https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_85a066cc3ed976d36caa9d697_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin I kurs tələbəsi Azər Seyidli Avropa Şurasının (AŞ) Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresinin (Congress of Local and Regional Authorities) “Gənc təmsilçi”si kimi qurumun Strasburqda keçirilmiş 44-cü sessiyasında iştirak edib.
Avropa Şurası artıq 7 ildir “Gənc təmsilçi” proqramını reallaşdırır. Proqrama əsasən, hər il Avropa Şurasına üzv ölkələrdən yalnız bir gəncə “Gənc təmsilçi” mandatı verilir . Həmin gənc Konqresin sessiyalarına qatılır, öz ölkəsini AŞ-nin müvafiq strukturunda təmsil edir. Bu təmsilçinin debatlar zamanı öz fikirlərini bildirmək, gündəlikdəki məsələlərlə bağlı Konqres üzvləri ilə fikir mübadiləsi aparmaq hüququ var. Konqresin 44-cü sessiyasında əsas müzakirə mövzuları gənclərin iştirakı ilə lokal səviyyədə demokratiyanın inkişafı, ətraf mühitin qorunması üçün regional strategiyalar, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) lokallaşdırılması, şəhər və regionların böhranlar zamanı gücləndirilməsi olub.
İngilis dilində sərbəst danışan Azər Seyidli gündəlikdəki müzakirələrdə fəal iştirak edib.
Proqramın məqsədi Avropanın yerli səviyyədə qərarvericiliyində gənclərin rolunu gücləndirmək, qəbul olunan qətnamə və qərarlarda gənclərin fikirlərini öyrənməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_85a066cc3ed976d36caa9d697_o.jpg
Студент юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Азер Сеидли в Страсбурге в качестве «молодого представителя» Конгресса местных и региональных властей Совета Европы (СЕ) принял участие в 44-й сессии структуры.
СЕ реализует программу «Молодой представитель» уже 7 лет. Согласно программе, каждый год только один молодой человек из стран-членов СЕ получает мандат «Молодой представитель». Этот молодой человек посещает заседания Конгресса, представляет свою страну в соответствующей структуре СЕ. Основными темами обсуждения на 44-й сессии Конгресса стали развитие демократии на местном уровне с участием молодежи, региональные стратегии охраны окружающей среды, локализация Целей устойчивого развития, укрепление городов и регионов в период кризисов.
Азер Сеидли, свободно владеющий английским языком, активно участвовал в обсуждениях повестки дня.
Цель программы – усилить роль молодежи в принятии решений на местном уровне, узнать мнение молодежи в принимаемых резолюциях и решениях.