https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4a17a3a9f32e3c1359c689c73_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev 27 aprel-1 may tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “TEKNOFEST” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının azərbaycanlı qalibləri və Azərbaycan pavilyonunu təmsil edən startapçılarla görüşüb.
Görüşdə Rəşad Nəbiyev qalibləri təbrik edərək bildirib ki, gənc nəslin aviasiya, kosmos, texnologiya sahələrinə yönəlməsi, bunun ümummilli hərəkata çevrilməsi və nəticədə kritik sahələrdə milli texnoloji həllərin yaranmasında “Teknofest” kimi təşəbbüslər xüsusi rola malikdir.
Nazir bu platformada təqdim olunan layihələrin gələcəkdə qlobal şirkətə, məhsula çevrilmək şansının yarandığını vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, festivalda iştirak edən, uğur qazanan gənclər yaşıdları üçün motivasiya mənbəyi olur və bu təsir dalğavari yayılaraq ümumilikdə gənc nəslin texnologiyalara marağının artmasına səbəb olur.
Görüşdə qalib komanda və startaplara sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST Türkiyə – 2023” çərçivəsində yarışmaların final mərhələsinə 100-dən çox tələbənin iştirak etdiyi 16 Azərbaycan komandası vəsiqə qazanıb. Layihələr üzrə birinci yerləri “Akıllı ulaşım” yarışmasında Bakı Dövlət Universitetinin “Driver’s Eye” layihəsi və “ISIF 2023 Beynəlxalq Patentlər” yarışmasında “Yeni Texnologiyaların İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Ceyhun Xəlilovun “İnventorlu elektrik requlyatoru” layihəsi, üçüncü yeri “Tarım teknolojisi” yarışmasında Bakı Dövlət Universitetinin “Ağıllı damla sulama sistemi” layihəsi qazanıb. Eyni zamanda Azərbaycan-Türkiyə gənclərindən ibarət “Ejder Drones” komandası “İnsanlıq yararına texnologiya” müsabiqəsinin “Fəlakətlərin idarə edilməsi” kateqoriyasında universitet və yuxarı səviyyə üzrə üçüncü yerə layiq görülüb.
“ONNO”, “Uvodo”, “WakeX” və “CustomAr” layihələri də Azərbaycan pavilyonunu təmsil edən startaplar sırasında olub.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4a17a3a9f32e3c1359c689c73_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев встретился с азербайджанскими победителями и стартаперами, представляющими азербайджанский павильон на Аэрокосмическом и технологическом фестивале TEKNOFEST, который прошел 27 апреля - 1 мая в Стамбуле (Турция).
На встрече министр Рашад Набиев поздравил победителей, отметив, что такие инициативы, как TEKNOFEST играют особую роль в привлечении молодого поколения к авиационной, космической, технологической сферам, превращении его в общенациональное движение и, как следствие, создании национальных технологических решений в критических областях.
Министр подчеркнул, что проекты, представленные на этой платформе, имеют шанс в будущем стать глобальной компанией, продуктом. Он отметил, что молодые люди, участвующие в фестивале, добившиеся успеха, становятся источником мотивации для своих сверстников, что приводит к повышению интереса молодого поколения к технологиям в целом.
На встрече командам-победителям и стартапам были вручены сертификаты.
Отметим, что в рамках TEKNOFEST-2023 в Турции на финальный этап соревнований прошли 16 азербайджанских команд, в которых приняли участие более 100 студентов. На соревновании Akıllı ulaşım первое место занял проект Driver’s Eye Бакинского государственного университета. Второе место на соревновании Международные патенты ISIF 2023 досталось председателю Общественного объединения «Содействие развитию новых технологий» Джейхуну Халилову (проект «Электронный инверторный регулятор»), третье (соревнование Tarım teknolojisi) - проект «Умная система капельного орошения» Бакинского государственного университета. В то же время команда Ejder Drones, состоящая из молодых людей из Азербайджана и Турции, была удостоена третьего места по университету и более высокому уровню в категории «Управление бедствиями» конкурса «Технологии на благо человечества».
Проекты ONNO, Uvodo, WakeX и CustomAr также вошли в число стартапов, представляющих азербайджанский павильон.