https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_55bf4f6c874b2ce854494e6f8_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri Kaspersky Digital Footprint Intelligence xidmətindən istifadə edərək qaranlıq internetin (darknet) bir neçə forumunda – rusdilli və beynəlxalq forumlarda - “Google Play” üçün zərərli proqramların satışı ilə bağlı elanları təhlil ediblər. Proqramların və tərtibatçı hesablarının qiymətləri (onlar mağazaya proqram yükləmək üçün vacibdir) 20 min ABŞ dollarına çatır.
Google Play-ə yüklənmiş tətbiqlərin aktiv moderasiyasına baxmayaraq, bəzən zərərli və arzuolunmaz versiyalar və proqram yeniləmələri onlara müdaxilə edə bilir. Təəssüf ki, bu zərərvericilər tez-tez istifadəçilərin cihazlarını yoluxdurduqdan sonra aşkar edilirlər.
Qaranlıq internetdə təcavüzkarlar Google Play üçün zərərli proqramları, eləcə də onlar üçün yeniləmələrin alqı-satqısı ilə məşğul olur və onların hazırlanmasını reklam edirlər. Zərərli proqramı mağazaya yükləmək üçün təcavüzkarlar Google Play-də tərtibatçı hesabı və zərərli kod yükləyicisi əldə edirlər. Hesablar 60-200 dollar arasında dəyişən qiymətlərlə təklif olunur. Zərərli yükləyicilərin qiyməti kodun mürəkkəbliyindən, yeniliyindən və unikallığından, həmçinin əlavə funksionallıqdan asılı olaraq 2,000-20,000 dollar arasında dəyişir.
Təcavüzkarların Google Play-ə zərərli kod yükləyicisinin satışı ilə bağlı elan nümunəsi
Qaranlıq internetdə daha çox zərərli kodun kriptovalyuta izləyicilərinə, müxtəlif maliyyə proqramlarına, QR kod skanerlərinə və ya tanışlıq proqramlarına daxil edilməsi təklif olunur. Belə proqramlar Google Play-də yerləşdirilir və zərərli kod sonradan təcavüzkarlar tərəfindən əlavə edilir. Reklamçılar həmçinin neçə potensial qurbanı əhatə etməyin mümkün olduğunu göstərmək üçün belə proqramların istifadəçilər tərəfindən yüklənmə sayını qeyd edirlər. Çox vaxt mesajlarda beş min və ya daha çox yükləmə olduğu göstərilir.
Əlavə ödəniş qarşılığında təcavüzkarlar tətbiqin kodunun təhlükəsizlik həlləri tərəfindən aşkarlanmasını çətinləşdirmək üçün onu yayındıra (təhlili çətinləşdirə) bilərlər. Yükləmələrin sayını artırmaq üçün təcavüzkarlar Google-un özünün reklam imkanlarından da istifadə edirlər.
Reklam müəllifləri əməkdaşlığın üç yolunu təklif edirlər: yekun mənfəətdən pay, zərərli proqrama abunə və ya tam şəkildə əldə edilməsi yolu ilə. Satılan lotların sayı məhdud olduğundan bəzi satıcılar məhsullarını satmaq üçün hərrac keçirirlər. Təhlil edilən oxşar təkliflərdən biri 700 dollar artımla 1500 dollardan başlayıb. Eyni zamanda, məsələn, saytlardan birində təcili alış qiyməti (sövdələşmə olmadan) 7 min dollar təşkil edib.
Qaranlıq internet satıcıları həm də alıcının əvəzindən tətbiqi dərc etməyi təklif edə bilər ki, alıcı birbaşa Google Play ilə əlaqə saxlamasın, lakin istifadəçilər haqqında məlumat ala bilsin. Müqavilə bağlayarkən riskləri azaltmaq üçün təcavüzkarlar tez-tez bitərəf vasitəçilərin (escrow) xidmətlərinə müraciət edirlər.
