Özbəkistanda görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirova həsr olunmuş möhtəşəm konsert proqramı keçirilib
Özbəkistanda görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirova həsr olunmuş möhtəşəm konsert proqramı keçirilib Özbəkistanda görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirova həsr olunmuş möhtəşəm konsert proqramı keçirilib
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə Daşkənddəki Dövlət Konservatoriyasının böyük zalında görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ xalq artisti, dünya şöhrətli bəstəkar Fikrət Əmirova həsr olunmuş “Sevgimizin səması” adlı simfonik konsert keçirilib.
Konsertdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin rəhbərliyi, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Daşkənddəki ali məktəblərin müəllim və tələbə heyəti iştirak ediblər.
İlk öncə  konsertin rejissoru Özbəkistan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi Andrey Slonim Fikrət Əmirovun yaradıcılığı haqqında danışmış, onun irsinin musiqi sənəti üçün milli sərvət olduğunu qeyd edib. O, dahi bəstəkarın sənətə və insanlara fədakar xidmətini, yaratdığı misilsiz əsərlərin musiqi irsinin zəngin xəzinəsini bəzədiyini vurğulayıb.  Rejissor Fikrət Əmirovun simfonik muğam janrının əsasını qoyduğunu, bütün dünyada şöhrət qazanmış unudulmaz musiqi əsərləri yaratdığını vurğulayaraq, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə konsertinin keçirilməsində göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Konsert Fikrət Əmirovun məşhur "Şur" simfonik muğamı ilə başlayıb. Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Bobomurod Xudoykulovun rəhbərliyi ilə Özbəkistan Dövlət Konservatoriyasının nəzdindəki teatr — studiyasının simfonik orkestrinin ifasında Fikrət Əmirova şöhrət gətirən əsərlər ifa olunub.
Gecənin əsas kompozisiyasını solo hissəni Özbəkistanın əməkdar artisti Adiba Şaripovanın ifa etdiyi ərəb mövzularında fortepiano və orkestr üçün konsert təşkil edib. Adiba Şaripova ifaçılıq palitrasının bütün müxtəlifliyindən istifadə edərək orkestrlə birlikdə Şərqin böyük mədəniyyətinin rəngarəngliyini və çox tərəfliliyini əks etdirən güclü, möhtəşəm əsər təqdim edib.
Qeyd edək ki, tamaşaçılara ifa olunan hər bir musiqi əsərinə uyğun səhnələrdən ibarət video çarxlar təqdim olunub. Konsertə  maraq böyük olub və görkəmli bəstəkarın təkrarsız əsərləri ifa olunduqca tamaşaçıların çoxsaylı alqışları ilə qarşılanıb.

В Узбекистане состоялась грандиозная концертная программа, посвященная выдающемуся азербайджанскому композитору Фикрету Амирову
В Узбекистане состоялась грандиозная концертная программа, посвященная выдающемуся азербайджанскому композитору Фикрету Амирову В Узбекистане состоялась грандиозная концертная программа, посвященная выдающемуся азербайджанскому композитору Фикрету Амирову
При поддержке Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, в большом зале Государственной Консерватории Ташкента состоялся симфонический концерт «Небо нашей любви», посвященный выдающемуся, всемирно известному азербайджанскому композитору, народному артисту СССР Фикрету Амирову.
В концерте приняли участие руководство Азербайджанского Культурного Центра, Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», деятели культуры и искусства, преподаватели и студенты высших учебных заведений Ташкента.
В первую очередь о творчестве Фикрета Амирова рассказал режиссёр концерта, заслуженный артист Республики Узбекистан Андрей Слоним, отметив, что наследие Фикрета Амирова является национальным достоянием для музыкального искусства. Он подчеркнул беззаветное служение великого композитора искусству и людям, отметив, что его уникальные произведения, украшают богатую сокровищницу музыкального наследия. Рассказав, что Фикрет Амиров заложил основы жанра симфонического мугама, создал незабываемые музыкальные произведения, получившие мировую известность, А. Слоним выразил благодарность Азербайджанскому Культурному Центру за поддержку, оказанную в проведении концерта.
Концерт начался со знаменитого симфонического мугама Фикрета Амирова «Шур». Под руководством лауреата международных конкурсов Бобомурода Худойкулова, симфонический оркестр театра-студии при Государственной консерватории Узбекистана исполнил произведения, прославившие Фикрета Амирова.
Основной композицией вечера стал концерт для фортепиано с оркестром на арабские темы в исполнении заслуженной артистки Узбекистана Адибы Шариповой, которая, используя все разнообразие своей исполнительской палитры, вместе с оркестром представила мощное, великолепное произведение, отражающее многогранность великой культуры Востока.
Следует отметить, что зрителям были представлены видеофрагменты сцен, соответствующие каждому исполненному музыкальному произведению. Концерт был встречен с большим интересом, а уникальные произведения выдающегося композитора вызывали бурными аплодисменты публики.