https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_af4c2d120d075ba265391a25d_o.jpg
Rusiyanın ən məşhur rejissorlarından biri Timur Bekmambetov özünü yeni vəzifədə - kukla teatrı tamaşasının rejissoru kimi sınayır. “Gecə gözətçisi”, “Prezident Linkoln: Vampir ovçusu”, eləcə də “Yolki” kinosaqa kimi filmlərin yaradıcısının ilk təcrübəsi “Xoca Nəsrəddin” əsəri olacaq.
Xoca Nəsrəddin bütün Şərqdə, o cümlədən Azərbaycanda sitat gətirməyi çox sevdikləri şərq nağıllarında məşhur obrazdır. Kuklalar Rusiyanın aparıcı aktyorları Yevgeni Mironov, Konstantin Xabenski, Viktor Verjbitski, İqor Zolotovitski, Çulpan Xamatova, Yelizaveta Boyarskaya və İnqa Oboldinanın səsləri ilə danışacaqlar.
“Uzun illər idi ki, hər şeyi alt-üst edən bu istedadlı və paradoksal personajın hekayəsini danışmağı xəyal edirdim. Amma artıq dünya alt-üst olduğu üçün Xoca Nəsrəddin sonda hər şeyi öz yerində tapır. Biz Şərq sivilizasiyasının əfsanəvi hiyləgər obrazını yaratdıq və azadlıq, məhəbbət və insan haqları, ümumiyyətlə, günümüzə qədər bütün dövrlərin problem və arzularından bəhs edən tamaşa nümayiş etdirdik”, – Bekmambetov deyə bildirib.
“Xoca Nəsrəddin”, “Qızıl Maska Kinoda” layihəsi çərçivəsində Park Bulvar Metropark kinoteatrında aprelin 15-i saat 19:00-da nümayiş olunacaq. Filmin nümayişi Coolconnections və Theater HD tərəfindən təşkil olunub. Biletləri parkcinema.az və iticket.az saytından əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_af4c2d120d075ba265391a25d_o.jpg
Один из самых известных российских режиссеров Тимур Бекмамбетов пробует себя в новом качестве – постановщика спектакля театра кукол. Первым опытом создателя таких фильмов, как «Ночной дозор», «Президент Линкольн: охотник на вампиров», а также новогодней саги «Елки», станет работа «Ходжа Насреддин».
Ходжа Насреддин – популярный персонаж восточных сказок, которого любят цитировать на всем Востоке, в том числе и в Азербайджане, любим Бекмамбетовым с самого детства. Куклы будут говорить голосами топовых российских актеров Евгения Миронова, Константина Хабенского, Виктора Вержбицкого, Игоря Золотовицкого, Чулпан Хаматовой, Елизаветы Боярской и Инги Оболдиной.
«Я очень много лет мечтал рассказать историю этого персонажа, талантливого и парадоксального, который все переворачивает с ног на голову. Но поскольку мир и так перевернут, то у Ходжи Насреддина в итоге все оказывается на своих местах. Мы создали образ легендарного трикстера восточной цивилизации, и у нас вышла пьеса о свободе, любви и правах человека, в общем, о проблемах и чаяниях всех времен вплоть до сегодняшнего дня», - признался сам Бекмамбетов.
«Ходжа Насреддин» будет показан в кинотеатре Park Bulvar Metropark в рамках проекта «Золотая маска в кино». 15 апреля в 19:00. Показ организован компаниями Coolconnections и Theatre HD. Приобрести билеты можно на сайтах parkcinema.az и iticket.az.