“Mobil cihazlar üçün zərərli proqramlar hələ də ən populyar kibertəhlükələrdən biridir. Təbii ki, qoruyucu həllərin effektivliyi də artır. Lakin təcavüzkarlar istifadəçilərin məlumatlarına və pullarına sahiblənmək üçün yeni yollar ixtira etməyə çalışdıqlarından smartfon sahibləri yüklədikləri proqramları yoxlamalıdırlar: tərtibatçıya, onun reytinqinə və digər istifadəçilərin reytinqlərinə diqqət yetirməlidirlər. Zərərli proqramların cihaza yüklənməsinin qarşısını alacaq təhlükəsizlik həllindən istifadə etmək də vacibdir”, - Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Cihazı mobil təhlükələrdən qorumaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri istifadəçilərə həmçinin bunları tövsiyə edirlər:
- quraşdırılmış proqrama hansı icazələri verdiyinizə, bu icazələrin onun düzgün işləməsi üçün lazım olub-olmamasına diqqət yetirin;
- zərərli proqramların cihaza yüklənməsinin və quraşdırılmasının qarşısını alan Kaspersky Premium kimi etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə edin;
- proqramları qanuni resursları yükləyin: istənilən halda bu, qeyri-rəsmi saytlarla müqayisədə kibertəhlükələrlə qarşılaşma riskini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır;
- əməliyyat sistemini və quraşdırılmış proqramları mütəmadi olaraq yeniləyin - onlarla birlikdə tərtibatçılar zəifliklər və səhvlər üçün düzəlişlər ehtiva edin yamaqlar buraxırlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_55bf4f6c874b2ce854494e6f8_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали объявления о продаже вредоносных приложений для Google Play на нескольких форумах в даркнете — русскоязычных и международных — с помощью сервиса Kaspersky Digital Footprint Intelligence. Цены на программы и аккаунты разработчиков (они необходимы, чтобы загружать приложения в магазин) доходят до 20 тысяч долларов США.
Несмотря на активную модерацию загружаемых в Google Play приложений, в него иногда проникают вредоносные и нежелательные версии и обновления программ. К сожалению, их часто обнаруживают уже после того, как устройства пользователей окажутся заражены.
В даркнете злоумышленники покупают и продают вредоносные приложения для Google Play, а также обновления для них, и рекламируют свои разработки. Чтобы загрузить зловред в стор, они покупают аккаунт разработчика в Google Play и загрузчик вредоносного кода. Аккаунты предлагают по цене от 60 до 200 долларов. Стоимость вредоносных загрузчиков варьируется от 2 до 20 тысяч долларов в зависимости от сложности, новизны и уникальности кода, а также от дополнительной функциональности.
Пример объявления о продаже загрузчика вредоносного кода для Google Play
В даркнете чаще всего предлагают встроить вредоносный код в криптовалютные трекеры, различные финансовые приложения, сканеры QR-кодов или приложения для знакомств. Такие программы выкладываются в Google Play, а вредоносный код злоумышленники добавляют позднее. Авторы объявлений также отмечают, сколько раз были скачены такие приложения, чтобы показать, сколько потенциальных жертв можно охватить. Чаще всего в сообщениях указывается пять тысяч загрузок или более.
За дополнительную плату злоумышленники могут обфусцировать код (затруднить анализ) приложения, чтобы усложнить обнаружение защитными решениями. Чтобы увеличить число загрузок, злоумышленники также используют рекламные возможности самого Google.
Авторы объявлений предлагают три способа сотрудничества: за долю от конечной прибыли, по подписке и за полное приобретение аккаунта или зловреда. Некоторые продавцы проводят аукционы на покупку своих продуктов, так как количество продаваемых лотов ограничено. Стоимость одного из подобных проанализированных предложений начиналась с 1500 долларов с шагом в 700 долларов. При этом, например, блиц-цена покупки (без торга) на одной из площадок составила 7 тысяч долларов.
Продавцы в даркнете также могут предложить опубликовать приложение за покупателя, чтобы тому не пришлось напрямую взаимодействовать с Google Play, но он всё равно мог получать информацию о пользователях. Чтобы снизить риски при заключении сделки, злоумышленники часто прибегают к услугам незаинтересованных посредников (эскроу).
«Вредоносные программы для мобильных устройств все еще одна из самых популярных киберугроз. Конечно, растёт и эффективность защитных решений. Но так как атакующие будут пытаться изобретать всё новые способы, чтобы добраться до данных и денег пользователей, владельцам смартфонов стоит проверять приложения, которые они скачивают: обращать внимание на разработчика, его рейтинг и оценки других пользователей. Важно использовать защитное решение, которое не даст загрузить зловред на устройство», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы обезопасить устройство от мобильных угроз, эксперты «Лаборатории Касперского» также рекомендуют пользователям:
- обращать внимание на то, какие разрешения вы выдаёте установленному приложению, нужны ли они ему для корректной работы;
- использовать надёжное защитное решение, такое как Kaspersky Premium, которое не даст загрузить и установить на устройстве зловред;
- скачивать приложения с легитимных ресурсов: это в любом случае существенно снижает риск столкнуться с киберугрозами по сравнению с неофициальными площадками;
- регулярно обновлять операционную систему и установленные приложения — вместе с ними разработчики выпускают патчи с исправлениями уязвимостей и ошибок.