https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4ac2c39b89622859dbc23b700_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev EBSCO nəşriyyatının MDB ölkələri üzrə direktoru Andrey Sokolovla görüşüb.
Rektor Elçin Babayev qonağa BDU-nun Elmi Kitabxanasının modernləşdirilməsi istiqamətində son illər görülən işlər, bu sahə üzrə kadr hazırlığı barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU alimləri “Web of science” bazasında məqalə nəşrinə görə Azərbaycan universitetləri arasında ilk yerdədir. BDU-nun Hirş indeksi artıq 55-dir. Rektor qeyd edib ki, bu sahədə müasir dövrün tələblərinə cavab verən kadr hazırlığını həyata keçirmək üçün BDU-nun Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin adı dəyişdirilərək İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsi adlandırılıb.
EBSCO nəşriyyatının MDB ölkələri üzrə direktoru Andrey Sokolov da BDU ilə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, EBSCOHost şirkəti aparıcı nəşriyyatların elmi resurslarının ən böyük əlaqələndiricisidir. BDU Elmi Kitabxanası oxucularına elm və tədris sahələrinə aid müxtəlif məlumat bazalarından istifadə etmək üçün EBSCO şirkəti ilə abunə yazılışını həyata keçirir. Elmi Kitabxana 20 ildir ki, Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumu çərçivəsində müqavilələr əsasında EBSCOHost şirkəti ilə əməkdaşlıq edir və üzv təşkilatlara lazım olan elm və tədris sahələrinə aid onlayn ədəbiyyatı sifariş edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4ac2c39b89622859dbc23b700_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с директором по СНГ издательства EBSCO Андреем Соколовым.
Ректор проинформировал гостя о работе, проводимой в последние годы в направлении модернизации Научной библиотеки вуза, и подготовке кадров в этой области. Отмечено, что ученые БГУ находятся на первом месте среди вузов Азербайджана по количеству публикаций статей в базе данных Web of Science. Индекс Хирша вуза уже равен 55. Констатировано, что название библиотечно-информационного факультета БГУ с целью подготовки кадров в этой сфере, отвечающих требованиям современной эпохи, изменено на факультет информации и менеджмента документов.
Директор издательства EBSCO по странам СНГ Андрей Соколов отметил, что компания EBSCOHost является крупнейшим координатором научных ресурсов ведущих издательств. Научная библиотека БГУ подписалась на EBSCO, дабы ее читатели могли пользоваться различными базами данных, связанными с наукой и учебой. Научная библиотека вуза на основе соглашений в рамках Азербайджанского библиотечно-информационного консорциума на протяжении 20 лет сотрудничает с компанией EBSCOHost и заказывает необходимую членам организации онлайн-литературу в области науки и обучения.