https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_0ecaf18107b903353ca9a59b9_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru Natiq İbrahimov da iştirak edib. Rektor Elçin Babayev qonaqlara BDU-da tədris və elmi fəaliyyətlə bağlı məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU-nun 16 fakültəsində elmin bütün sahələri üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlanır.
“Tədqiqat universiteti” adı almağa hazırlaşan BDU-da son illər Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzi, müxtəlif elmi-tədqiqat laboratoriyaları yaradılıb. Rektor BDU-nun Türkiyənin 10-dan artıq tanınmış universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, Qars Qafqaz Universiteti ilə şərqşünaslıq, arxeologiya, təbiət elmləri sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapı iki qardaş ölkə arasında təhsil və elm sahəsində əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və Azərbaycanın ən böyük universiteti olan BDU ilə elmin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_0ecaf18107b903353ca9a59b9_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с делегацией Карсского Кавказского университета Турции во главе с ректором Хусну Капу. Во встрече также принял участие ректор Лянкяранского государственного университета Натиг Ибрагимов.
Ректор Эльчин Бабаев проинформировал гостей об учебной и научной деятельности БГУ. Он отметил, что БГУ сотрудничает более чем с 10 известными вузами Турции. Эльчин Бабаев отметил, что есть возможности для сотрудничества с Карсским Кавказским университетом в области востоковедения, археологии и естественных наук.
Ректор Карсского Кавказского университета Хусну Капу подчеркнул важность дальнейшего укрепления отношений между двумя братскими странами в сфере образования и науки и выразил заинтересованность в сотрудничестве с БГУ.