https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_22517699b7fa749c1e79ef266_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsi Ədliyyə Nazirliyi ilə birgə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev humanizm siyasətinin banisidir“ adlı tədbir keçirib.
Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra müstəqil dövlətimizin siyasətinin başlıca əsaslarından biri kimi humanizm ənənələrinin yaradılması, əfvetmə və amnistiya institutlarının təşəkkül tapması, ölüm cəzasının tətbiqinə moratorium qoyulmasından bəhs edib. Dekan Ədliyyə Nazirliyi ilə birgə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ədliyyə Nazirliyi İnsan hüquqları və kommunikasiya idarəsinin rəisi Aynur Sabitova şamil edildiyi şəxslərin dairəsinə görə müstəqillik dövründə qəbul edilmiş ən böyük əfv aktı olan “Məhkum edilmiş bir sıra şəxslərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə əfv olunması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının nəticəsində 801 nəfərin əfv olunması, onlardan 463 şəxsin azadlıqdan məhrum etmə cəzasından, 220 şəxsin azadlıqdan məhrum etmə cəzasının çəkilməmiş hissəsinin yarısından, 118 nəfərin azadlıqdan məhrum etmə ilə bağlı olmayan digər cəzalardan (azadlığın məhdudlaşdırılması, islah işləri, cərimə cəzaları və cəzaya şərti məhkum edilmiş şəxslər) azad edilməsinin əhəmiyyətini tələbələrin diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Əfv məsələləri komissiyasının üzvü Əliməmməd Nuriyev əfv institunun əhəmiyyəti, əfv edilən şəxslərin sosial həyata adaptasiyası barədə məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_22517699b7fa749c1e79ef266_o.jpg
Юридический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) совместно с Министерством юстиции провел мероприятие под названием «Гейдар Алиев – основоположник политики гуманизма», посвященное 100-летию со дня рождения великого лидера.
Декан факультета Заур Алиев в своем выступлении рассказал о создании гуманистических традиций, институтов помилования и амнистии как одной из важнейших основ политики нашего независимого государства после возвращения к власти великого лидера Гейдара Алиева. Декан обратил внимание на то, что в рамках «Года Гейдара Алиева» совместно с Министерством юстиции проводится ряд мероприятий.
Начальник управления по правам человека и коммуникации Министерства юстиции Айнур Сабитова довела до сведения студентов важность помилования 801 человека в результате Распоряжения Президента «О помиловании ряда осужденных лиц по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева», что стало крупнейшим актом амнистии, принятым в период независимости страны.
Член Комиссии по помилованию при Президенте Азербайджанской Республики Алимамед Нуриев проинформировал о важности института амнистии и адаптации помилованных лиц к социальной жизни.