https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_cf1d44c4085585dac5dcc5e90_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Özbəkistanın Andijan Dövlət Universiteti və Türkiyənin Ege Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Avrasiyanın biomüxtəlifliyinin mühafizəsi: müasir problemlər, həllər və perspektivlər” mövzusunda I Beynəlxalq konfrans keçirilir.
Andijan Dövlət Universitetində keçirilən konfransda Türkiyə, Azərbaycan, Özbəkistan, Pakistan, Tacikistan, Qırğızıstan və Rusiyadan alimlər iştirak edirlər.
BDU-nu konfransda Biologiya fakültəsinin dekanı Afət Məmmədova, Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri Rövşən Xəlilov, Biotibbi materiallar kafedrasının müdiri Ülviyyə Həsənova təmsil edirlər.
Konfransın əsas məqsədi Avrasiyada bioloji müxtəlifliyə dair müasir tədqiqatları bölüşmək, problemləri müzakirə etməkdir. Konfransda Avrasiyada bioloji müxtəlifliyin qorunmasına dair beynəlxalq elmi əməkdaşlığı inkişaf etdirmək də müzakirə olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_cf1d44c4085585dac5dcc5e90_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ), Андижанский государственный университет Узбекистана и Эгейский университет Турции в Узбекистане совместно проводят I Международную конференцию «Охрана биоразнообразия Евразии: современные проблемы, решения и перспективы».
На мероприятии, проводимой в Андижанском государственном университете, принимают участие ученые из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Пакистана, Таджикистана, Кыргызстана и России.
БГУ на конференции представляют декан биологического факультета Афет Мамедова, заведующий кафедрой биофизики и биохимии Ровшан Халилов и заведующая кафедрой биомедицинских материалов Ульвия Гасанова.
Основная цель мероприятия — поделиться современными исследованиями биологического разнообразия Евразии и обсудить проблемы. На конференции также будут обсуждаться вопросы развития международного научного сотрудничества по охране биологического разнообразия Евразии.