https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_e1de709d39e373fff6bce559e_o.jpg
Aprelin 18-də Təhsil Nazirliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumu təhsil naziri Emin Əmrullayev və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev imzalayıblar.
Memorandumun əsas məqsədi əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələr və tədbirləri həyata keçirərək işğaldan azad olunan ərazilərin yüksək rifaha malik regiona çevrilməsinə töhfə verməkdir.
Anlaşma Memorandumda qeyd olunan məqsəd üzrə aparılan işlər çərçivəsində təhsilin inkişafına dəstəyin göstərilməsi, o cümlədən xarici dövlətlərin təcrübəsi öyrənilməklə tətbiqi, kadr ehtiyacının araşdırılması, təhsil sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqi, təhsil sisteminin imkanlarından yararlanaraq müvafiq müəssisələrdə ianəçilik mədəniyyətinin təbliği və digər bu kimi məsələlər əhatə olunub.
Razılaşmada eyni zamanda işğal nəticəsində Qarabağ bölgəsinə vurulan zərər haqqında məlumatların təhsil sisteminin iştirakçıları, digər marağı olan şəxslər və qruplar arasında təbliği, o cümlədən həyata keçirilən layihələrdə gənclərin iştirakının təşviqi ilə əlaqədar birgə layihələrin reallaşdırılması öz əksini tapıb.
Görüşdə təhsil naziri Emin Əmrullayev və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacı tərəfindən birgə əməkdaşlıq çərçivəsində görülməsi nəzərdə tutulan layihələr barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər bu əməkdaşlığın işğaldan azad edilən ərazilərdə dayanıqlı məskunlaşmaya, əlverişli həyat şəraitinin yaradılmasına töhfə verəcəyini və həmin ərazilərdə təhsilin inkişafında əhəmiyyətli rol oynayacağını ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_e1de709d39e373fff6bce559e_o.jpg
18 апреля между Министерством образования и Фондом возрождения Карабаха был подписан меморандум о взаимопонимании по вопросам сотрудничества.
Документ подписали министр образования Эмин Амруллаев и председатель Правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев.
Основной задачей меморандума является оказание содействия процессу превращения освобожденных территорий в процветающий регион путем реализации совместных проектов и мероприятий.
Меморандум о взаимопонимании охватывает различные вопросы, относящиеся к выполняемым работам, к примеру, поддержку развитию образования (в том числе изучение и применение зарубежного опыта), кадровые исследования, продвижение государственно-частного партнерства в сфере образования, пропаганду культуры донорства в соответствующих учреждениях с использованием возможностей системы образования и так далее.
Соглашение также предусматривает распространение среди участников системы образования и других заинтересованных лиц и групп информации об ущербе, нанесенном Карабахскому региону в результате оккупации, а также реализацию совместных мероприятий, связанных с привлечением молодежи к участию в осуществляемых проектах.
В ходе встречи министр образования Эмин Амруллаев и председатель Правления ФВК Рахман Гаджиев провели широкий обмен мнениями по вопросам, связанным с проектами, запланированными к реализации в рамках двустороннего сотрудничества.
Стороны отметили, что это сотрудничество будет способствовать созданию устойчивых поселений и благоприятных условий жизни, а также сыграет важную роль в развитии системы образования на освобожденных территориях.