https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_1343c12f8bd312dfcd90fdf85_o.jpg
Bakı, 15 aprel 2022-ci il – Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramının dəstəyi ilə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin yeni brend konsepsiyası hazırlanıb. Yeni loqonun mərkəzində təsvir olunan insan silueti, insan kapitalının inkişafının əsas hədəf və prioritet olduğunu ehtiva edir. Loqoda, həmçinin elm və təhsilin insan inkişafındakı rolunu göstərən kitab və pero təsvirləri, müxtəlif peşə istiqamətlərini göstərən oxlar təsvir olunub. 8 guşəli ulduz isə milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı simvolizə edir.
PTDA-nın brend konsepsiyasının yenilənməsində əsas məqsəd tətbiq edilən yeniliklərin və peşə təhsili pilləsi ilə bağlı görülən işlərin daha effektiv formada geniş ictimaiyyətə çatdırılmasıdır. Həmçinin, peşə təhsilini ölkədə qadın və kişilərin gələcəyin peşələrinə daha yaxşı hazırlanması üçün uğurlu təhsil seçimlərindən biri kimi təqdim etməkdir.
Qeyd edək ki, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin yeni brend konsepsiyası Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsinin dəstəyi ilə ərsəyə gəlib. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

EU and UNDP support rebranding of vocational education in Azerbaijan - POTO
EU and UNDP support rebranding of vocational education in Azerbaijan - POTO EU and UNDP support rebranding of vocational education in Azerbaijan - POTO
Baku, 15 April 2022 – The State Agency on Vocational Education presented its new brand concept, developed with the support of the European Union and the United Nations Development Programme (UNDP).
The new logo which has a human silhouette in its center sends the message that human capital development is a main priority, and the books and pens symbolize the important role that science and education play in advancing human development.
The main goal of this rebranding effort is to raise awareness about the important innovations that are taking place in the area of vocational education in Azerbaijan and to showcase that vocational education is one of the right choices to prepare better for the jobs of the future for women and men.
The new brand concept was developed as part of the “VET for the Future: Development of VET Providers’ Excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with the State Agency on Vocational Education. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.