https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_70340ac7bab564944377e9827_o.jpg
Çexiyanın Karlova Universitetinin Zoologiya departamentinin professorları Miroslav Svatora, Daniel Frinta, Vera Opatova “Erasmus” layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində olublar.
Onlar Biologiya fakültəsinin dekanı Afət Məmmədova, Zoologiya və fiziologiya kafedrasının müdiri Əbülfəz Tağıyev, fakültənin bir qrup professor-müəllim heyəti ilə görüşərək birgə tədqiqatların davam etdirilməsi üzrə müzakirələr aparıblar.
Qonaqlar Lənkərançay, Viləşçay, Ataçay, Qumbaşı çaylarında ixtioloji tədqiqatlar aparacaqlar. Ərazinin ixtiofaunasının növ tərkibi öyrəniləcək, populyasiya səviyyəsində genetik analizlər müqayisəli təhlil ediləcək.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_70340ac7bab564944377e9827_o.jpg
Профессора департамента зоологии Карлова университета Чешской Республикив Мирослав Сватора, Даниэль Фринта и Вера Опатова в рамках проекта Erasmus посетили биологический факультет Бакинского государственного университета (БГУ).
Гости встретились с деканом биологического факультета Афет Мамедовой, заведующим кафедрой зоологии и физиологии Абульфазом Тагиевым, преподавателями факультета и обсудили продолжение совместных исследований.
Чешские ученые проведут ихтиологические исследования в реках Лянкяранчай, Виляшчай, Атачай, Гумбаши. Будет изучен видовой состав ихтиофауны района, сопоставлены генетические анализы на популяционном уровне.