Bank troyanları getdikcə daha da təkmilləşir. Kaspersky mütəxəssisləri tərəfindən aşkar edilən və “Fakecall” adı verilən həmin troyanlardan biri istifadəçilərin maliyyə təşkilatlarına zənglərini dinləyə bilir. Zərərli proqram Cənubi Koreyanın tanınmış banklarının bank tətbiqlərini təqlid edir. Onun köməyilə təcavüzkarlar maliyyə təşkilatının əməkdaşları adı altında qurbanlardan ödəniş məlumatları və ya digər məxfi məlumatları əldə etməyə cəhd edirlər.
Müştəri bankın qaynar xəttinə zəng vurduqda, troyan saxta zəng ekranını açır və sonra hadisələr iki ssenaridən birinə uyğun olaraq inkişaf edir. Birincisi: Fakecalls qurbanı birbaşa özünü bank əməkdaşı kimi təqdim edən təcavüzkarla əlaqələndirir. İkincisi: əlaqə yaradıldığı müddətdə troyan Koreya dilində qısa audio yazılar səsləndirir. Səs yazısı, məsələn, bu cür ola bilər: “Salam, bankımıza zəng etdiyiniz üçün təşəkkür edirik. Çağrı mərkəzimiz çoxsaylı zənglər səbəbindən məşğuldur. Məsləhətçi ilk imkanda sizinlə əlaqə yaradacaq.” Bu, təcavüzkarlara qurbanların inamını qazanmağa və sonrakı söhbət əsnasında onlardan dəyərli məlumatları, o cümlədən, bank hesabı rekvizitlərini almağa imkan verir.
Cihaza quraşdırıldıqdan sonra Fakecalls proqramı kontaktlar, mikrofon, kamera və geolokasiyaya giriş, həmçinin zənglərə nəzarət kimi bir çox icazə tələb edir. Onların köməyi ilə zərərli proqram, məsələn, gerçək bank nümayəndəsi müştəri ilə əlaqə saxlamağa cəh edərsə, daxil olan zəngləri buraxa və onları cihazdakı zəng tarixçəsindən silə bilər.
Təcavüzkarlar gerçək bank loqolarından istifadə edir və bankların rəsmi saytlarındakı ilə üst-üstə düşən real dəstək xidməti nömrələri göstərirlər. Bununla belə, Fakecalls müəllifləri nəzərə almayıblar ki, müxtəlif bank müştəriləri, məsələn, Koreya dili əvəzinə İngilis dili kimi fərqli interfeys dillərindən istifadə edə bilərlər. Troyanın ekranı yalnız Koreya versiyasını göstərir və müvafiq olaraq bəzi istifadəçilər tələni anlaya bilir.
“Müştərilər birbaşa bankın dəstək xidmətinə zəng edən zaman nadir hallarda bir hiylənin olacağını gözləyirlər və Fakecalls müəllifləri oyunu məhz bunun üzərində qurur. Tövsiyə edirik ki, yeni proqramları yükləyərkən onların hansı icazələri tələb etdiyini diqqətlə yoxlayın. Əgər proqram zənglərin emalı da daxil olmaqla, cihaz idarəçiliyinə həddən artıq giriş əldə etməyə çalışırsa, onun bank troyanı olması ehtimalı var”, - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi İqor Qolovin qeyd edib.
Bu cür zərərli proqramların qurbanına çevrilmək riskini azaltmaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- proqramları yalnız rəsmi mağazalardan yükləyin: onlar proqramların təhlükəsizliyini yoxlayırlar;
- proqramların hansı icazələri tələb etdiyinə diqqət yetirin və bu icazələrin cihazın düzgün işləməsi üçün həqiqətən lazım olub-olmadığını yoxlayın;
- məxfi məlumatı heç vaxt telefonla açıqlamayın. Gerçək bank işçiləri heç vaxt telefon danışığı zamanı sizdən loqin və parolunuzu, PİN, CVC/CVV şifrəni və ya SMS-dən gələn şifrələri bildirməyi tələb etmir;

Банковские троянцы становятся всё изощрённее. Один из них, обнаруженный экспертами «Лаборатории Касперского» и получивший название Fakecalls, может перехватывать звонки пользователей в финансовые организации. Зловред мимикрирует под банковские приложения известных южнокорейских банков. Под видом сотрудников финансовой организации злоумышленники могут пытаться выведать у жертв платёжные данные или другую конфиденциальную информацию.
Когда человек звонит на горячую линию банка, троянец открывает поддельный экран звонка, а далее события развиваются по одному из двух вариантов. Первый: Fakecalls соединяет жертву напрямую со злоумышленником, который представляется сотрудником поддержки. Второй: пока идёт соединение, троянец включает короткие аудиозаписи на корейском языке. Запись может быть, например, такой: «Здравствуйте, спасибо, что позвонили в наш банк. Наш колл-центр сейчас обрабатывает большой объём звонков. Консультант свяжется с вами при первой возможности». Это позволяет злоумышленникам входить в доверие к жертвам и получать от них в ходе дальнейшего разговора ценную информацию, включая детали банковского счёта.
После установки приложение Fakecalls запрашивает множество разрешений, таких как доступ к контактам, микрофону, камере, геолокации и управлению вызовами. С их помощью зловред может сбрасывать входящие звонки и удалять их из истории на устройстве, например, если до клиента пытается дозвониться реальный представитель банка.
Злоумышленники используют логотипы настоящих банков и показывают реальные номера поддержки, совпадающие с теми, которые можно найти на официальных сайтах банков. Однако авторы Fakecalls не учли, что разные клиенты банка могут использовать разные языки интерфейса, например английский вместо корейского. Экран троянца показывает только корейскую версию, и, соответственно, некоторые пользователи могут распознать ловушку.
«Редко кто ждёт подвоха, когда сам звонит напрямую в поддержку банка, на этом и играют авторы Fakecalls. Мы рекомендуем при загрузке новых приложений внимательно проверять, какие разрешения они запрашивают. Если приложение пытается получить избыточный доступ к контролю устройства, включая обработку вызовов, есть вероятность, что это банковский троянец», — комментирует Игорь Головин, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы снизить риски стать жертвой такого вредоносного ПО, компания рекомендует:
- скачивать приложения только из официальных магазинов, они проверяют приложения на безопасность;
- обращать внимание на то, какие разрешения запрашивают приложения, и проверять, действительно ли они нужны для их корректной работы;
- никогда не рассказывать конфиденциальную информацию по телефону. Настоящие сотрудники банков никогда не попросят в телефонном разговоре назвать логин и пароль, PIN, СVC/СVV-код или коды из СМС;