https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_16a011b21b843de76f0c9eeb1_o.jpg
İnternet istifadəsinin hər keçən gün daha da artması özü ilə yeni qorxular gətirir. Hakerfobiya və rəqəmsal paranoya anlayışları ortaya çıxır və psixiatrlar virtual həyatın davranışımıza və sağlamlığımıza necə təsir etdiyinə dair kitablar həsr edirlər. Hər bir halda kiberfırıldaqçılara müqavimət göstərmək olar. Bunun üçün onların sizin haqqınızda məlumatları niyə oğurladıqlarını başa düşməlisiniz. Bəs niyə hakerlər məlumatlarınızı oğurlayır?
1. Pulunuzu oğurlamaq üçün
Bunun üçün hakerlər ödəniş məlumatlarına giriş əldə etməlidirlər. Bank kartı məlumatlarınızı, xüsusən də CVV şifrəni hansı vebsaytlarda saxladığınıza diqqət yetirin, kartın hər iki üzünün şəkillərini telefonunuzda saxlamayın və onlayn banka daxil olmaq üçün məlumatlarınızı telefon üzərindən maliyyə təşkilatının əməkdaşlarına ötürməyin (bunu ancaq fırıldaqçılar istəyir). Eyni şey əməliyyatları təsdiqləmək üçün birdəfəlik şifrələrə da aiddir.
2. Sizi şantaj etmək üçün
Əgər işə yarayacaq bir şey varsa. Bu, hamının görməyini istəmədiyiniz özəl videolar, yazışmalar və ya brauzerdəki əlfəcinlərin ekran görüntüləri ola bilər. Nəticələr oğrunun zərər vermə dərəcəsindən və başqalarının fikirlərinə münasibətinizdən asılıdır. Deepfake kimi texnologiyalar sayəsində bu gün təcavüzkarların sizi şantaj edən foto və ya video yaratmaq üçün xüsusi texniki bacarıqlara malik olmasına belə ehtiyac yoxdur.
3. Sizdən və ya tanışlarınızdan pul qoparmaq üçün
Məsələn, sizin adınızdan “Salam! Min manat borc verə bilərsən? Buna həqiqətən ehtiyacım var" kimi mesajlar yayaraq. Eyni sxem tərsinə də işləyir. Odur ki, uzun müddət ünsiyyətdə olmadığınız bir şəxs sizdən sosial şəbəkədə və ya messencerdə borca pul istəyərsə, diqqətli olun. Əgər belə bir mesaj alırsınızsa, həmin şəxslə başqa kanal vasitəsilə əlaqə saxlayın və ya yalnız onun cavab verə biləcəyi sual verin.
Bu gün səsi də saxtalaşdırmaq mümkündür. Təcavüzkarlar artıq bundan istifadə ediblər, onlar telefon zənginin köməyi ilə alman şirkətindən 220 min avro qopara biliblər. Hakerlərə cavab verən işçi həqiqətən də müdiri ilə danışdığını zənn edib.
4. İmtiyazlarınızdan istifadə etmək üçün
E-poçt və sosial media hesablarından başqa, ödənişli onlayn xidmət profilləri də var. Məsələn, onlayn kinoteatrlarda və porno saytlarda. Kimsə sizin hesabınız vasitəsilə sizinlə paralel olaraq TV şoularına baxa bilər və siz bunun fərqinə varmaya bilərsiniz. Amma mühafizəçilər sizi sevdiyiniz qrupun vida konsertinə buraxmasa, bunu mütləq yadda saxlayacaqsınız. Yalnız şifrələr oğurlanmır - təcavüzkarlar İnstaqramda fəxrlə paylaşdığınız biletlərin (əsas odur ki, ştrix kodu görünsün) fotoşəkilindən istifadə edib, sizin yerinizə tədbirə də gedə bilərlər.
5. Şəxsiyyətinizi oğurlamaq üçün
Bəzən hakerlər başqalarının hesablarını öz şəxsi məqsədləri üçün istifadə etmək üçün sındırırlar. Məsələn, İnstaqramda öndə gedən bir profil onlayn mağazaya çevrilə bilər, VKontakte-də abunəçiləri cəlb etməli olan bir səhifə ictimai təmsilçiliyə çevrilə bilər. Profilinizdə kənar bağlantılar meydana çıxır, təkrar paylaşımlar xəbər lentini doldurur, lakin abunəçilər hələ də bütün bunların sizin tövsiyələriniz olduğunu düşünürlər. Həmçinin, qurbanın məlumatlarından istifadə edərək, təcavüzkarlar şübhəli resurslarda qeydiyyatdan keçmək üçün saxta səhifə yarada bilərlər.
6. Qara bazarda məlumat satmaq
Darknet hələ də başqalarının hesablarını almaq təklifləri ilə doludur, lakin hər il onların sayı getdikcə daha da çoxalır. Satışda böyüklər üçün saytlarda (18+) premium hesablara daxil olmaq üçün məlumat almağı təklif edən on minlərlə unikal reklam var. Təcavüzkarlar həmçinin oğurlanmış rəqəmsal şəxsiyyətləri brauzerin barmaq izləri, istifadəçi adları və şifrələri, kukiləri və bank kartı detalları ilə satırlar. Geymer hesabları da məşhurdur. Bəzi xidmətlərdə bütün ödənişli oyunlar personajların inkişafı, onların pulları və avadanlıqları ilə birgə profilə qoşulur. Avtomobildən ortaq istifadə təklif edən şirkətlərin istifadəçi hesabları da darknetə düşə bilir.
