https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_b18d5400bbb1e39abe4c6a839_o.jpg
26 aprel tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhərində Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Azərbaycan Dəmir Yolları” QCS-nin təşəbbüsü, “Rusiya Dəmir Yolları” ASC, Rusiya Nəqliyyat Universiteti və Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Kazan dəmir yolu vağzalının “Çar Qülləsi” salonunda foto-sərgi təşkil olunub.
Sərgidən öncə Azərbaycan nümayəndə heyəti Yaroslavl dəmir yolu vağzalında BAM iştirakçılarının xatirəsini əbədiləşdirən lövhəni ziyarət ediblər.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Rusiya nəqliyyat naziri Vitali Savelyev BAM-ın tikintisinə həsr olunmuş “Nəsillərin estafeti” adlı səyahət kuponunu imzalayıblar. Kupon Rusiya Nəqliyyat Universitetinin tələbə-gənclər dəstələrinin qərargahına və veteran BAM əməkdaşlarına təqdim olunub.
Foto-sərgidə Ulu Öndərin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışdığı illərdə Baykal-Amur magistral xəttinin (BAM) nəqliyyat kuratoru olaraq layihənin ərsəyə gəlməsinə verdiyi önəmli töhfələrlə bağlı fotolar nümayiş etdirilib.
Açılış mərasimində çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib ki, BAM-ın ərsəyə gəlməsində Heydər Əliyevin peşəkar keyfiyyətləri ilə yanaşı şəxsi keyfiyyətləri də böyük rol oynayıb: “Həqiqətən də relyefi mürəkkəb, iqlimi sərt bir regionda layihənin uğurla inşa edilməsində məhz Heydər Əliyevin diqqəti, həssaslığı və qayğıkeşliyi ilə güclü komanda ruhu formalaşdı. Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə bütün BAM ailəsi qeyri-mümkün olanı reallığa çevirə bildi. Bu gün sərgilənən fotolarda həmin tarixin ən nadir anları nümayiş etdirilir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, BAM-ın uğur hekayəsində 1975-ci ildən bu regiona işləməyə gəlmiş azərbaycanlı mütəxəssislərin də rolu böyük olub”.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin köməkçisi İqor Levitin sözügedən tədbirdə çıxış edərək Heydər Əliyevin yüksək idarəetmə bacarığı sayəsində BAM-da görülmüş işlərlə bağlı tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib. “9 may 1984-cü ildə Heydər Əliyevin Miroşniçenko yolayrıcında relslərin qovuşduğu hissəyə rəmzi “qızıl yanlığ”ı vurması mərasimində iştirak edən nümayəndə heyətinin üzvü olaraq Heydər Əliyev kimi liderlə təmasda olduğum həmin illəri iftixarla xatırlayıram”.
“2008-ci ildə BAM-ın Anqoya stansiyasında istifadəyə verilən yeni vağzala Heydər Əliyevin adının verilməsi onun xidmətlərinin böyük minnətdarlıqla yad edilməsinin təzahürüdür”, – İqor Levitin vurğulayıb.
Daha sonra rəsmilər foto stendlərlə tanış olub və sərgi iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb.
Tədbirdə Rusiya Nəqliyyat Nazirliyinin yüksək nümayəndə heyəti, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin rəhbərliyi, “Rusiya Dəmir Yolları” ASC-nin rəhbərliyi, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin diplomatları, Rusiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, Rusiyanın “BAM” İctimai Birliyinin üzvləri, yerli ictimaiyyət və media təmsilçiləri iştirak ediblər. Sərgi 30 aprel tarixinə kimi davam edəcək.
Qeyd edək ki, ümumi uzunluğu 4300 km olan BAM-ın tikintisinə 1940-cı ildə başlanılsa da, tikinti işləri təxirə salınıb, 1974-cü ildən layihə yenidən gündəmə gəlib. Layihə çərçivəsində BAM-da 200-dən çox dəmir yolu stansiyası inşa edilib, dəmir yolu xətti isə 60-dan çox şəhər və qəsəbəni birləşdirir. BAM boyunca 10 dəmir yolu tuneli tikilib. BAM xətti 11 iri çayın üzərindən keçir, ümumilikdə xətt üzrə 2230 iri və xırda körpü inşa edilib.

В России организована фотовыставка, посвященная 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева
В России организована фотовыставка, посвященная 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева В России организована фотовыставка, посвященная 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева
26 апреля в рамках 100-летнего юбилея великого лидера Гейдара Алиева в городе Москве - столице Российской Федерации по инициативе Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и ЗАО «Азербайджанские железные дороги», при совместной организации ОАО «Российские железные дороги», Российского университета транспорта и посольства Азербайджана в России в салоне Царской башни Казанского железнодорожного вокзала была организована фотовыставка.
Перед выставкой азербайджанская делегация посетила мемориальную доску участников БАМа на Ярославском железнодорожном вокзале.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев и министр транспорта России Виталий Савельев подписали туристический купон под названием «Эстафета поколений», посвященный строительству БАМа. Купон был вручен штабу студенческо-молодежных отрядов Российского университета транспорта и ветеранам БАМа.
На фотовыставке представлены фотографии, посвященные важному вкладу великого лидера в создание проекта в качестве транспортного куратора Байкало-Амурской магистрали (БАМ) в годы работы первым заместителем председателя Совета Министров СССР.
Выступивший на церемонии открытия министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев сказал, что в создании БАМа личные качества Гейдара Алиева, наряду с его профессиональными качествами, сыграли большую роль: «Благодаря вниманию, чуткости и заботе Гейдара Алиева в успешном строительстве проекта в регионе со сложным рельефом и суровым климатом сформировался сильный командный дух. Под руководством великого лидера вся семья БАМа смогла превратить невозможное в реальность. На фотографиях, представленных сегодня, запечатлены редкие моменты той истории. Следует также отметить, что азербайджанские специалисты, приехавшие работать в этот регион в 1975 году, сыграли большую роль в истории успеха БАМа».
На мероприятии выступил помощник Президента Российской Федерации Игорь Левитин, который предоставил участникам обширную информацию о работе, проделанной на БАМе благодаря высоким управленческим качествам Гейдара Алиева. «9 мая 1984 года, как член делегации, принимавшей участие в церемонии вбивания золотого символического костыля на разъезде Мирошниченко на участке соединения рельсов, я с гордостью вспоминаю те годы, когда имел возможность общаться с таким лидером, как Гейдар Алиев».
«Присвоение имени Гейдара Алиева новой станции, открытой в 2008 году на станции БАМа «Ангоя», является выражением большой благодарности за его заслуги», - подчеркнул Игорь Левитин.
Затем официальные лица ознакомились с фотостендами и обменялись мнениями с участниками выставки.
В мероприятии приняли участие высокая делегация Министерства транспорта России, руководство ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и ОАО «Российские железные дороги», дипломаты посольства Азербайджана в России, представители азербайджанской диаспоры, действующей в России, члены Российского общественного объединения «БАМ», представители местной общественности и СМИ. Выставка продлится до 30 апреля.
Отметим, что хотя строительство БАМа общей протяженностью 4300 км было начато в 1940 году, строительные работы были отложены. В 1974 году проект возродился вновь. В рамках проекта на БАМе было построено более 200 железнодорожных станций, а железнодорожная линия соединяет более 60 городов и поселков. Вдоль БАМа построено 10 железнодорожных тоннелей. Линия БАМа пересекает 11 крупных рек, всего на линии построено 2230 больших и малых мостов.