https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_df9e59bb02c68106b0d25e9fa_o.jpg
Sənədi Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Fərhad Bədəlbəyli imzalayıblar.
Sənəd özündə Türk dövlətlərinin Ali musiqi təhsil müəssisələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin və mədəni mübadilələrin yaradılması, eləcə də Türk Dünyasının musiqisinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması yönündə əməkdaşlığı ehtiva edir.
Mərasimi giriş sözü ilə açan Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Azərbaycanın Xalq artisti, professor Fərhad Bədəlbəyli qonaqları salamlayaraq, onları Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir bəy Hacıbəylinin ocağında görməkdən şad olduğunu bildirib. O, Bakı Musiqi Akademiyasının ümumi fəaliyyətindən söz açaraq, Akademiyanın məzunlarının Azərbaycanı beynəlxalq səviyyədə uğurla təmsil etdiklərini vurğulayıb. Rektor Bakı Musiqi Akademiyası ilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun imzaladığı Memorandumu türk dövlətlərinin musiqi sənətinin bir araya gətirilməsinə yönəlmiş addım kimi qiymətləndirib. Fərhad Bədəlbəyli Türk Dünyasının sənət adamlarının eyni kökdən olan türk xalqları arasında müasir dövrdə mədəni əlaqələrin gücləndirilməsinə dəstək vermək üçün hər zaman hazır olduqlarını bildirib. Rektor Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən aparılan işləri yüksək qiymətləndirərək, təşkilat ilə birgə əməkdaşlığın ümumtürk musiqisinin və incəsənətinin inkişafına önəmli töhfələr verəcəyinə inandığını qeyd edib.
Mərasimdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva yaşı 100 ildən artıq olan Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Azərbaycanda peşəkar musiqiçi kadrların yetişməsində mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Günay Əfəndiyeva mərasimin Şuşanın “Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” fəxri statusunu daşıdığı ilə təsadüf etməsinə diqqəti çəkib. Fondun prezidenti Şuşanın bütün Türk Dünyasında zəfər və qürur rəmzini ifadə etdiyini vurğulayıb. O, təşkilat tərəfindən Şuşanın tarixi və mədəni irsinin müxtəlif ölkələrdə təbliği yönündə başladılan geniş miqyaslı layihələrdən söz açıb. Günay Əfəndiyeva ötən il Fondun ilk dəfə Azərbaycanın hüdudlarından kənarda - Türkiyənin Bursa şəhərində həyata keçirdiyi “Şuşa Günləri”nin yaxın zamanda Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə davam etdiriləcəyini bildirib. O, türk xalqlarının dünya xalqları ilə yaxınlaşdırılmasının Fondun əsas məqsədləri sırasında yer aldığını qeyd edib. Fondun prezidenti təşkilatın musiqi sahəsində fəaliyyətindən bəhs edib. Günay Əfəndiyeva bildirib ki, imzalanan Anlaşma Memorandumu birgə layihələrin keçirilməsi, fərqlənən tələbələrə mükafatların verilməsi, Akademiyanın müəllim heyətinin mütəxəssis şəklində təşkilatın tədbirlərinə cəlb olunması və digər bu kimi məsələlərə imkan yaradır. O, Fondun əməkdaşlıq etdiyi müxtəlif ali təhsil müəssisələrində sahə üzrə Türk Dünyası Mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətindən bəhs edib. Günay Əfəndiyeva onların əsasında böyük Şəbəkənin qurulmasının türk xalqlarının inteqrasiyasının, qarşılıqlı mədəni-mənəvi mübadilələrinin intensivləşməsinə yönələcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbir Bakı Kamera Orkestrının və Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim - tələbə heyətinin ifasında türk bəstəkarlarının musiqilərindən, mahnılarından ibarət konsert programı ilə davam etdirilib.
Mərasimdə TÜRKPA-nın Baş katibi Mehmet Süreyya Er, Fonda üzv və digər ölkələrin səfirləri və nümayəndələri, Bakı Musiqi Akademiyasının professor-müəllim heyəti, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_df9e59bb02c68106b0d25e9fa_o.jpg
Состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия и Бакинской Музыкальной Академией имени Узеира Гаджибейли. Документ подписали президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева и ректор Бакинской Музыкальной Академии имени Узеира Гаджибейли Фархад Бадалбейли.
Документ предусматривает совместное сотрудничество между высшими музыкальными учебными заведениями Тюркских государств в области установления партнерских связей и культурных обменов, а также продвижения музыки Тюркского мира на международной арене.
Открывая церемонию со вступительным словом и приветствуя гостей, ректор Бакинской Музыкальной Академии, народный артист Азербайджана, профессор Фархад Бадалбейли выразил радость, что все собрались в очаге гениального композитора Азербайджана Узеира Гаджибейли. Рассказав о деятельности Бакинской Музыкальной Академии, он подчеркнул, что выпускники Академии успешно представляют Азербайджан на международном уровне. Ректор оценил подписанный Бакинской Музыкальной Академией и Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия Меморандум как шаг, направленный на объединение музыкального искусства Тюркских государств. Фархад Бадалбейли отметил, что в современную эпоху деятели культуры Тюркского мира готовы всегда оказать поддержку укреплению связей между Тюркскими народами, имеющими общие корни. Ректор высоко оценил работу, проводимую Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия, и выразил уверенность в том, что сотрудничество с организацией внесет значительный вклад в развитие общетюркской музыки и искусства.
Выступившая на церемонии президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева отметила, что Бакинская Музыкальная Академия имени Узеира Гаджибейли, ведущая свою деятельность уже более 100 лет, сыграла важную роль в воспитании профессиональных музыкальных кадров в Азербайджане. Она довела до внимания, что церемония совпала с присвоением города Шуша почетного статуса «Культурной столицы Тюркского мира». Президент Фонда подчеркнула, что Шуша превратилась в символ победы и гордости всего Тюркского мира. Гюнай Эфендиева рассказала о широкомасштабных проектах, реализуемых организацией по продвижению исторического и культурного наследия города Шуша в различных странах мира. Она отметила, что «Дни города Шуша», которые Фонд в прошлом году впервые провел за пределами Азербайджана в Турецком городе Бурсе, вскоре будут продолжены в столице Узбекистана Ташкенте. Президент Фонда подчеркнула, что сближение тюркских народов с народами мира является одним из основных приоритетов организации. Гюнай Эфендиева рассказала о деятельности Фонда в музыкальной сфере. Она отметила, что подписанный Меморандум о взаимопонимании создаст возможность проводить совместные проекты, награждать отличившихся студентов, привлекать в качестве специалистов профессорско-преподавательский состав Академии к мероприятиям организации и т.д. Она подчеркнула значимость создания центров Тюркского мира в различных высших учебных заведениях в сотрудничестве с Фондом. Гюнай Эфендиева отметила, что создание на их основе большого нетворка будет способствовать интеграции тюркских народов, а также усилению взаимных культурных и духовных обменов.
Мероприятие продолжилось концертной программой, включающей музыку и песни Тюркских композиторов в исполнении Бакинского камерного оркестра и преподавательско - студенческого состава Бакинской Музыкальной Академии.
На церемонии приняли участие Генеральный секретарь ТЮРКПА Мехмет Сурейя Эр, послы и представители государств - членов Фонда и других стран, профессорско-преподавательский состав Бакинской Музыкальной Академии, деятели культуры и искусства, представители СМИ.