https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_df9e59bb02c68106b0d25e9fa_o.jpg
Sənədi Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Fərhad Bədəlbəyli imzalayıblar.
Sənəd özündə Türk dövlətlərinin Ali musiqi təhsil müəssisələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin və mədəni mübadilələrin yaradılması, eləcə də Türk Dünyasının musiqisinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması yönündə əməkdaşlığı ehtiva edir.
Mərasimi giriş sözü ilə açan Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Azərbaycanın Xalq artisti, professor Fərhad Bədəlbəyli qonaqları salamlayaraq, onları Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir bəy Hacıbəylinin ocağında görməkdən şad olduğunu bildirib. O, Bakı Musiqi Akademiyasının ümumi fəaliyyətindən söz açaraq, Akademiyanın məzunlarının Azərbaycanı beynəlxalq səviyyədə uğurla təmsil etdiklərini vurğulayıb. Rektor Bakı Musiqi Akademiyası ilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun imzaladığı Memorandumu türk dövlətlərinin musiqi sənətinin bir araya gətirilməsinə yönəlmiş addım kimi qiymətləndirib. Fərhad Bədəlbəyli Türk Dünyasının sənət adamlarının eyni kökdən olan türk xalqları arasında müasir dövrdə mədəni əlaqələrin gücləndirilməsinə dəstək vermək üçün hər zaman hazır olduqlarını bildirib. Rektor Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən aparılan işləri yüksək qiymətləndirərək, təşkilat ilə birgə əməkdaşlığın ümumtürk musiqisinin və incəsənətinin inkişafına önəmli töhfələr verəcəyinə inandığını qeyd edib.
Mərasimdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva yaşı 100 ildən artıq olan Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Azərbaycanda peşəkar musiqiçi kadrların yetişməsində mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Günay Əfəndiyeva mərasimin Şuşanın “Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” fəxri statusunu daşıdığı ilə təsadüf etməsinə diqqəti çəkib. Fondun prezidenti Şuşanın bütün Türk Dünyasında zəfər və qürur rəmzini ifadə etdiyini vurğulayıb. O, təşkilat tərəfindən Şuşanın tarixi və mədəni irsinin müxtəlif ölkələrdə təbliği yönündə başladılan geniş miqyaslı layihələrdən söz açıb. Günay Əfəndiyeva ötən il Fondun ilk dəfə Azərbaycanın hüdudlarından kənarda - Türkiyənin Bursa şəhərində həyata keçirdiyi “Şuşa Günləri”nin yaxın zamanda Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə davam etdiriləcəyini bildirib. O, türk xalqlarının dünya xalqları ilə yaxınlaşdırılmasının Fondun əsas məqsədləri sırasında yer aldığını qeyd edib. Fondun prezidenti təşkilatın musiqi sahəsində fəaliyyətindən bəhs edib. Günay Əfəndiyeva bildirib ki, imzalanan Anlaşma Memorandumu birgə layihələrin keçirilməsi, fərqlənən tələbələrə mükafatların verilməsi, Akademiyanın müəllim heyətinin mütəxəssis şəklində təşkilatın tədbirlərinə cəlb olunması və digər bu kimi məsələlərə imkan yaradır. O, Fondun əməkdaşlıq etdiyi müxtəlif ali təhsil müəssisələrində sahə üzrə Türk Dünyası Mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətindən bəhs edib. Günay Əfəndiyeva onların əsasında böyük Şəbəkənin qurulmasının türk xalqlarının inteqrasiyasının, qarşılıqlı mədəni-mənəvi mübadilələrinin intensivləşməsinə yönələcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbir Bakı Kamera Orkestrının və Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim - tələbə heyətinin ifasında türk bəstəkarlarının musiqilərindən, mahnılarından ibarət konsert programı ilə davam etdirilib.
Mərasimdə TÜRKPA-nın Baş katibi Mehmet Süreyya Er, Fonda üzv və digər ölkələrin səfirləri və nümayəndələri, Bakı Musiqi Akademiyasının professor-müəllim heyəti, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_df9e59bb02c68106b0d25e9fa_o.jpg
The Memorandum of Understanding was signed between the International Turkic Culture and Heritage Foundation and the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli. The document was signed by the President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, Gunay Afandiyeva, and the rector of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli, Farhad Badalbeyli.
The document envisages joint cooperation between the higher musical educational institutions of the Turkic states in the field of establishing partnerships and cultural exchanges, as well as promoting the music of the Turkic world on the international arena.
Opening the ceremony with an introductory speech and welcoming the guests, the Rector of the Baku Music Academy, People's Artist of Azerbaijan, Professor Farhad Badalbeyli expressed his joy that everyone gathered in the hearth of the genius composer of Azerbaijan, Uzeyir Hajibeyli. Talking about the activities of the Baku Music Academy, he emphasized that the graduates of the Academy successfully represent Azerbaijan at the international level. The Rector appreciated the Memorandum signed by the Baku Music Academy and the International Turkic Culture and Heritage Foundation as a step aimed at unifying the musical art of the Turkic states. Farhad Badalbeyli noted that in the modern era, cultural figures of the Turkic world are always ready to support the strengthening of ties between the Turkic peoples who have common roots. The rector highly appreciated the work carried out by the International Turkic Culture and Heritage Foundation, and expressed his confidence that cooperation with the organization will make a significant contribution to the development of all-Turkic music and art.
Speaking at the ceremony, the president of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva noted that the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli, which has been operating for more than 100 years, played an important role in the education of professional musical personnel in Azerbaijan. She pointed out that the ceremony coincided with the conferment of the city of Shusha on the honorary status of the "Cultural Capital of the Turkic World". The President of the Foundation emphasized that Shusha has become a symbol of victory and pride of the entire Turkic world. Gunay Afandiyeva spoke about the large-scale projects implemented by the organization to promote the historical and cultural heritage of the city of Shusha in various countries of the world. She noted that "Days of Shusha", which the Foundation held for the first time outside of Azerbaijan last year in the Turkish city of Bursa, will soon be continued in the capital of Uzbekistan, Tashkent. The President of the Foundation emphasized that the bringing Turkic peoples closer with the peoples of the world is one of the main priorities of the organization. Gunay Afandiyeva spoke about the Foundation’s activities in the musical sphere. She noted that the signed Memorandum of Understanding will create an opportunity to conduct joint projects, award outstanding students, attract the Academy's teaching staff as specialists to the organization's events, etc. She emphasized the importance of creating centers of the Turkic world in various higher education institutions in cooperation with the Foundation. Gunay Afandiyeva noted that the creation of a large network based on them will contribute to the integration of the Turkic peoples, as well as the strengthening of mutual cultural and spiritual exchanges.
The event continued with a concert program, including music and songs by Turkic composers performed by the Baku Chamber Orchestra as well as the teaching and student staff of the Baku Music Academy.
TURKPA Secretary-General Mehmet Sureyya Er, ambassadors and representatives of member states of the Foundation and other countries, teaching staff of the Baku Music Academy, cultural and art representatives, media representatives took part in the ceremony.