https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_27cc37784f8d9860ad3ee4525_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Azərbaycan Udi Ocağı”nda olublar.
Geologiya fakültəsinin dekanı Mamoy Mansurov Ulu Öndərin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı və milli dövlətçiliyin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından bəhs edib. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası Azərbaycan ərazisində tarixən yaşamış xalqların tarixi, mənəvi, əxlaqi, mədəni ənənələrinə, birlik ideyasına əsaslanır.
Kristalloqrafiya, mineralogiya və geokimya kafedrasının müdiri Kərim Rəhimov Nic qəsəbəsində yaşayan udilərin qədim Qafqaz Albaniyasının tarixi-memarlıq abidələrinin qanuni varisləri olduğunu bildirib. Kərim Rəhimov tarixi torpaqlarımızın işğal altında olduğu 30 il müddətində ermənilərin ərazidəki Alban abidələrini tamamilə saxtalaşdırdığına diqqət çəkib. Kərim Rəhimov həmin ərazilərdə ermənilərin Alban simvollarını, daş kitabələrini, məxsusluq ornamentlərini ləğv etdiyini, onların yerinə saxta erməni yazıları və petroqliflər yerləşdirdiyini diqqətə çatdırıb: “Bu abidələrin hər biri bərpa ediləcək və əsl sahiblərinin ixtiyarına veriləcək. Hazırda udilər dini ayinlərini Kəlbəcərdə Xudavəng, Laçında Ağoğlan monastırlarında, Talış kəndindəki Alban kilsəsində keçirirlər”.
Tədbirdə çıxış edən Alban-Udi icmasının sədri Robert Mobili Ümummilli Lider Heydər Əliyevin azsaylı xalqların və dini icmaların, o cümlədən, alban-udi xristian icmasının hüquqlarına və mədəni-mənəvi dəyərlərini qoruduğunu xatırladıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycanda bütün dinlərin və mədəniyyətlərin, eləcə də etnik qrupların nümayəndələri bir ailə kimi sülh şəraitində yaşayırlar.
Daha sonra Qəbələ rayonu Nic qəsəbəsinin səlahiyyətli nümayəndəsi İbrahim Məmmədov, Belarus Respublikasının Udi icmasının nümayəndəsi Roman Quqasari çıxış ediblər.
Sonda “Azərbaycan Udi Ocağı”, “Müqəddəs Məryəm Ana” Alban kilsəsi, “Cotari” Alban-Udi kilsəsinə ümumi ekskursiya edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_27cc37784f8d9860ad3ee4525_o.jpg
Профессора и преподаватели геологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) посетили историко-этнографический парк-музей «Удинский оджаг».
Декан геологического факультета Мамой Мансуров отметил, что идеология азербайджанства основана на исторических, нравственных, моральных, культурных традициях и идее единства народов, исторически проживавших на территории Азербайджана.
Заведующий кафедрой кристаллографии, минералогии и геохимии Керим Рагимов сообщил, что удины, проживающие в поселке Нидж, являются законными наследниками исторических и архитектурных памятников древней Кавказской Албании. Керим Рагимов обратил внимание на то, что за 30 лет оккупации армяне на этих территориях полностью фальсифицировали албанские памятники. Керим Рагимов подчеркнул, что на этих территориях армяне убрали албанские символы, каменные надписи, орнаменты принадлежности, заменив их фальшивыми армянскими надписями и петроглифами: «Каждый из этих памятников будет отреставрирован и возвращен законным владельцам. В настоящее время удины проводят свои религиозные обряды в монастырях «Худавенг» в Кяльбаджаре, «Агоглан» в Лачине и в албанской церкви в селении Талыш».
Выступая на мероприятии, председатель албано-удинской общины Роберт Мобили напомнил, что права и культурно-нравственные ценности малочисленных народов и религиозных общин, в том числе албано-удинской христианской общины, в стране находятся под защитой государства. Роберт Мобили отметил, что в Азербайджане представители всех народов живут мирно, как одна семья.
Затем выступили полномочный представитель поселка Нидж Габалинского района Ибрагим Мамедов, представитель удинской общины Республики Беларусь Роман Гугасари.
В завершение проведена общая экскурсия в историко-этнографический парк-музей «Удинский оджаг», албанскую церковь «Святой Девы Марии», албано-удинскую церковь «Чотари».