https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_9da454da3b15601ed45bf5e50_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri YouTube Shorts-da guya hər gün internetdə necə asanlıqla çoxlu pul qazandığını izah edən şəxsin qısa videolarını aşkarlayıb. Eyni zamanda o, iş təcrübəsi olmayanlarla, xüsusən də məktəblilərlə öz ideyalarını bölüşməyə hazırdır. Məlum olub ki, bu çox mərhələli fırıldaqçılıq sxeminin yalnız birinci dövrüdür, məqsədi başqalarının pulunu ələ keçirməkdir.
Bu istifadəçinin hesabına daxil olsanız, #Minecraft heşteqi ilə eyni tipli çoxlu sayda videoları və bu oyundan epizodları görə bilərsiniz. Bu cür məzmun kanalın potensial qurbanlarının toplaşdığı hədəf auditoriyasının tövsiyələr siyahısında daha tez-tez görünməsi üçün edilir. Bu hesabda məlum şəxsin nə qədər pul qazandığını bildirdiyi sonuncu qısa videonun altında tam videoya keçid var – kilkləyərək başqa bir YouTube kanalına yönəlirsiniz. Videoda həmin şəxs məktəblilərin sərmayə qoymadan internetdən necə pul qazana biləcəyini izah edir. Xüsusilə o, məşhur kriptovalyuta birjasının Telegram botunu qeyd edir. Bu botun linki tam videonun aşağısında görünür.
Telegram botu məşhur kriptovalyutanın ayrı-ayrı dizayn elementlərindən istifadə edir, onun təsvirində guya “avtomatlaşdırılmış p2p ticarəti” üçün yaradıldığı deyilir. Mesajda qeyd edilir ki, əgər şəxs təklif olunan xidmətdən istifadə edərsə, kriptovalyutanın yenidən satışından qazanc əldə edə biləcək. Başlamaq üçün balansı doldurmaq, yəni elektron pul kisəsi nömrəsinə bank kartı və ya kriptovalyuta da daxil olmaqla istənilən rahat üsulla pul köçürmək təklif olunur. Botun müəllifləri söz verirlər ki, yatırılan məbləğ yeddi gün ərzində iki dəfə artacaq. Ancaq reallıqda pul təcavüzkarların cibinə gedəcək və qurban isə heçnə əldə etməyəcək.
“Məktəblilərə pul qazanmağın asan yolları ilə tanış olmaq təklif edilən və altında Telegram botuna keçid linkinin yerləşdirildiyi video bir neçə gün ərzində 150 mindən çox baxış toplayıb. Videonun özünün altında yüzdən çox şərh var - müsbət olanlar adətən istifadəçilərin sayıqlığını azaltmaq üçün xüsusi olaraq kibercinayətkarlar tərəfindən yazılır. Telegram botunda qazancın təsviri də inandırıcı görünür. Ancaq sizin dərhal diqqətinizi çəkməli olan bir məqam var - balansı doldurmaq təklif edildikdə, bunu şəxsi hesab vasitəsilə deyil, naməlum şəxsə pul köçürmək yolu ilə etmək tələb olunur”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri istifadəçilərə tövsiyə edir:
- internetdə son dərəcə səxavətli təkliflərə həssas yanaşın;
- asan pul təklifləri olan linklərə klikləməzdən əvvəl, faktları yoxlamaq üçün bir az vaxt sərf etmək daha yaxşı olar, məsələn, şirkətin rəsmi saytında təklif haqqında məlumat axtarın;
- Kaspersky Premium kimi fişinq və fırıldaqçı saytların ən son məlumat bazalarına malik etibarlı təhlükəsizlik həllini quraşdırın.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_9da454da3b15601ed45bf5e50_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили в YouTube Shorts короткие видео, в которых человек рассказывает, как якобы каждый день легко зарабатывает много денег в интернете. При этом он готов поделиться своими идеями с теми, у кого нет опыта работы, в частности со школьниками. Как оказалось, это лишь первый этап многоуровневой скам-схемы, цель которой — выманить чужие деньги.
Если перейти в аккаунт этого пользователя, то можно увидеть большое количество однотипных видео с хэштегом #Minecraft и кадрами из этой игры. Это сделано, чтобы канал чаще появлялся в рекомендациях у целевой аудитории потенциальных жертв. Под последними короткими видео в этом аккаунте, где человек рассказывает, сколько денег он заработал, размещена ссылка уже на полное видео — на другом YouTube-канале. В ролике тот же человек объясняет, как школьникам можно заработать в интернете без вложений. В частности, он упоминает Telegram-бот популярной криптовалютной биржи. Ссылка на этот бот закреплена под полным видео.
Telegram-бот использует отдельные элементы дизайна популярной криптобиржи, в его описании говорится, что он якобы создан для «автоматической p2p-торговли». В сообщении отмечается, что если человек воспользуется предложенным сервисом, то сможет получать прибыль за перепродажу криптовалюты. Для начала ему предлагают пополнить баланс, то есть перевести деньги на номер электронного кошелька любым удобным способом — в том числе банковской картой или криптовалютой. Авторы бота обещают, что через семь дней вложенная человеком сумма удвоится. Однако на самом деле деньги уйдут злоумышленникам, а человек не получит ничего.
«Видео, в котором школьникам предлагают ознакомиться с лёгкими способами заработка и под которым размещена ссылка на Telegram-бот, за несколько дней набрало более 150 тысяч просмотров. Под самим роликом более сотни комментариев — как правило, позитивных, специально написанных злоумышленниками, чтобы усыпить бдительность пользователей. Описание самого заработка в Telegram-боте тоже выглядит убедительно. Однако то, что должно сразу насторожить, так это то, что когда человеку предлагают пополнить баланс, то просят сделать это не через личный кабинет, а переводом денег неизвестному», — говорит Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Специалисты по кибербезопасности рекомендуют пользователям:
- критически относиться к крайне щедрым предложениям в интернете;
- прежде чем переходить по ссылкам с предложением лёгких денег, лучше потратить немного времени на проверку фактов: поискать информацию о предложении на официальном сайте компании;
- установить надёжное защитное решение с актуальными базами фишинговых и скам-сайтов, такое как Kaspersky Premium.