https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_bc7a7881095034fa64f4cf59b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) təşkilatçılığı ilə görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində Qazax Müəllimlər Seminariyasında görüş keçirilib.
Seminariyanın baş məsləhətçisi Yeganə Göyüşlü bildirib ki, ADA Universiteti 2021-ci ilin may ayında "Bir müəllimin manifesti" adlı layihə təşəbbüsü ilə çıxış edərək, milli təhsil sistemimizin başlanğıc nöqtəsi hesab olunan Qazax Müəllimlər Seminariyasının təlim-tədris ənənələrini yaşatmaq üçün onun tarixi binasının bərpasını və təhsil missiyasını yerinə yetirib: "Qazax Müəllimlər Seminariyası istər Cümhuriyyət, istər də sovetləşmə dövrlərində bütün fənlərin tədrisinin ana dilində mütərəqqi üsullarla aparıldığı köklü təhsil ocağı kimi Azərbaycanda elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafına misilsiz töhfələr verib. Hətta 1920-ci ildən seminariyanın nəzdində qızlar qrupu da açılıb. 1925-ci ildən seminariya Qazax Pedaqoji Texnikumuna çevrilib və fəaliyyətini 1959-cu ilədək davam etdirib. ADA Universitetinin "Bir müəllimin manifesti" təşəbbüsü çərçivəsində maarifçilik tariximizin qürurlu ünvanlarından olan Qazax Müəllimlər Seminariyasının binasının bərpa edilməsi ilə onun yenidən, müasir təhsil üsulları səviyyəsində fəaliyyəti təmin olunacaq”.
Görüşdə çıxış edən ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev bildirib ki, Qazax Müəllimlər Seminariyasının bərpası Azərbaycan təhsilinin inkişafına mühüm xidmət göstərəcək. Qazax Müəllimlər Seminariyası ADA Universiteti tərəfindən bərpa edilərək yenidən öz tarixi missiyasını davam edəcək, burada bir əsr əvvəl yandırılan elm işığını daha geniş yayacaq və yeni nəsil maarifçilər yetişdirəcək. Hafiz Paşayev qeyd edib ki, təhsilin inkişafına xidmət edən belə layihələr digər regionlarda da reallaşdırılmalıdır. O, bu istiqamətdə BDU ilə birgə əməkdaşlıq layihələrinin keçirilə biləcəyini vurğulayıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev seminariyanın müasir görkəmini almasında böyük rol oynadığına görə ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayevə minnətdarlığını bildirib. Rektor diqqətə çatdırıb ki, professor Hafiz Paşayevin rəhbərliyi ilə Qazax Müəllimlər Seminariyasının tarixi binasının bərpası, 1918-1920-ci illərdə çap edilmiş “Azərbaycan” qəzeti və “Vətən dili” dərsliyinin latın qrafikasında nəşrləri, “Bir müəllimin manifesti” kimi dəyərli layihələr milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına və təbliğinə xidmət edir.
Tədbirin sonunda BDU tələbələrinin ifasında Mir Cəlal Paşayevin “Müalicə” hekayəsindən səhnəcik və Universitetin Mədəniyyət-yaradıcılıq Mərkəzinin təqdimatında ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_bc7a7881095034fa64f4cf59b_o.jpg
В рамках мероприятий, посвященных 115-летнему юбилею выдающегося писателя, литературоведа и педагога Мир Джалала Пашаева, организованных Бакинским государственным университетом (БГУ), состоялась встреча в Газахской учительской семинарии.
На встрече старший консультант семинарии Егяна Геюшлю сказала, что Университет АДА, выступив в мае 2021 года с инициативой реализации проекта под названием «Манифест одного учителя», чтобы сохранить традиции преподавания и обучения Газахской учительской семинарии, которая считается отправной точкой национальной системы образования, восстановил ее историческое здание и образовательную миссию: «Газахская учительская семинария является коренным учебным заведением, где преподавание всех предметов, как в период АДР, так и в годы советизации, осуществлялось на родном языке и прогрессивными методами, внесла неоценимый вклад в развитие науки, образования и культуры в Азербайджане. С 1920 года при семинарии была открыта группа для девочек. С 1925 года семинария была преобразована в Газахский педагогический техникум и продолжала свою деятельность до 1959 года. С восстановлением здания Газахской учительской семинарии, одного из славных адресов нашей истории просвещения, в рамках инициативы «Манифест одного учителя» будет обеспечена ее деятельность на новом, современном уровне образовательных методов».
Ректор Университета АДА Хафиз Пашаев заявил, что восстановление Газахской учительской семинарии способствует развитию азербайджанского образования. Газахская учительская семинария продолжит свою историческую миссию, распространяя свет науки, зажженной сто лет назад, и готовя новое поколение просветителей. Хафиз Пашаев подчеркнул, что в этом направлении могут быть реализованы совместные проекты сотрудничества с БГУ.
Выступивший на встрече ректор БГУ Эльчин Бабаев довел до сведения, что под руководством профессора Хафиза Пашаева были выполнены такие ценные проекты, как восстановление исторического здания Газахской учительской семинарии, издания на латинской графике газеты «Азербайджан», выходившей в 1918-1920 годах, и учебника «Язык Родины», вышедшего в свет в конце XIX века, «Манифест одного учителя», служащие защите и пропаганде наших национально-нравственных ценностей.
В конце мероприятия были показаны сценка из рассказа Мир Джалала Пашаева «Лечение» в исполнении студентов БГУ и литературно-художественная композиция, представленная Культурно-творческим центром вуза.