in tədqiqatları ilə yaxından tanış olmağı tövsiyə edərək, bu cür geniş tədqiqatların keçmiş postsovet ölkələri arasında yalnız Azərbaycanda aparıldığını vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_87cdf36860a8831c9c7e03fca_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) с докладом на тему «Современная сейсмогеодинамическая ситуация Азербайджана» выступил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), член-корреспондент НАНА, профессор Гурбан Етирмишли.
На мероприятии, инициированном геологическим факультетом БГУ, генеральный директор РЦСС рассказал о землетрясениях, произошедших на территории Азербайджана за последние десять лет, и результатах соответствующих научных исследований.
В своем выступлении гендиректор подробно рассказал о проводимых в настоящее время в центре комплексных сейсмологических, геофизических, геодинамических и геохимических исследованиях. По словам гостя, в настоящее время на территории страны работают 84 сейсмостанции и 24 станции GPS. Кроме того, на территории проводятся геофизические измерения по 300 пунктам и профилям.
Сказав, что сейсмотектонические условия Турции довольно сложны и отличаются от условий Азербайджана, Гурбан Етирмишли также объяснил причины, по которым землетрясения в Турции не влияют на очаги землетрясений в Азербайджане.
Глава РЦСС подчеркнул важность расширения сотрудничества между вузом и научно-исследовательскими учреждениями. Гость отметил, что данные дискуссии, инициированные геологическим факультетом БГУ, являются хорошим примером интеграции науки и образования и будут способствовать ее дальнейшему расширению. Гурбан Етирмишли сообщил, что большинство молодых специалистов, работающих в РЦСС, являются выпускниками факультета, и коснулся дополнительных учебных курсов, проводимых в центре в области подготовки кадров.
Затем на мероприятии выступил заведующий кафедрой «Полезные ископаемые» факультета, академик Васиф Бабазаде. В своем выступлении академик посоветовал студентам поближе ознакомиться с исследованиями РЦСС и подчеркнул, что из стран бывшего постсоветского пространства такие масштабные исследования проводятся только в Азербайджане.