“Çoxları əmindir ki, fırıldaqçılar adi istifadəçilərlə maraqlanmır. Onların sizə həqiqətən ehtiyacı olmaya bilər, lakin şəxsi məlumatlarınız çox vacibdir. Şəxsi məlumatlar bu gün qızıl kimi dəyərlidir və onu eyni dərəcədə diqqətlə qorumaq lazımdır. Sadə məsləhətlərdən biri - bütün hesablar üçün müxtəlif şifrələr təyin edin. Onların hamısının kifayət qədər mürəkkəb olduğundan əmin olun. Mümkünsə, bütün xidmətlərdə iki faktorlu avtorizasiyanı aktivləşdirin və məxfi faylları kompüter və ya ictimai yerlərdə qorunmayan formada saxlamayın”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_16a011b21b843de76f0c9eeb1_o.jpg
Проникновение интернета порождает все новые страхи. Появляются понятия хакерофобии и цифровой паранойи, а психиатры посвящают книги тому, как пребывание в Сети влияет на наше поведение и здоровье. Кибермошенникам можно противостоять. Для этого нужно понять, зачем им красть информацию о вас. Итак, зачем злоумышленники воруют ваши данные?
1. Чтобы украсть ваши деньги
Для этого хакерам потребуется доступ к платежной информации. Внимательно следите за тем, на каких сайтах оставляете данные банковской карты, тем более с CVV-кодом, не храните фотографии карты с обеих сторон на телефоне и не передавайте данные для входа в онлайн-банк сотрудникам финансовой организации по телефону (об этом просят только мошенники). Это же относится к одноразовым паролям для подтверждения операций.
2. Чтобы шантажировать вас
Если найдется чем. Это могут быть пикантные видео, переписка или скрины закладок в браузере, которые вы не хотели бы сделать достоянием общественности. Последствия зависят от въедливости взломщика и вашего отношения к мнению окружающих. Сегодня злоумышленникам даже не нужно обладать особыми техническими навыками, чтобы создать компрометирующее вас фото или видео — «спасибо» технологиям вроде Deepfake.
3. Чтобы выманить деньги у вас или ваших знакомых
Например, рассылая от вашего имени сообщения вроде «Привет! Можешь занять тысячу? Очень надо». Та же схема работает и в обратном направлении. Поэтому насторожитесь, если в социальной сети или мессенджере к вам с просьбой дать в долг обратится человек, с которым вы давно не общались. Если вам пришло такое сообщение, свяжитесь с человеком по другому каналу или задайте вопрос, на который сможет ответить только он.
Подделать сегодня можно и голос. Этим уже воспользовались злоумышленники, которым при помощи телефонного звонка удалось выманить 220 тысяч евро у одной немецкой компании. Ответивший хакерам сотрудник думал, что он действительно говорит с начальником.
4. Чтобы воспользоваться вашими привилегиями
Помимо электронной почты и аккаунтов в соцсетях, есть и профили в платных онлайн-сервисах. Например, в онлайн-кинотеатрах и на порносайтах. То, что кто-то параллельно с вами смотрит сериалы через ваш же аккаунт, вы можете и не заметить. А вот отказ охраны пропустить вас на прощальный концерт любимой группы точно запомнится. Крадут не только пароли — злоумышленники могут использовать фото билетов (главное, чтобы было видно штрихкод), которыми вы похвастались в инстаграме, и пройти на мероприятие вместо вас.
5. Чтобы украсть вашу личность
Порой хакеры взламывают чужие аккаунты, чтобы затем использовать их в своих личных целях. Например, раскрученный профиль в инстаграме могут переделать в онлайн-магазин, а персональную страницу во «ВКонтакте» — в представительство паблика, которому нужно нагнать подписчиков. В вашем профиле появляются посторонние ссылки, ленту новостей наводняют репосты, но подписчики по-прежнему думают, что все это — ваши рекомендации. Также, воспользовавшись данными жертвы, злоумышленники могут создать поддельную страничку, чтобы регистрироваться на сомнительных ресурсах.
6. Чтобы продать данные на черном рынке
Даркнет и сейчас полон предложений о покупке чужих аккаунтов, но с каждым годом их становится все больше. В продаже насчитывается десятки тысяч уникальных объявлений с предложением купить данные для доступа к премиум-аккаунтам на сайтах для взрослых. Злоумышленники продают и украденные цифровые личности — с «отпечатками пальцев» браузера, именами и паролями пользователей, файлами cookies и реквизитами банковских карт. Популярностью пользуются и геймерские аккаунты. В некоторых сервисах к профилю привязываются все оплаченные игры — с прогрессом персонажей, их деньгами и экипировкой. В даркнет попадают и аккаунты пользователей каршеринговых компаний.
«Многие убеждены: мошенникам не интересны обычные пользователи. Возможно, вы им действительно не нужны, но ваши личные данные — очень. Персональная информация сегодня – на вес золота. И хранить ее нужно так же тщательно. Из простых советов — делайте для всех аккаунтов разные пароли. Проследите, чтобы все они были достаточно сложными. Включите двухфакторную авторизацию во всех сервисах, где это возможно и не храните конфиденциальные файлы в незащищенном виде на компьютере или в общедоступных», — говорит Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.